Özgeçmiş hazırlama aracı DoYouBuzz, Türkiye'ye KariyerBuzz ile giriş yapıyor
Kariyer

Özgeçmiş hazırlama aracı DoYouBuzz, Türkiye'ye KariyerBuzz ile giriş yapıyor

Kariyerbuzz-Kurumsal-Logo-2İnternet üzerinde interaktif özgeçmiş (cv) oluşturma aracı DoYouBuzz.com, Türkiye pazarına KariyerBuzz markasıyla açılıyor. 2007'de Fransa'da kurulan Doyoubuzz, şu anda sadece bir yönlendirme sitesi olarak konumlandırılan Kariyerbuzz.com ile Türkiye'nin genç potansiyelini yakalamak istiyor.

Doyoubuzz, kısaca sosyal ağ profillerinizle veya kendi eklediğiniz bilgilerle detaylı bir özgeçmiş hazırlamanızı sağlayan bir araç. Özgeçmişlerinizi farklı formatlarda oluşturabiliyor, hem masaüstü hem de mobil cihazlara uygun şekilde erişime açabiliyorsunuz.

Ücretsiz olarak sınırlı özellikler dahilinde oluşturabildiğiniz özgeçmişinizi zenginleştirmek içinse ücretli üyeliğe geçiş yapmak gerekiyor. Ücretli üyelikte kendi alan adınınızı kullanabiliyor, tasarım seçeneklerini artırabiliyor ve gelişmiş analitik hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

KariyerBuzz.com markasının sorumluluğunu üstlenen Tibet Demirel, özel üyelik ücretinin Türkiye için yıllık 119 TL olduğunu paylaşıyor. Doyoubuzz web sitesinde de bu ücretin 50 dolar olduğunu ve ekstra özelliklerin detaylarını görebiliyoruz. Tibet Demirel Kariyerbuzz Ozgecmis CV

Tibet Demirel, şimdilik bir yönlendirme sitesi olarak kullanılan KariyerBuzz.com'un önümüzdeki dönemde daha geniş hizmetlerle kullanıcılarına hizmet vereceğini paylaşıyor. KariyerBuzz'ın bağımsız ama Doyoubuzz özgeçmişleriyle tamamen entegre inovatif bir ilan platformu olacağını dile getiriyor.

Küresel açılımına hız kazandırmak isteyen Doyoubuzz'ın pazar keşfetmek adına doğru bir adım attığını söyleyebiliriz. KariyerBuzz hakkında yorum yapmak içinse oldukça erken.

Yorumlar (4)
 1. burada sen varsın sloganıyla sanki kariyer nete gönderme olmuş

 2. Yıllık 119TL cv oluşturmak için çok yüksek bir rakam. Yurtdışını bilemem ama Türkiye'deki iş arama ve bulma şeklini düşününce çok mantıklı gözükmüyor.

 3. Hem CV'mi vereceğim, hem 119 TL para ödeyeceğim. Benim CV'mi firmalara satıp para kazanacak. Linkedin den veya kariyer.net ten üstün yönünü merak ettim açıkçası. Bende bir İK yöneticisi olarak söyleyeyim bu tür programların bizim tarafımızda tutması için içerisinde çok fazla CV olması lazım. bunu da CV sahiplerinden para toplayarak yapamazsınız. malesef...

 4. Tibet Demirel Tibet Demirel

  Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Ancak bir İK profesyoneli olarak sanırım ne uygulamamızı ÜCRETSİZ denediniz nede merakınızı giderecek araştırmayı bizimle ilgili yaptınız. İzin veririrseniz mümkün oldukça kapsamlı bir şekilde sizleri bilgilendirmek isterim.

  Bir İK uzmanı olarak şunu çok iyi bilmeniz gerekir ki Linkedin bir CV platformu değildir, çoğunlukla profesyonellerin ağırlıkla Beyaz yakaların buluştuğu bir sosyal medya platformudur. Burada bulunan kişilerin önceliği CV oluşturmak değildir, kısa ve öz bir profesyonel profil oluşturup asıl amaçları Network yapmaktır. Yani bir iş başvurusu yaptığınızda Linkedin profilinizi CV niyetine paylaşmazsınız ki aday paylaşmış olsa bile işini iyi bilen bir İK sorumlusu o adaydan mutlaka bir özgeçmiş ister. O nedenle Linkedin ile aramızda ki temel farklardan biri budur.

  Bahsettiğiniz kariyer ve benzeri "iş ilanları" platformlarına gelince, ne yazık ki son 15 yıldır Türkiye'de var olan bu platformlar adayların özgeçmişlerini kendi sistemlerinde hapsetmekten ve başvurdukları ilanlara her ay binlerce otomatik yanıt dağıtmaktan öteye gidemedi.

