Yandex Türkiye eski YK üyesi Alexandr Laryanovsky'nin dil öğrenme girişimi Vimbox Türkiye'de
Girişim

Yandex Türkiye eski YK üyesi Alexandr Laryanovsky'nin dil öğrenme girişimi Vimbox Türkiye'de

Yandex'i 2011 yılında Türkiye'ye getiren yönetici olarak tanınan ve Yandex'in 2013 yılına kadar uluslararası iş geliştirmeden sorumlu direktörü olarak görev yapan Alexandr Laryanovsky yeni bir girişimi Türkiye'ye açtı. Rusya merkezli Skype ile online İngilizce öğrenme platformu Vimbox'ı Türkiye'ye açan Laryanovsky, 2013 yılından bu yana Vimbox'ın ana şirketi SkyEng'in yatırımcısı; aynı zamanda pazarlama ve iş geliştirmeden sorumlu genel müdürü olarak görev yapıyor. Türkçe yayınına dün başlayan Vimbox, geçtiğimiz Kasım ayından  bu yana yedi farklı pazarda deneniyor. Türkiye, bu pazarlar arasında girişim açısında en yüksek performansı göstermesiyle, platformun uluslararası açılımda adım attığı ilk pazar olma özelliğinde.

Farklı bir şehirde yaşayan bir öğretmenden dil dersi alma fikriyle geliştirilen SkyEng'in kuruluş hikayesi 2010 yılına kadar gidiyor. Ancak girişimın hızlanması Laryanovsky'yi ikna etmeyi başarabildiği 2013 yılında başlıyor. O dönemde Yandex Türkiye'de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan ve kendisi de birebir Türkçe dil dersleri alan Laryanovsky, Vimbox'ı İngilizce dersi için ilk kullananlardan biri oluyor. Ve girişimcileri 2013 Ekim'de Laryanovsky'den 300 bin dolar tutarında tohum yatırımı alıyorlar. Ocak 2014'te Yandex Türkiye'den ayrılan Laryanovsky, bundan sonra yalnızca SkyEng'e odaklanıyor.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Vimbox adındaki online öğrenme platformunu yayına alan SkyEng, derslerin sanal bir sınıfta yapılmasını sağlıyor. Halihazırda kullanıcılara 15-20 dakikalık ücretsiz deneme dersleri sunan Vimbox, böylelikle öğrencilerinin mizacına dair bir fikir edinmeyi amaçlıyor. Bu şekilde sizi doğru öğretmenle eşleştirmeye çalışan Vimbox, dersler sırasında öğrenci ve öğretmenin ne kadar uyumlu olduğu ölçüyor. Öğretmenin size nasıl yaklaşması gerektiği konusunda yönlendirmelerde bulunabiliyor.

Vimbox'ta online dersler için Oxford programı takip ediliyor. Öğretmenler her dersle ilgili öğrencilerine platformun içinde yer alan belirli ödevleri gönderiyor, bunları yine platform üzerinde kontrol ediyor ve görüntülü sohbet sırasında geri bildirim sağlıyor. Ev ödevlerinin otomatik kontrolüne ek olarak, Vimbox platformunda ders planlaması, video yayını, derslerin kayıt edilmesi, performans istatistikleri gibi özellikler bulunuyor.

Vimbox platformu sattığı ders paketlerinden gelir yaratıyor. Platformda sunulan her dersin süresi 50 dakika ve 4 derslik bir pakette her dersin fiyatı 54 lira (yani toplam 216 lira); 8 ders için ders fiyatı 51 ve 16 ders için ders fiyatı 48 lira olarak belirlenmiş. Girişimin kendi verilerine göre bugün dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan 220'den fazla öğretmenle çalışan Vimbox, geçtiğimiz yıl Rusya'da 3 binden fazla öğrenciye 120 binden fazla ders verilmesini sağlamış. Bunun karşılığında 2014 yılını 1 milyon dolar ciroyla kapattığını ve operasyonle karlılığıa ulaştığını söyleyen SkyEng, bu yıl gelirlerini iki katına çıkarmayı planlıyor.

Kullanıcıların erişebileceği çok sayıda ücretsiz uygulama ya da daha uygun fiyatlı servisler olsa da, Vimbox aslında doğrudan özel derslerle rekabet ediyor. Platformun ilk günden kullanıcıların bir yabancıyla iletişimini sağlaması, birçok öğrencinin karşılaştığı İngilizce konuşma çekingenliğini atmaya yardımcı olabilecek bir özellik.

Yorumlar (5)
 1. Siteye üye oluyorsun sana rusca bir mail geliyor o mailin içinde bir şifre var onu giriyorsun site rusca :)

  Hadi buradan yak bravo yandex :)

 2. yandex ile konunun nasıl bir alakası var.

 3. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Amerikalı Öğretmenlerle Günlük İngilizce Sınıf Ders Sistemi www.yabancidilkonus.com ise Vimbox un çok ötesinde hem ekonomik hem de tam bir çözüm.

 4. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

  Çok kötü bir hizmet anlayışları var. Kesinlikle tavsiye etmiyorum arkadaşlar.

 5. Uğur UĞURCAN Uğur UĞURCAN

  Bu arada Türk siteleri açılmıyor. Bunun yerine Engoo Türkiyeyi kullanın derim.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri