Oyun severler geliştirdikleri oyun modlarını Steam üzerinden satabilecekler

Oyun severler geliştirdikleri oyun modlarını Steam üzerinden satabilecekler

Steam, profesyonel ya da hobi olarak oyunlara özel mod geliştiren kişilerin bunlardan gelir elde edebilmesinin önünü açtı.

Bugüne kadar kullanıcıların geliştirdiği modlar yalnızca ücretsiz olarak platform üzerinde yer alabiliyordu, ya da oyunu geliştiren stüdyo yaptığı yarışma veya oylama sonucu seçtiği modları resmi olarak yayınlıyordu. Kullanıcılar artık dolar transfer edilebilecek bir banka hesabı ve vergi bilgileri girerek modlarını Steam üzerinden satabilecekler.

Bu sabah itibariyle ücretli modlar Steam Workshop'da yayınlandı. Mobil uygulama mağazalarında "öne çıkan" kısmının aynı mantıkta Steam Workshop için de önem taşımaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Steam Workshop, ilk olarak milyonlarca oyuncusu olan  The Elder Scrolls V: Skyrim ile pazar yeri modelini uygulamaya başlamıştı. Ancak geliştiricilerin tepkisi çeken ilk mesele Steam'in gelir paylaşımı anlayışı oldu. Steam gelirin yüzde 75'ini kendisinin alacağını geri kalan yüzde 25'in geliştiriciye verileceğini aktarmış. Bu oldukça yüksek bir oran. Bağımsız geliştiricilerin oluşturduğu modların çoğunlukla uygun  fiyatlı olduğunu düşündüğümüzde, geliştiricilerin bu oradan çok memnun olduğunu söyleyemeyiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.