  Adayları merkeze koyan neredeyse hiç bir uygulama yok, bizde CV'yi yani özgeçmişin adaylar ve işverenler arasında önemli bir köprü olduğunu düşünerek onları bir kariyer platformlarında hapsetmektense özgür bırakıp o dokümanı etkin, günümüzün teknolojisine uyarlanmış, hem adayların hem işverenlerin beklentilerini karşılayan bir uygulama sunmak istedik.

  Misyonumuz: CV'ye erişim eşitliğini sağlamak ve istihdam pazarını geliştirmektir. Herkesin ücretsiz bir şekilde iyi bir CV oluşturmasını arzu ediyoruz. Ayrıca büyük veya küçük tüm işletmelerin CV'lere erişimini kolaylaştırmak istiyoruz.

  DoYouBuz & Kariyerbuzz olarak üç inanç motivasyonuyla ilerliyoruz:

  - Birincisi, Word ile hazırlanmış CV'ler er ya da geç ortadan kalkacak.

  - İkincisi, Online bir CV adaylara ve işverenlere bir çok avantaj sağlamakta. Platformumuz üzerinden sunulan hizmet ile kullanıcılar CV’lerini interaktif, ücretsiz ve hızlı bir şekilde online, basılı ve mobile formatında göz kamaştıran tasarım ve portfolyo çeşitleriyle, daha açık ve daha etkili bir şekilde, tüm arayüzlerle uyumlu, SEO ve sosyal ağlar için optimize edilmiş bir şekilde hazırlayabilmektedirler. Ek olarak, kapsamlı istatistikler ve analizler sayesinde de hazırlanan profille kimlerin ilgilendiğini, CV'lerini kimlerin indirdiğini görüntüleme imkanı bulmakta ve Google üzerinden de iyi bir sıralama elde edebilmektedirler.

  - Üçüncüsü, istihdam yöntemlerinde devrim yaparak teknoloji işsizliğin azalmasına yardım edebilir.

  Teknik olarak amacımız yeni bir CV standarttı oluşturmak, Online CV'lerin birlikte çalışabilirliğini desteklemek, iş ve yetenek verilerin işlenmesi konusunda Türkiye'de ve dünyada birinci sırada yer alan bir aktör olmaktır.

  Uygulamamızı Fransa ve Amerika'da 800 000 kişi tarafından aktif olarak kullanıyor. Şubat ayında İspanya, Mart ayında İngiltere ve Türkiye pazarına giriş yapmış bulunmaktayız. Ayrıca, 2011'de Webby ve iHR Awards ödülüne laik görüldük. Şirketimiz 2 tur yatırım aldı ve uygulamamız 2 büyük versiyon evresi geçirdi.

  Biz bir iş arama sitesi değiliz, fakat benzersiz bir teknolojiyle donatılmış online CV uzmanıyız. İş modelimiz DoYouBuzz.com platformu üzerinden bireysel, kurumsal ve iş partnerlerimize sunduğumuz CV yönetimi çözümlerine dayalı. Adecco, Expectra (Randstad), ManPower, Stepstone, Monster, Davidson Consulting gibi bir çok İnsan Kaynakları Yönetimi firmalarıyla, Devlet ve Üniversite kurumlarıyla işbirliklerimiz mevcuttur https://www.doyoubuzz.com/tr/p/pro).

  CV'leri ve adayların bilgilerini "firmalara satma" yorumunuza gelince bahsettiğiniz ve çok beğendiğiniz "iş ilanları" platformları ilan ücretlerinin dışından sistemlerinde bulunan ve adayların oluşturdukları her CV'yi "Kontör" paketi altında firmalara satmaktadır. Örneğin 100 kontör yani kapalı sistemlerinde barındıkları 18.000.000 CV bankalarında 100 özgeçmiş incelemek isterseniz 1400TL ödüyorsunuz, 250 kontör için yani 250 özgeçmiş incelemek ve adayların bilgilerine ulaşmak isterseniz 2500TL ücretlendiriliyor. Gerçi siz bir İK profesyoneli olarak bu fiyatlandırmaları çok iyi bildiğinizi tahmin ediyorum.

  Oysa bizde 800 000 aşkın kişi CV yönetimlerini DoYouBuzz'a emanet etti. DoYouBuzz CV'sine sahip olan bir yeteneği işe almak isterseniz bunu 3 şekilde yapabilirsiniz :

  1) Bu CV formatını önerdiğinizi ve beğendiğiniz iş ilanlarınızda, kariyer veya mobil sitelerinizde açıkca belirtiniz. Böylece ilanlarınıza online CV formatımızla aldığınız başvuruları ShowCase adlı kurumsal çözümümüz sayesinde daha etkin bir şekilde yönetebilir ve doğru CV formatına sahip bir adayı daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz ayrıca İK ekibinizin iş yükünü ciddi anlamda hafifletirsiniz. (Not: Bahsettiğiniz iş lanları platformlarına bir ilana ortalama 1000 kişi başvuruyor ve hepsi aynı formatta hazırlanmış bir CV taslağıyla yani bu şekilde yetenekleri tespit etmek güç olsa gerek)

  2) İstihdamlarınızda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak bir veya bir çok partner kariyer platformlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Aktif iş arayışında olan kullanıcılarımız 1 tıkla CV’lerini bu platformlarda yayınlayabilirler. Bu hizmetimiz şuan Fransa'da mevcut çok yakında Türkiye'de mümkün olması için çalışıyoruz.

