Airbnb CMO'su Cannes'a geldiğinde nerede kalıyor?
Webrazzi TV

Airbnb CMO'su Cannes'a geldiğinde nerede kalıyor?

Ağırladığı şöhretler kadar teknoloji dünyasının gözde isimlerini bir araya getiren Cannes Lions'ta yoğun ilgi gören bir ismi Webrazzi TV'ye konuk ettik. Geçtiğimiz yıl Airbnb'nin küresel pazarlama faaliyetlerini yönetmek üzere şirketin CMO'su olarak olarak göreve başlayan Jonathan Mildenhall, özellikle pazarlama dünyasının yakından tanıdığı bir isim.

Airbnb'den önce 7 yıl boyunca Coca Cola'nın küresel reklam stratejisini yöneten Mildenhall, burada kendi deyimiyle 19'uncu yüzyıla ait bir markayı 20'inci yüzyıl prensipleriyle yönetti. 21'inci yüzyılda doğan Airbnb ise Mildenhall'un yaratıcılığının sınırlarını zorlaması gereken bir şirket. 2014'te göreve başladıktan hemen sonra Airbnb markasını yeniden ele alan Mildenhall ile deneyimini, Airbnb'nin Küba açılımını ve elbette Cannes'da nerede kaldığını konuştuk.

Medya partneri olduğumuz Cannes Lions Festivali'ni bu yıl sizlere Arçelik’in katkılarıyla Cannes'dan aktarmaya devam edeceğiz. Tüm haberlere Arçelik’le Cannes Lions adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Yabancı biriyle röportaj yapıyorsun neden Türkçe konuşuyorsun? İnternet sektöründe aktif olan herkesin İngilizce konuşması ve anlaması gerekli. Startup röportajlar yapan Alman ve Fransız gazeteciler, yabancı biriyle söyleşi yaparken sadece İngilizce konuşurken, bizim Türkler neden hala Türkçe konuşmakta ısrar ediyor?

  Yabancılarla röportajlarda bile Türkçe konuşmak, Türkiye'nin geri kalmışlığının bir başka göstergesi. Yabancıların da katıldığı, Etohum gibi organizasyonların düzenlediği etkinliklerde, bazı sunumların Türkçe olmasının geri kalmışlık göstergesi olduğu gibi. Herkes bir an önce İngilizce konuşmaya ve anlamaya alışsın. Webrazzi ve Arda Kutsal röportajlarında artık bunda öncü olmalı. Arda Kutsal'ın düzenlediği canlı yayınlarda aynı zamanda söyleşi yaptığı kişinin söylediklerini tercüme etmeye çalışması yazık. Eğer başarılı olmak istiyorsak, dünyaya açık ve dünya ile iç içe bir ülke olmak ve uyum sağlamak mecburiyetindeyiz.

  1. Insanlarin Ingilizce bilmemesini yargılamak, daha da ileriye gidip bu sektörde insanlarin yer almasi icin Ingilizce bilmek zorunda oldugunu soylemek de nasil geri kaldığımız sonucunu ortaya çıkartıyor. Insanlari bu sekil hangi vasifla yargiliyorsunuz? Madem yargilayacak güce sahipsiniz onculugu siz yapin herkes kullanmak zorunda kalsin.

  2. İdris Baş İdris Baş

   Neden Türkçe cevap verdin merak ettim ... Senden İngilizce Çeviri beklerdik.

  3. Bunun dışında, güzel röportaj olmuş. Merve Kara ve Webrazzi ekibine teşekkürler.

  4. Emre'ye sonuna kadar katılıyorum. Bu sektörde iş yapmayı planlıyorsanız işe öncelikle ingilizce öğrenerek başlamak gerekli

  5. Tasdemir Tasdemir

   Emre İngilizce olması son derece faydalı hatta anlatılamayacak kadar herkesin bilmesinde fayda var, ancak bunu bu kadar ağır seviyede yorumlamak çok garipsenecek bir durum, hemde son derece garipsenecek bir durum. Yanlış anlama :) en yakın arkadaşım Amerika'da eğitim görüp geldi şimdi ne Türkiye'ye adapte olabilmiş nede Amerika'ya adapte olabilmiş bir arkadaş konumunda oda sık sık bu İngilizce neden İngilizce yok söylemini dile getiriyor da, bu yüzden derinlemesine yazdım.

   İngilizce konusunda bu kadar iddalıysan neden webrazzi'yi okuyorsun ? Webrazzi gibi Türkçe kaynak yerine İngilizce kaynaklardan devam etmen daha faydalı. Webrazzi'de bulunan birkaç Türkçe girişim haberi dışında çoğu haber Verge, techcrunch gibi sitelerden Türkçe'ye çevriliyor, ha bunda da kötü bir şey yok bizler gibi Türkçe'yi tercih eden internet sektöründeki kişiler için, Webrazzi'de bu içerik anlayışıyla lider zaten.

   Merve'yi, webrazzi'yi yada İngilizce bilmeyen internet ekosistemindeki kişileri bu video röportaj yüzünden eleştireceksen Airbnb'nin CEO başta olmak üzere bütün yönetimi seminer, üniversite, etkinlik etkinlik geziyorlar :) binlerce video içerikleri var onları takip edebilirsin.

 2. Melih Özerk Melih Özerk

  Merve İngilizce'den hızlı bi şekilde Türkçe'ye geçerken mavi ekran verdi :) Merve'nin multitaskingini kontrol etmeniz lazım.