TINQ: Film zevkinizi dikkate alarak öneri geliştiren mobil sosyal ağ [Davetiye Kodu]
Mobil

TINQ: Film zevkinizi dikkate alarak öneri geliştiren mobil sosyal ağ [Davetiye Kodu]

Her yıl binlerce film vizyona giriyor. Durum böyle olunca, yeni bir film izlemek isteyenler çoğu zaman izleyici tavsiyelerini ve verilen puanları dikkat alıyor. Yerli mobil sosyal ağ TINQ tam bu noktada devreye girerek kişinin tarzına ve zevkine uygun özel tavsiyeler geliştiriyor ve diğer kullanıcılarla sosyalleşebilmelerine olanak sağlıyor.

TINQ'in ilk olarak oldukça güçlü ve deneyimli kurucu ekibiyle dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Devrim Altaylı, M. Serdar Kuzuloğlu, Doğu Pabuçcuoğlu ve Murat Kurt tarafından 2014 bahar ayında fikir olarak ortaya çıkan proje 2014 Eylül ayıyla birlikte geliştirilmeye başlanmış. Problem-ürün eşleşmesi, uygulamanın geliştirilmesi ve güvenli kullanıcı testlerinin ardından uygulama geçtiğimiz günlerde iOS platformunda yayınlandı.

tinq

Uygulamayı sizlere tek bir cümlede özetlemek istersek film odağında benzer beğenilere sahip insanlarla buluşabileceğiniz, size özel film tavsiyeleri alabileceğiniz tematik mobil sosyal ağ olarak tanımlayabiliriz. TINQ'e Facebook hesabınızla giriş yaparak ya da e-posta adresinizle kayıt olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İlk açılışta karşınıza "İlk Puanlama" ekranı geliyor bu ekranda farklı kategoriler altında 15 film puanlaması yapmanız isteniyor bunu istediğiniz zaman yapabildiğiniz gibi, IMDb'de daha önce verdiğiniz puanları da TINQ'e ekleyebiliyorsunuz. Bir film türünde (aksiyon, macera vb.) 15 film puanlaması yaptığınızda o kategori aktive edilmiş oluyor.

tinq

Uygulama mobil bir sosyal ağ olduğu için farklı bölümlerden oluşuyor. "Timeline" bölümünde diğer TINQ kullanıcıların etkileşimleri ve son hareketleri listeleniyor. "TINQ’D List" kısmında ise türlere göre kullanıcılara özel hazırlanmış film tavsiyeleri veriliyor. Kullanıcılar bu bölümden aldıkları özelleştirilmiş tavsiyelerle "Ne izliyim?" sorusuna hızlıca yanıt bulabiliyorlar. "Your Top 101" kısmında ise kullanıcının aktive ettiği bir film türündeki Top101 film listesi sunuluyor.TINQ üzerinde filmlerin ayrıntılı detay sayfasını bulunurken kullanıcıların verdikleri puanlarla oluşan TINQ puanı ve IMDb puanı yer alıyor.

tinq

"Aura" bölümünde ise kullanıcılar kendileriyle benzer beğenilere sahip olan diğer TINQ kullanıcılarını görebiliyorlar. Filmlerde olduğu gibi Auro bölümünde de "Your Avatar 101" listesi yer alıyor, kullanıcılar bu listeye bakarak kendileriyle benzer film zevklerine sahip 101 kişinin sıralamasını görüyorlar. Her kullanıcının kendisine özel bir profil sayfası yer alıyor, kullanıcılar diğer kullanıcıların profil sayfalarında beğendikleri filmleri, favori filmlerini görebildikleri gibi aynı zamanda kullanıcılarla mesajlaşabiliyorlar.

tinq

TINQ ekibi 2015 yılı sonuna kadar 100 bin aktif kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini belirttiler. Uygulamanın kullanıcılar için ücretsiz olacağını, gelir modeli olaraksa native ad, ürün yerleştirme, marka işbirlikleri gibi modellerle gelir kanalı açmayı planladıklarını aktardılar. Uygulama şu anda yalnızca iOS platformunda bulunuyor, şirket 2015'in son çeyreğinde Android uygulamasını da yayınlamayı planlıyor. Uygulama şu an için yalnızca davetiye ile kullanılabiliyor, Webrazzi okuyucuları buradan davetiye alarak kullanmaya başlayabilirler. Toplam davetiye sayının 500 olduğunu belirtelim. Ayrıca sisteme dahil olan kullanıcılar üç kişiye davetiye yollayabiliyorlar.

Yorumlar (13)
 1. Çok emek verildiği belli. Başarılı.

 2. Çok başarılı bir uygulama

 3. Mehmet Unlu Mehmet Unlu

  Globalde basarili olabilecek bir is gozukuyor iyi pazarlamasi yapilirsa

 4. Sinefilian Sinefilian

  sinefiller için harika uygulama!

 5. Mehmet E. Mehmet E.

  Türkçede olursa çok iyi olur.Çok beğendim.

 6. Tavsiyeleri gayet başarılı. Lokal tavsiyelerde bekliyor ama insan. Bu arada web versiyonu olmayacak mı?

 7. Muhammed Muhammed

  Muhtemelen bir başka mserdark fiyaskosu. Daha önceki girişimlerin akıbeti malum...

 8. Gerçekten anlatıldığı gibi özelleştirilmiş rating puanlarını düzgün bir şekilde verıyorsa süper bir şey. Film zevklerimin uyuştuğu insanlarla tanışmak da çok keyifli olabilir.

 9. Utku Uçar Utku Uçar

  Tutorial baloncuklarında problem var. Sürekli çıkıyorlar. Ayrıca Iphone 5 IOS 7.1.1 'de TINQ List'e tıklayınca uygulama çöküyor. FYI.

  Bunlar haricinde çok güzel bir proje. Umarım iyi yerlere gelir.

 10. Fikir olarak çok başarılı duruyor ama uygulamada nasıl olur onu zamanla göreceğiz.Umarım hak ettiği ilgiyi görür.

 11. Can Ertan Can Ertan

  Sinema severleri bir araya getiren arayüzü çok kaliteli bir sosyal ağ. Çok başarılı film tavsiyeleriyle dikkatimi çekti. Gelişmesini takip ediyor olacağım

 12. imdb'de zaten puanladığım filmler var. onları çekebiliyor mu?

  1. Merhaba, www.tinq.co/imdb üzerinden aktarabilirsiniz.