Çinli e-ticaret devi, FruitDay.com'a 70 milyon dolar yatırım yaptı

Çinli e-ticaret devi, FruitDay.com'a 70 milyon dolar yatırım yaptı

Çin'de faaliyet gösteren ve Alibaba'nın da en önemli rakibi olarak gösterilen e-ticaret sitesi JD.com, Çin'de online olarak taze meyve ve sebze siparişi alanında faaliyet gösteren FruitDay.com sitesine Seri C turunda giriş yaptı. Seri C yatırımı 70 milyon dolarlık bir yatırım turu üzerinden gerçekleşirken, JD.com ile birlikte, FruitDay.com'un önceki yatırımcıları olan Susquehanna International Group (SIG) ve ClearVue da yeni tur yatırımda yer alarak işe inançlarını göstermiş oldu.

6 yıllık bir girişim olan FruitDay.com'un bu yıl bitmeden önce 10 milyon kullanıcıyı aşması beklendiği söyleniyor. FruitDay denizaşırı ülkelerden de ciddi bir meyve ithalatı da gerçekleştiriyor ve bu ürünleri Çin'deki iç pazara online olarak sunuyor. Ürünlerinin yüzde 80'ini yurt dışından getiren Çinli meyve ve sebze siparişi işi, geçtiğimiz yıla göre ithalatını da 4 kata yakın artırmış.

JD.com bugüne dek farklı şirketlere toplamda milyar dolar seviyesini bulan yatırımlar gerçekleştirmiş durumda. Alibaba ile rekabette aslında aynı noktada yer alan JD.com, Alibaba'nın dev halka arzı sonrasında da stratejisini sadece Alibaba.com karşısında durmak yerine farklı bir odağa çevirdiğini söylüyor. Kısacası JD.com, bundan böyle Alibaba'yla direkt olarak arenaya çıkmak yerine, farklı dikeydeki e-ticaret sitelerine yönelerek buradaki fırsatları çalışacak.

JD.com'un alışveriş işinin başında bulunan Haoyu Shen, bundan böyle farklı alandaki dikey e-ticaret girişimleriyle ilgilenmeye devam edeceklerini ve onlarla uzun vadeli iş birliktelikleri yapmak istediklerinin altını çiziyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.