Dört ayaklı robot Cheetah 2 artık engellerin üzerinden atlayabiliyor
Teknoloji

Dört ayaklı robot Cheetah 2 artık engellerin üzerinden atlayabiliyor

cheetah-jumping

MIT araştırmacıları, bugüne kadar herhangi bir kablo ya da güvenlik bandına ihtiyaç duymadan hızla koşabilen robotları Cheetah ilgili önemli bir ilerlemeyi duyurdu. MIT Biomimetics Robotics Lab tarafından geliştirilen projenin bir üst versiyonu Cheetah 2'nin, engellerin üzerinden bağımsız bir şekilde atlayabildiğini gösteren araştırmacılar, Cheetah 2'nin bu görevi yerine getirebilen dünyanın ilk dört ayaklı robotu olduğunu söylüyorlar.

Cheetah 2'nin önündeki engelleri lazer sensörleriyle gerçek zamanlı olarak tanımasını sağlayacak şekilde algoritmasını güncellediklerini söyleyen araştırmacılar, robotun bir sonraki engelin uzaklık ve yüksekliğini ölçebildiğini de belirtiyorlar. Algoritmalar Cheetah 2'nin doğru zamanda engeli aşmasını sağlayacak şekilde adımlarını atlayış pozisyonu için ayarlamasını sağlıyor.

MIT'nin Cheetah 2'si robotlarla ilgili kabus senaryolarını besleyecek türden.

Yorumlar (12)
 1. Hüseyin Şevi Topuz Hüseyin Şevi Topuz

  Amerikaya cevaben Tübitak'ımızdan namaz kılan robot projesi bekliyoruz.

  1. Keşke Namaz Kılan Robot yapabilsek... Bakın geçenlerde yerli uçak koltuğu ürettik diye resmi tören düzenlediler. "Metal iskelet + Sünger + deri/kumaş" tan oluşan bi ürün bile bizim için hala ileri teknoloji kabul ediliyor. Robot yapamayız ama kavşaklara robot heykeli dikeriz.. Bizim kafa bu.

 2. Mustafa Mustafa

  'Kiyamet gunu' diye birsey olduguna inanmazdim. Artik inaniyorum...

 3. Teknoloji süper ona lafım yok ama kameramanı iten kişiyi görünce gülmekten yerlere yattım. Salona basit bir raylı kamera sistemi kuramamışlar mı! Ah bu detay saplantım!

  1. Adamlar engellerden zıplayabilen robot yapıyor sen bunu mu eleştiriyorsun? Ayrıca orası kapalı tenis kortu, tenis kortuna mı raylı sistem kursunlar? Sanırım detay saplantın çok kuvvetli değil.

   1. Lucida Black Lucida Black

    Naparsin adamın bakış acısı o kadar.

 4. Gelecekte ülkelere "demokrasi" ve "özgürlük" götürmek için hangi araçları kullanacakları belli oldu... Bu yapıtlara iyi bakın, yakın bir gelecekte yüz yüze gelebilirsiniz!

  1. Hiçbir mazluma acımayacak ölüm makineleri ama onlar için sorun değil zira dünyaya bbc ve cnn den 'demokrasi ve özgürlük götürüyoruz'diye bağırıyorlar...

 5. Bizimkiler anca yol yapar

 6. Ayrıntı Ayrıntı

  Yav sen koskoca emayti'sin, kendi Çita'nı yapmışsın, el arabası ve cep telefonu ile performans ölçümü ne ya :D

  1. Adam gerekli olan yere yatirimini yapip kafa patlatiyor. Video cekimi yapicaz diye Ic Anadolu Mavi Ekspresi kurmasini bekliyosunuz adamlardan. Niye böyleyiz biz Türk milleti olarak yav.

   1. Yasir Saraç Yasir Saraç

    Ahmet'e katılıyorum :) tekrar yazmıyorum. Boş yerlere yatırıma gerek yok tüm kaynak robota harcanmış işte