Trabzonisi.com Trabzon'da üretilen gümüş el işi aksesuarlar için e-ticaret girişimi
E-Ticaret

Trabzonisi.com Trabzon'da üretilen gümüş el işi aksesuarlar için e-ticaret girişimi

Gümüş ya da altının incecik teller halinde nakış gibi işlenmesi sanatları, kazaziye ve telkarinin tarihi anlatınlara göre milattan önce 3 bin yılına kadar gidiyor. Bugüne kadar korunan ve Trabzon ve Midyat'la birlikte anılan el işçiliğiyle üretilen aksesuarlar hala popüler. Trabzonisi.com, Trabzon'da el işçiliğiyle üretilen gümüş kazaziye, telkari ve hasır takı ve aksesuarların ilgililerine "kısa yoldan  ve uygun fiyatlarla" ulaşmasını sağlamak istiyor.

Okan Beşli, Nihal Çakırman ve Dilek Durmaz'ın ortak projesi olan Trabzonisi.com'da sergilenen ürünlerin fotoğrafları da Tülin Akıncı'ya ait. Kazaziye bileklik, kolye gibi takıların ağırlıkta olduğu mağazada bugün 65 farklı ürün olduğu belirtiliyor. Bu ürünlere tespih ve süs eşyaları da eklenerek sayının kısa sürede iki katına çıkarılması planlanıyor.

Tedarikçilerinin tümünün Trabzon'daki el işçileri olduğunu söyleyen Trabzonisi.com satışlardan elde ettiği gelirleri üreticilerle paylaşıyor. Ürünlerin fiyatları üreticilerle birlikte belirleniyor ve her üreticiyle satış adetine göre arklı anlaşmalar yapılıyor. Sitede satılan bilekliklerin fiyatı 100-130 lira, kolyelerin fiyatıysa 75-220 lira arasında değişiyor. Kredi kartı ile ödemeler için İyzico ile işbirliği yapan Trabzonisi.com Paypal ile de ödeme kabul ediyor.

rabzonisi.com

Trabzonisi.com'un, söz konusu el sanatı ürünleri online olarak da satan kuyumcu ya da takı markalarının, örneğin telkariye odaklanan sumerterkali.com markası gibi, rakipleri var. Ancak pazarın e-ticaret açısından doygunluktan uzak olduğunu ve Trabzonisi.com büyümek isterse yeterince alan bulabileceğini söyleyebiliriz. Bunun içinse yapması gereken öncelikle içeriğe odaklanmak olabilir. Zira, bu özgün sanatlar ve üreticileriyle ilgili internette bulabileceklerinizin çoğu birbirine benziyor. İşçiliğin tarihi ne kadar derinse, bugün erişebildiğiniz içerikler de bir o kadar güncellikten uzak ve yüzeysel. Trabzonisi.com ya da benzer girişimlerin, eğer farklılaşmak istiyorlarsa, biraz daha işin bu tarafına eğilmeleri hem el işçilikleri hem de kullanıcılar açısından faydalı olabilir.

Yorumlar (15)
 1. Her e-ticaret sitesinin haberini yapacaksanız işimiz var. Wordpress ile yapılmış ve daha iletişim/hakkımızda bölümü olmayan bir siteyi haber yapmakta neyin nesi? Hiç mi sorgulamıyorsunuz? Böyle olacaksa gönderelim ve her sitenin reklamı yapılsın. Saçmalık ve rezillik.

  1. Aynen hocam, parayi verenin, esin dostun reklami yapiliyor

   1. bu ısler boyle sende ver seınınde cıksıjn kardesım

  2. Butik Hilal Butik Hilal

   sevgili kardeşim yazılıma neden bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum wp olmasında ne gibi bir sakınca var bunlarıda yaz bakalım bizide aydınlat. farkındamısın bilmem ama bu haberi okuduğun sitede wp altyapısını kullanıyor...

   1. Arkadaş diyor ki bu siteye gelene kadar ne siteler var tanıtacak ama, parayı veren (kenarına bir advertorial yada tanıtım yazısı vs. de yazmıyorlar) düdüğü çalıyor. Mesela sizin sitenizin yayını yapılmıyor ama bu sitenin yapılıyor... Özelliği nedir? İletişim sayfası olmayan bir siteden bahsediyoruz... Burada yayınlanan sitelerin belirli bir kalitede olmasını bekliyoruz. 8 tane sitem var bir tanesi aylık 50 bin lira üzeri ciro yapıyor. Daha basın bülteni göndermiş değilim siteyi yeterli bulmadığım için.

