Kargo Yakala: Nakliyat dikeyinde mobil pazar yeri uygulaması
E-Ticaret

Kargo Yakala: Nakliyat dikeyinde mobil pazar yeri uygulaması

Onlarca hizmeti sunan ve çoğu web öncelikli olan pazar yerlerinden mobil odaklı olmasıyla ayrışan Kargo Yakala, mobilin doğasına uygun olarak belirli bir dikeyi hedefliyor. İsminden anlaşılacağı gibi nakliye hizmeti gerektiren işler için kullanıcılara kısa yoldan bir pazar yerine erişme imkanı sağlayan uygulama, dün yani 5 Mayıs'ta App Store'da yayınlandı.

Kargo Yakala, Türkiye'de farklı sektörlerdeki iş deneyiminden sonra, İsviçre'de yaklaşık 7 ay çalışıp Ağustos 2014'te girişim için çalışmalara başlamak üzere Türkiye'ye dönen Mehmet Şah ve Grey İstanbul, Happy People Project gibi ajanslarda Sanat Yönetmeni olarak çalışan Çetin Yıldız'ın ortak girişimi. İhtiyaçtan doğan Kargo Yakala'nın kurucu ortağı Mehmet, Marmara Üniversitesi Seramik Bölümü mezunu ve büyükçe bir seramik fırınını taşımak için bir ay uğraştıktan sonra zahmeti en aza indiren bir çözüm düşünmeye başladıklarını söylüyor. Bireysel kullanıcılar ve nakliye hizmeti sağlayıcılarını hedefleyen Kargo Yakala, kullanıcı deneyimi açısından vaadini yerine getiren bir uygulama.

kargoyakala ekran

Eşya, ev, evcil hayvan ya da araç taşıma hizmetini almak isteyen kullanıcıların tipik bir ilan sitesinde olduğu gibi ilgili detaylar ve dilerlerse fotoğraflarını girerek ilan verdiği uygulamada, hizmeti vermek isteyen nakliyeci açık artırma usülü belirleniyor. Kargo Yakala, nakliye sırasında yaşanan karmaşayı/ nakliyeci şikayetini en aza indirmek için, taşınma sırasında asansör kullanılıp kullanılmayacağı, eşyaların ebatları, sayısı gibi detayları önceden belirlemenizi sağlıyor.

Ardından kullanıcının belirlediği süre içinde en düşük teklifi veren nakliyeci işi alıyor ve ödeme yapılıyor. Taşınma işlemi gerçekleştikten sonra, kullanıcı eğer hizmetten memnun kaldıysa, ücret Kargo Yakala tarafından nakliyecinin hesabına aktarılıyor. Kargo Yakala, işlem başına yüzde 10 ücret alıyor ancak aylık üyelik gibi daha esnek tekliflerle komisyon oranının düşürülmesi de düşünülüyor. Kargo Yakala süreç için henüz bir sigorta şirketiyle çalışmıyor ancak ilerleyen dönemlerde isteğe bağlı sigortalı taşıma hizmeti sunulması da planlar arasında.

Henüz erken döneminde olması nedeniyle uygulamanın kullanıcı, ilan sayıları ve nakliyeci erişimi de oldukça düşük. Ancak kurucuları, yaklaşık altı ay süren pazar araştırmasında görüştükleri nakliyecilerin önemli bir çoğunluğunun (yüzde 90) böyle bir uygulamaya sıcak baktığını söylüyorlar. Uygulamanın referans ve kullanıcı geri bildirimleri fonksiyonlarının da önemli olacağını söyleyebiliriz.

Bireysel kullanıcıyı hedefleyerek Borusan ETA ve WebNak gibi B2B taşıma uygulamalarından farklılaştığını söyleyen Kargo Yakala, Armut.com, Sahibinden.com, HeyUstam gibi son dönemde sayısı hızla artan servis için pazar yerleriyle rekabet ediyor. Ancak uygulamanın halihazırda uShip, talebe göre taşıma servisi Shyp ya da P2P taşıma servisi olarak veren PeerShip gibi farklı yönlerden dönüşüme uğrayan taşımacılık tarafında uzmanlaşması ve mobil öncelikli olması Kargo Yakala açısından avantajlar olarak sıralanıyor.

İncelemek isterseniz Kargo Yakala iOS uygulaması için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Yusuf B. Yusuf B.

  "5 Yılda 1 kere yapacağım nakliye işi için mobil uygulama indirir miyim ?" Sorusuna hangi araştırmaları baz alarak cevap verebilirler bilemiyorum.

  1. Ahmet Ertek Ahmet Ertek

   Eğer bu mantıktan bakarsanız hürriyet emlak veya sahibinden.com u tümden atmanız gerekli.insanlar 5 yılda bir ev değiştiriyor diye bu siteler kurulmamalıydı.Ayrıca indirip inceledim.Sadece ev taşımacılığı değil, evcil hayvan, taşıt, çiftlik hayvanı, ağır sanayi ve daha birçok şey kısaca kargo ve taşımaya dair herşey var.Bence incelemelisiniz.

