Temyiz mahkemesi NSA’in üstveri toplamasının yetki dışı olduğuna hükmetti
Arama

Temyiz mahkemesi NSA’in üstveri toplamasının yetki dışı olduğuna hükmetti

NSAABD’de 2. Federal Temyiz Mahkemesi’nden NSA’in takip skandalına dair önemli bir karar çıktı. Mahkeme, NSA’in telefon kayıtlarını toplamasının yetki dışı bir eylem olduğuna karar verdi (pdf).

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in ABD’de telefon kayıtlarını ve sosyal ağlar üzerinden kullanıcıların verilerini topladığı ortaya çıkmış ve büyük tepki çekmişti. Apple, Google, Facebook gibi bazı şirketler kullanıcı bilgilerinin gizliliği adına NSA karşıtı bir haraket de başlatmıştı.

Söz konusu karar, NSA aleyhine açtığı davayı kaybeden Sivil Özgürlükler Birliği (American Civil Liberties-ACL) vb. sivil toplum örgütlerinin davayı temyize götürmesi sayesinde yeniden değerlendirilmiş. Sonuç olarak da mevcut izleme yetkisinin hükümet tarafından değil ancak ABD Kongresi tarafından verilebileceği karar bağlanmış.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’in ortaya çıkarmaya başladığı toplu üstveri arşivlemesi uluslararası boyuta sıçramış olsa da NSA’in şimdiye kadar durdurulması pek de mümkün olmadı. Bundan sonra neler olacağını da hep birlikte göreceğiz.

Görsel Kaynak: Flickr, lenzz

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. ruzgar dedi ki:

  Nasa veri toplamaya devam edecek bu kararla başka ülkelerde veri toplama olayını engellemiş olacaklar.

  1. tamam o zaman dedi ki:

   uzay bu sene iyi veri yaptı

   1. 1111 dedi ki:

    adam NSA(yabancı filmlerde enesey diye geçer :D)’ya Nasa dedi ya 😀 😀

 2. Reha dedi ki:

  “Apple, Google, Facebook gibi bazı şirketler kullanıcı bilgilerinin gizliliği adına NSA karşıtı bir haraket de başlatmıştı.” cümlesinde geçen aksiyonun samimiyetine inanan var mı gerçekten? İyi polis kötü polis… Yerseniz… Eskiden Big Brother vardı, şimdi Very Huge Brother var…

 3. hh dedi ki:

  bulk metadata collection ı nasıl toplu üstveri arşivlemesi diye çeviriyorsunuz ya 🙂 üstveri ne demek ilk defa gördüm.

Bir Yorum Yazın