    Eğer bir yorum backlink kazanmak adına bu yorumu yazdıysanız tamam, ama gerçekten bu tepkiyi WP olmasına sandıysanız yazık..

  3. Bu nasıl bir yaklaşım böyle.Burda projelerin neyle ve nasıl yapıldığından çok ,içeriği iş yapacak veya girişimcilere desteklemek amacı ile tanıtım yazısı yazılıyor. Sen daha iyisini yap bizde burda tebrik edelim ve hayırlı olsun diyelim

  4. Böyle bir yorum olurmu bu ne yaa..

 2. Metin Uysal Metin Uysal

  Sadece takı satan bir e-ticaret sitesinden ne beklediğinizi anlayamadım. Wordpress + Woocommerce + themeforesttan bir tema + iyzico ile işi bitirmişler. Bence çok temiz işini yapan güzel bir e-ticaret sitesi. Elbette her eticaret sitesi yazılmaz ama bu güzel işleri yazmayacakları anlamına da gelmez.

 3. Butik Hilal Butik Hilal

  girişimcileri tebrik ediyorum inşallah başarılı olurlar ancak sevgili webrazzi iletişim ve hakkımızda bölümü bile olmayan bir sitenin haberini nasıl yapıyorsunuz bunu anlamıyorum ayrıca ne zaman açılmış ziyaretçisi ne gibi konularada değinilmemiş sadece reklam olsun diye yapılmış bir haber gibi duruyor. yazılıma hiç girmiyorum wp olması benim için sorun değil önemli olan kullanışlı ve iş yapabilen bir yazılım olması. tekrar başarılar dilerim

 4. Spesifik bir ürün yelpazesinde müşterilere bir şeyler satabiliyor olma düşüncesi takdire-şayan bir durum. Seçilen ürünler ve görseller gayet iyi fakat bence bu özel alandaki ürün sayısı daha da arttırılmalı ki müşteri kazaziye, hasır düşününce trabzonisi aklına gelsin. Bence gayet başarılı bir çalışma olmuş. Başarılar..

 5. Banu K. Banu K.

  Otantik yerel değerlerimizi öne çıkarmışlar ne güzel işte, yorum yazanlar ithal mal olsa alkışlarsınız di mi? yerel girişimlere tam destek, tebrikler Webrazzi, eleştirilere aldırmayın bence, yerel girişimleri desteklemeye devam edin.

 6. Yazılım kısmında hazır bileşen kullanması bence başarılı bir uygulama olmuş. Sonuçta herkes yapılmış şeyleri sıfırdan yapacak değil. Test edilmiş çalışırlığı kanıtlanmış hazır bileşenleri kullanmayı hem maliyet açısından hem de güven açısından başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Webrazzi hakkında ve iletişim kısmına dikkat etmemiş olsa da yöresel ve henüz pazarı oturmamış girişimleri haber yapmasına ihtiyaç var diye düşünüyorum.

  Site de sade ve güzel olmuş. Bence pazarda yer tutabilir. Başarılar.

 7. Yöresel olduğu için desteklenmesi taraftarıyım. Web sitesi eksikleri zamanla giderilebilir.

 8. Açıkçası bir trabzonlu olarak denk geldim ve çok hoşuma gitti. Sonuçta yöresel değerleri katma fikrini bir şekilde hayata geçirmişler. Tebrik ediyorum. Ama diğer yandan bazı yorumlar olmamış.. klasik geri kalmış toplum yorumlarına girmeden takdir etmek ve eleştirmek önemli. Eleştri, bu olmamış şu olmamıştan ziyade uzman olduğunuz konu hakkında yorum yapıp çözüm fikirleri verirseniz bu tarz girişimler sadece Türkiyedeki yöresel değerlerimizi değil dunyada da ismimizi duyurmaya yararlı olur. Site kurucu genc arkadaslarımızı tebrik ediyorum ve bu tarz girisimlerin daha cok olmasını temenni ediyorum..

 9. Bir Trabzonlu olarak üreticinin desteklenmesi anlayışıyla böyle bir site yapılması benim de çok hoşuma gitti, bence çok güzel olmuş. Adamlar yapmış, basın bülteni göndermiş, Webrazzi de yayınlamış. Nedir bu kadar sorgulanan, eleştirilen anlamadım. Bence lütfen biraz ilerleyelim.