Sürücü alkollüyken otomobili kilitleyen teknolojinin ABD’de kullanılması yakın
Arama
Teknoloji

Sürücü alkollüyken otomobili kilitleyen teknolojinin ABD’de kullanılması yakın

1

Arabaların gittikçe daha akıllı hale gelmesiyle birlikte sürüş güvenliği konusunda da önemli adımlar atılıyor. Bu adımların en yeni ve ilginçlerinden biri, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) bünyesinde çalışmaları başlatılan yeni güvenlik teknolojisi.

NHTSA’nin geliştirdiği teknolojiye göre eğer sürücü yasal limitin üzerinde alkollüyse otomobil kendini çalıştırmayacak ve sürücüyü konu hakkında uyaracak. Bunun için iki prototip geliştiren kurumun ilk prototipi sürücünün alkol seviyesini nefesinden anlamaya dayalı. Bunun için sürücünün bulunduğu kapı kısmına veya direksiyonun üzerine bir alkolmetre yerleştiriliyor ve sistem sürücünün nefesinden alkol oranını hesaplıyor. İkinci prototipse dokunmatik sensör. Bu dokunmatik sensörün vites topuzu veya arabalarda bulunan “start/stop” tuşu üzerinde yer alması planlanıyor. Bu akıllı sensör sürücünün kanındaki alkol oranını hesaplayacak.

ABD’de yasal alkol limiti şu an yasalara göre 0,08%. NHTSA ve DADDS (Güvenlik Alkol Tespit Sistemi) ortak olarak geliştirdikleri teknolojinin gelecek 5 yıl içerisinde tam anlamıyla çalışması ve yeni nesil araçlarla entegre olarak araba üreticileri tarafından opsiyonel olarak satılması planlanıyor. Diğer bir seçenek de otomobil üreticilerinin bu özelliği kendilerinin araçlar üzerine koyması. Aşağıdaki videodan sistemin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. emir dedi ki:

  Alkol metreye başka biri ufleyebilir asgbsvs

  1. sistemin sürücünün kendisi olduğunu tanımlayabilmesi için görüntülü bir teknoloji sistemi veya parmak izi tanıma sistemi sisteme yerleştirilebilir…Teknolojinin sınırı yok…

  2. technonur dedi ki:

   türkiyeye gelirse bu teknoloji simdiden baya bi alternatif sektörlerin önünü acar mesela üfleme makinesi vs gibi 😀

   1. MartBoor dedi ki:

    Belki bu sayede trafik polislerimiz alkol dışındaki trafik kusurlarıyla da ilgilenmeye başlarlar.

 2. ercan dedi ki:

  hiçbir alternatif geliştiremezler. örneğin start-stop tuşunun üzerinde bir parmak izi okuyucu aynı zamanda alkolü miktarını hesaplayan sensör olur ve mecburen dokunmak zorunda kalırsınız.

Bir Yorum Yazın