  3) “internet pazarlama asistanı istanbul:doyoubuzz.com” şeklinde Google üzerinden aramalar yapabilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi bize güvenen adayların CV'lerini asla satmıyoruz ve bu konuda çok hassasız. Hatta uygulamamızı ÜCRETSİZ deneyimlerseniz göreceksiniz ki bir aday CV'sini arama motorlarında gizlemek isterse bunu tek bir tuşla yapabilir, CV'sine ve verilerine ulaşılmasını istemezse şifre koyup karşı tarafın özgeçmişini görüntüleyebilmesi için bir karşılama sayfası ve şifre talep formunu yine bir tuşla oluşturabilir buda veri paylaşımı ve gizlik konusunu ne kadar önemsediğimizi ve ciddiye aldığımızı gösterir.

  Son olarak Premium ücretlendirmemize gelince https://www.doyoubuzz.com/tr/p/premium) bu bir opsiyondur yani zorunlu değildir bir çok kullanıcımız ücretsiz formatımızdan gayet memnun ancak bazı geliştirdiğimiz opsiyonlarımız örneğin kullanıcılarımıza kendi alan adlarıyla www.ad-soyad.com şekliyle daha kişisel bir CV'ye kavuşmalarını sağlayabilmek, daha çok çeşit online, basılı ve mobil tasarım & renk imkanı sunmak, çoklu dilde CV oluşturmak veya işverenlerin özgeçmişlerinde ne tür işlemler yaptığını daha detaylı istatistiklerle veri almak gibi özellikler için yılda sadece 119TL yani aylık 9,99TL karşılığında verdiğimiz kaliteli interaktif CV enstrümanı ve hizmetle online itibarını ve kariyerini yönetebilmek için gayet makul bir ücret olduğunu düşünüyoruz.

  Aynı sektör olmasa da bugün Spotify'da Premium müzik dinlemekle aynı ücret. Linkedini CV olarak gördüğünüz platformun en düşük abonmanı aylık 44,90€ yani yılda 538€... Diyecekiniz ki Türkiye'de Linkedin'nin 4.000 000 kullanıcısı var ve iş bulmak için orada ki Network ağı tartışılmaz. Size katılıyorum ancak yine doğru yapıda profesyonel kariyerinizi yansıtan etkili bir CV'niz yoksa iş başvurları esnasında yılda 538€ oluşturduğunuz Network bir işe yaramaz... Zaten bizde hesap açmak isteyen kullanıcılar tek bir tıkla Linkedin veya Viadeo verilerini hızlıca aktarabilir, düzenleyebilir ve sonra diledikleri gibi özgürce istedikleri kariyer platformlarında CV'lerini online uzantısıyla veya basılı PDF formatında paylaşabilir.

  Tabi ne yazık ki ÜCRETSİZ özgeçmişinizi oluşturmadığınız için öğrenci ve iş arayanlar için sunduğumuz desteği görmemiş olsanız gerek. Her kullanıcı ücretsiz oluşturduğu CV'sinin Yönetim Panelinde Premium hesaba geçmek isterse öğrenci kartı veya 3 aydır işsiz olduğunu belgeleyen evrakı bizimle paylaşırsa 10TL'lik bir indirim destek kodu veriyoruz. DAHASI eğer hiç ama hiç maddi imkanı yoksa ve Premium özelliklerimizden faydalanmak istiyorsa yine yönetim panelinden 1 ARKADAŞ GETİR = 1 AY PREMİUM HEDİYE kampanyamızdan yararlanabilir. Yani kullanıcı yönetim panelinde bulunan ve ona özel tanımlanmış "referral" linkini sosyal medyada paylaşıp her defasında arkadaşlarınızdan biri o linke tıklayıp, sitemize kayıt olup ve CV'sinin en az %50 sini doldurursa, alan adı hariç ücretsiz hesabına 1 ay tüm Premium özelliklerimiz, yüklüyoruz.

  Umarım vermiş olduğum tüm bu detaylı bilgilendirme sizi biraz daha aydınlatmıştır ve merakınızı gidermiştir, eğer başka sorularınız olursa bana www.tibetdemirel.com online CV'imden veya Linledin profilimden rahatlıkla ulaşabilirsiniz seve seve yanıtlarım.