Trabzonisi.com Trabzon'da üretilen gümüş el işi aksesuarlar için e-ticaret girişimi

Trabzonisi.com Trabzon'da üretilen gümüş el işi aksesuarlar için e-ticaret girişimi

Gümüş ya da altının incecik teller halinde nakış gibi işlenmesi sanatları, kazaziye ve telkarinin tarihi anlatınlara göre milattan önce 3 bin yılına kadar gidiyor. Bugüne kadar korunan ve Trabzon ve Midyat'la birlikte anılan el işçiliğiyle üretilen aksesuarlar hala popüler. Trabzonisi.com, Trabzon'da el işçiliğiyle üretilen gümüş kazaziye, telkari ve hasır takı ve aksesuarların ilgililerine "kısa yoldan  ve uygun fiyatlarla" ulaşmasını sağlamak istiyor.

Okan Beşli, Nihal Çakırman ve Dilek Durmaz'ın ortak projesi olan Trabzonisi.com'da sergilenen ürünlerin fotoğrafları da Tülin Akıncı'ya ait. Kazaziye bileklik, kolye gibi takıların ağırlıkta olduğu mağazada bugün 65 farklı ürün olduğu belirtiliyor. Bu ürünlere tespih ve süs eşyaları da eklenerek sayının kısa sürede iki katına çıkarılması planlanıyor.

Tedarikçilerinin tümünün Trabzon'daki el işçileri olduğunu söyleyen Trabzonisi.com satışlardan elde ettiği gelirleri üreticilerle paylaşıyor. Ürünlerin fiyatları üreticilerle birlikte belirleniyor ve her üreticiyle satış adetine göre arklı anlaşmalar yapılıyor. Sitede satılan bilekliklerin fiyatı 100-130 lira, kolyelerin fiyatıysa 75-220 lira arasında değişiyor. Kredi kartı ile ödemeler için İyzico ile işbirliği yapan Trabzonisi.com Paypal ile de ödeme kabul ediyor.

rabzonisi.com

Trabzonisi.com'un, söz konusu el sanatı ürünleri online olarak da satan kuyumcu ya da takı markalarının, örneğin telkariye odaklanan sumerterkali.com markası gibi, rakipleri var. Ancak pazarın e-ticaret açısından doygunluktan uzak olduğunu ve Trabzonisi.com büyümek isterse yeterince alan bulabileceğini söyleyebiliriz. Bunun içinse yapması gereken öncelikle içeriğe odaklanmak olabilir. Zira, bu özgün sanatlar ve üreticileriyle ilgili internette bulabileceklerinizin çoğu birbirine benziyor. İşçiliğin tarihi ne kadar derinse, bugün erişebildiğiniz içerikler de bir o kadar güncellikten uzak ve yüzeysel. Trabzonisi.com ya da benzer girişimlerin, eğer farklılaşmak istiyorlarsa, biraz daha işin bu tarafına eğilmeleri hem el işçilikleri hem de kullanıcılar açısından faydalı olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.