İtalya'da doğan Scooterino yeni bir paylaşım ekonomisi örneği

İtalya'da doğan Scooterino yeni bir paylaşım ekonomisi örneği

Scooter, genelde şehir içi ulaşım için kullanılan, otomatik vitesli ve küçük tekerlekli motosiklet türü. Scooter'ların anavatanı hiç şüphesiz İtalya, ve her köşesinde scooter'lara rastlayabileceğiniz bu ülke, scooter'ları da merkezine alan bir paylaşım ekonomisi girişiminin de doğduğu ülke.

Scooterino adlı girişim, İtalya'da scooter'ınızın arka koltuğunu paylaşmanız üstüne kurulu bir mobil uygulama. Kullanıcılar, Scooterino aracılığıyla, konum bazlı olarak gidecekleri yeri belirliyor ve aynı güzergahta yol alacak olan scooter'larla anlık olarak haberleşiyorlar. Girişim tamamen paylaşım ekonomisi temelli olduğu için, scooter sahibi, yolcuyla masrafları bölüşüyor. Maliyet her ne kadar küçük olsa da, motorların çok büyük kısmı iki kişilik iken sadece bir sürücüyle yol alıyor. Scooterino da, motorlardaki bu boş koltukların paylaşım ekonomisi aracılığıyla değerlendirmeyi amaçlıyor.

Şu anda 2 bin 500'e yakın üyesi bulunan Scooterino, bu ilk kullanıcılarının hepsine ücretsiz bir yolculuk hediye ediyor. Kısacası oldukça yeni bir girişim olan Scooterino'yu ilk kullanacak olan müşteriler ücretsiz seyahat edecek. Scooter sahipleri de, "Scooterista" olarak sisteme giriş yapabiliyor ve hem bu paylaşım ekonomisi modeline hem de gideceği yol üstünde seyahat edecek kullanıcılara hizmet vererek kendi bütçelerine katkı yapabiliyor.

Hem Google Play hem de AppStore üstünde Android ve iOS uygulamları bulunan Scooterino'nun tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Bakalım Scooterino İtalya'da aradığı ilgiyi görüp farklı ülkere de sıçrayacak mı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.