   1. Yusuf B. Yusuf B.

    Hocam siz çok yanlış anlamışsınız beni. Bir ürünü indirip didik didik etmeden yorum yazmam. Yapılan araştırmalar kullanıcıların telefonundaki uygulama sayısı ortalama 11 olarak tespit edilmiş. Sahibinden vs karşılaştırmanız oldukça orantısız olmuş. HepsiBurada uygulaması ile Gelvatandas eticaret uygulamasını bir tutmak gibi bir örnek vermişsiniz. Fark ettiyseniz mesajımda bir bilgi beklentisi var..

  2. Western Western

   +1

 2. enakliyat.com.tr var bu alanda. Ayrıca son kullanıcı olarak 3-5 yılda bir yapacağım taşıma yada taşınma işlemi için teklif alma gibi burayı kullanıyır mıyım bende soru işareti ama kullanan olur muhakkak. En son ataşehirden beşiktaşa taşındım. Aradım adamları 800 den 500 e indiler, 3 kişi gelip paketlediler, daire 3+1 ..dolaplarıda kurdular. demek istediğim pazarlık bizde hala etkin hele ki kırk yılda yaptığım bir işlem için.. Başarılar ..

 3. Nehmet Necati Beyaz Nehmet Necati Beyaz

  Yazıda maalesef hiç bahsedilmemiş ama bu alanda enakliyat.com.tr'i tek geçerim. Kolay kullanimli ve ihtiyaciniza cevap veren bi platform.

 4. Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat

  Yazıda maalesef hiç bahsedilmemiş ama bu alanda enakliyat.com.tr’i tek geçerim. Kolay kullanimli ve ihtiyaciniza cevap veren bi platform.

 5. F. Keskin F. Keskin

  Bu site tasima isi olarak sadece evden eve nakliyat islerine hitap ediyor Gibime geldi. Kara yolu tasimaciligi hafife alinacak bir is degil. mehmet bey ve ortagina sormak isterdim hic nakliye garajlarina gittiniz mi? Kamyoncularin ihtiyaclarini dinlediniz mi ? Vs. Vs.. Ayrica webnak ve borusan sirketlerine rakip olmak biraz zor geliyor bana. Ozellikle Hasan aslanobanin webnak markasinin girisimi ileride pazar lideri olacagini dusunuyorum. Ceva ekol vb sirketlerin ve komisyoncularin sonu geliyor gibime geliyor. Yine de kutlarim site sahiplerini. Adamlar projeyi dusunmusler yazmislar ortaya koymuslar. Allah herkesin yolu acik etsin. Basarilir.

 6. Bu işin toplu taşımada bilinmeyen Yönleri var.1.si sevkiyat personellerinin el altından nakliye firmalarımdan komisyon alması. 2.si büyük nakliye firmaları zaten Yük aramıyor araç yok zaten 3. Sü yükü uygun fiyatlı verdin sigortasını yaptırdın piyasadan bilinmeyen bir yerden uygun fiyata araç bulsan ne olur ki yükün çalındıktan sonra

 7. Kargo Yakala Kargo Yakala

  Merhaba,

  Kargo Yakala olarak sistemimizi diğer mecralardan ayıran öncelik kullanıcıların problemlerine çözüm sunmasıdır.İnsanların göndermek istedikleri herhangi bir eşyayı veya bir antikayı gönderebilmek için nakliyeci aramalarına başlamaları taşıtacakları yükün özelliğine göre arama yükünün artması vs gibi problemlere odaklıdır.Sistemimizi bir kargo sepeti olarak düşünebilirsiniz.Bahsedilen mecraların sistemleri tarafımızdan aylar önce incelenmiştir.

  Sistem detayları, çalınma, darp ve daha birçok olumsuz durumun açıklaması sistemimiz içinde mevcuttur.İnsanların şu anki reaksiyonlarını tahmin edebilmekteyiz.Bizim için yeni bir anlayıştır.

  2000 li yıllarda internetten alışveriş yapan birisi olarak arkadaşlarımın bana NASA ile iletişim deymişim gibi bakmasını hiç unutmam. İnternetten alışveriş mi olur? sorusu herkesin aklındaki ilk soruydu.Ama artık hepsi geride kaldı.

  Kargo Yakala'nın amacı, çiftliğinizdeki atı, evinizdeki piyanoyu, hatırası olan bisikletinizi ve tabi genel olarak ev ve iş yerinizi taşıtmayı düşündüğünüzde 1.5 dakika içinde ilanınızı verip tüm zahmetlerden kurtulmaktır.

  Sistem anlayışımızda, Türkiye'deki hiçbir sistemden esinlenmeden, tamamıyla ihtiyaca yönelik bir çalışma yapılmıştır.

  Kategorilerimizi geniş tutarak her alanda taşımacıların buluşmasını ve göndericilerin kolayca hizmet almasını amaç etmekteyiz.

  Teklif ve önerileriniz her zaman bizim için değerlidir.

  Teşekkürler.