Apple, Swift'i açık kaynak kodlu bir platforma dönüştürüyor [Apple WWDC’15]
Etkinlikler

Apple, Swift'i açık kaynak kodlu bir platforma dönüştürüyor [Apple WWDC’15]

Canlı bloglama ile sizlere aktardığımız Apple'ın WWDC'15 etkinliğinde şirket yazılım geliştiriciler için oldukça önemli bir duyuru gerçekleştirdi. İlk kez WWDC'14'te duyurulan Swift programlama dili, yeni versiyonu Swift 2 ile birlikte açık kaynak kodlu bir platforma dönüştürülüyor.

Apple'ın yazılım geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi'nin yaptığı açıklamaya göre Swift 2'nin derleyicisi ve kütüphaneleri iOS, OS X ve Linux platformlarında açık kaynak lisanslı ile çalışabilecek. Swift'in gelecekteki en popüler yazılım dili olacağını düşündüklerini aktaran Federighi, önümüzdeki 20 yıl içisinde yazılım geliştiricilerin Swift ile uygulama geliştirme ve sistem programlaması yapacaklarını savundu.

C ve Objective-C'nin halefi olarak Apple tarafından duyurulan Swift ayrıca yeni versiyonuyla birlikte daha gelişmiş hata raporlama (error handling) sunmasının yanında sistemler üzerinde daha hızlı ve yüksek performansta çalışacak. 2015 yıl sonunda yayınlanacak olan Swift 2 ile birlikte yazılım geliştiriciler artık Swift kullanarak iOS dışında çalışabilecek uygulamalar da yazabilecekler.

Yorumlar (4)
 1. Süper. Gelecek Linux 'un olacak gibi. Microsoft ta C# ı Linux a açmayı düşünüyor. Java keza belli.

  1. Muhammed Muhammed

   Evet, geleceke linuxun olacak evet.

 2. Mete (@_Mt) Mete (@_Mt)

  Objective-C yazmaya üşenen editörün kopyalama hatası :)

 3. Murat İkilik Murat İkilik

  Gnome'un geliştirdiği Vala varken ne kadar başarılı olabilecek zaman gösterecek.