180 bin kullanıcıyı geride bırakan Scorp'a günde ortalama 15 bin video yükleniyor
Mobil

180 bin kullanıcıyı geride bırakan Scorp'a günde ortalama 15 bin video yükleniyor

Geçtiğimiz Şubat ayı başında bir video sözlük uygulaması olarak yayınlanan Scorp, ilham aldığı sözlük girişimleri kadar popüler hale gelecek gibi görünüyor. Bugüne kadar 180 bin kullanıcıyı geride bırakan Scorp'tan aldığımız bilgiye göre, uygulamanın günlük aktif 25 bin tekil kullanıcısı var.

Kullanıcıların kendi açtıkları ya da var olan bir kategoriyle ilgili yorumlarını kısa videolarla aktardığı Scorp'ta bugüne kadar yayınlanan video sayısı 700 bini geçmiş. Toplam izlenme sayısı 90 milyonu geçerken günlük yüklenen ortalam video sayısı da 15 bini geçmiş. Oldukça hızlı büyüyen uygulama, bu hafta Türkiye ile birlikte Hindistan, Arap Ülkeleri ve İngiltere App Store'da en iyi yeni uygulamalar arasında ilk sırada gösteriliyor. Bu, uygulamanın görünürlüğüne ve haliyle popülerliğine katkı yapacak bir gelişme.

Kampüslerde başlayan ve gençlerin en sık kullandığı video paylaşım ağlarından biri haline gelen uygulamaya şöhretler ve internet fenomenleri de ilgi gösteriyor. Şehrazat, Tan, Billur Kalkavan gibi ünlüler resmi Scorp hesaplarıyla paylaşım yapanlar arasında.

scorp yeni

Scorp'un hızlı büyümesinde önemli etkenlerden birinin komünite yönetimi konusunda kontrollü bir yol izlemesi olduğu söylenebilir. Zira, kullanıcıların anonim kalmasına izin veren uygulama, hakaret içeren, başlıkla ilgilisiz görünen veya "sınırı aşabilecek" videolar konusunda baştan kullanıcılarını uyarıyor. Bu sayede birçok anonim platformun baş belası haline gelen siber zorbalık gibi sorunlardan da uzak kalmış olmayı başarıyor.

İlk etapta iOS için yayınlanan Scorp'un Android sürümü Beta'da ve uygulamanın Haziran başında tüm kullanıcılara açılması planlanıyor. Web'de scorpapp.com'da yayın yapan Scorp bu sayfayı da yeniliyor ve yakın zamanda devreye alıyor. Bununla birlikte geçen sürede haber akışının yanına takip ettiklerinizi de ayrıca görüntüleyebileceğiniz bir arayüz ekleyen Scorp'un ana uygulaması da yeniden tasarlanıyor. Bu da yakında açılacak özelliklerden bir yenisi.

Yaz sezonuyla birlikte hızlanan konser ve etkinliklerde daha görünür hale gelmeye başlayan Scorp'un yükselişi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Scorp'un sözlük ve popüler video uygulamalarında olduğu gibi kendi fenomen isimlerini çıkarabilecek ve doğru yönetilirse kullanıcıların telefonlarında uzun vadede de kalabilecek bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (13)
 1. Dubblaj ve dubsmash furyası gibi olacak sanırım. Saman alevi yani :)

  1. hiç sanmıyorum aynı değil

 2. 180 bin kullanici ve gunluk yuklenen 15 bin videoyu ben maalesef goremiyorum. Rakamlar bana cok yaniltici geliyor acikcasi. Pek inandirici degil.

 3. Ekşi Sözlük'ün videolusu diye girdiler piyasaya, ekşiye Google'dan hatrı sayılır bir ziyaretçi gidiyor. Kendileri web versiyonuna geçmiş olsa bile videoda ki bilgiyi Google Bot'a nasıl sunmayı planlıyorlar, nasıl arama motorlarından ziyaretçi almayı düşünüyorlar çok merak ediyorum.

  Sadece sayfaya atacakları title ile bir yere gelemezler.

 4. Daha da ötesi cok ciddi bir vakit kaybı... Gençler iyice bıraktı kendini...

 5. app kadar yürütülen pr çalışması da maalesef yanıltıcı ve rezalet. para kovalayan girişimciler ve techcrunch çakması webrazzi güzel ikili olmuş. tebrik ederim webrazzi

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  daha çok vine uyarlaması gibi duruyor. Ekşi ve sözlük benzeri yaklaşım da pazarlama taktiği. Ama sürekli ilgi çekici içerik ürettirmek ve izlettirmek zahmetli bir iş. Tebrik ederiz yolları açık olsun. iyi bir çıkış yapmışlar.

 7. Thezaph Thezaph

  250k alexa ile mi? :)

 8. Yorumları okuyorum da... Sanırım insanların girişimcilere genel bir gıcığı var.

 9. Talha Özer Talha Özer

  Arkadaşlar çok güzel bir fikir ve başarılı bir uygulama, başarılar diliyorum. Olumsuz yorumlara hiç kafanızı takmayın, bizim memleket yengeç sepeti. Yok onun çakması yok bunun çakması diyenler hangi kafayla bunu diyor merak ediyorum. Türkiye'den dünyaca ünlü bir girişim ancak bu tarz uygulamalar ile çıkar.

 10. Gerçekten güzel fikir ve güzel uygulama.. Android sürümü yayınlanınca kullanıcı sayısı üstel olarak artacaktır. Yolunuz açık olsun..

 11. NE İŞE YARIYOR BU BİRİ AÇIKLAYABİLİR Mİ RİCA ETSEM?

 12. Scorplar Scorplar

  Valla büyük başarı ama yurtdışına açılmaları lazım. Sadece türkiye içerisinde belli bir süre sonra sıkıcı gelebilir. sohbet odası tadını vermesin artık bu tür projeler türklerde yurtdışına açılabilsin.