URL kısaltma servisi Bit.ly'ye erişim engeli geldi [ve kaldırıldı]

URL kısaltma servisi Bit.ly'ye erişim engeli geldi [ve kaldırıldı]

bit.ly erisim engeli Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız şok dalgasını atlattık ancak bugün itibariyle bit.ly url kısaltma servisine erişim engeli konulduğunu görüyoruz. Kendi deneyimlerimiz ve sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla erişim engeli farklı internet servis sağlayıcıları tarafından uygulanıyor.

Bit.ly'ye erişim engeli konulması diğerlerinden daha şaşırtıcı çünkü bit.ly'nin kendisi bir URL kısaltma/yönlendirme servisi. Yani kendi sunucularda her hangi bir içerik barındırmıyor. Diğer yandan Bitly.com ve J.mp gibi Bitly adreslerine erişim sağlanabiliyor.

Tahminimiz TİB'e iletilen bağlantı adresi bit.ly ile kısaltılmış idi ve engelleme de bu alan adına konuldu veya bit.ly bağlantılarının sonuna eklenen '+' işaretiyle tıklanma istatistiklerini gösteren sayfalardan biri bu erişim engeline neden oldu.

Yeni bilgiler aldığımızda haberimizi güncelleyeceğiz. Sizler de yorumlarda erişim durumunuzu paylaşabilirseniz seviniriz.

Güncelleme: Saat 17:14 itibariyle Bit.ly adresine erişim engelinin kaldırıldığını gördük ancak engelleme kararının neden alındığına dair bir bilgi halen yok. Güncelleme 2: TİB'in Hürriyet'e yaptığı açıklamaya göre söz konusu erişim engeli 'teknik bir hata'dan kaynaklanmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.