URL kısaltma servisi Bit.ly’ye erişim engeli geldi [ve kaldırıldı]

bit.ly erisim engeli
Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız şok dalgasını atlattık ancak bugün itibariyle bit.ly url kısaltma servisine erişim engeli konulduğunu görüyoruz. Kendi deneyimlerimiz ve sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla erişim engeli farklı internet servis sağlayıcıları tarafından uygulanıyor.

Bit.ly’ye erişim engeli konulması diğerlerinden daha şaşırtıcı çünkü bit.ly’nin kendisi bir URL kısaltma/yönlendirme servisi. Yani kendi sunucularda her hangi bir içerik barındırmıyor. Diğer yandan Bitly.com ve J.mp gibi Bitly adreslerine erişim sağlanabiliyor.

Tahminimiz TİB’e iletilen bağlantı adresi bit.ly ile kısaltılmış idi ve engelleme de bu alan adına konuldu veya bit.ly bağlantılarının sonuna eklenen ‘+’ işaretiyle tıklanma istatistiklerini gösteren sayfalardan biri bu erişim engeline neden oldu.

Yeni bilgiler aldığımızda haberimizi güncelleyeceğiz. Sizler de yorumlarda erişim durumunuzu paylaşabilirseniz seviniriz.

Güncelleme: Saat 17:14 itibariyle Bit.ly adresine erişim engelinin kaldırıldığını gördük ancak engelleme kararının neden alındığına dair bir bilgi halen yok.
Güncelleme 2: TİB’in Hürriyet’e yaptığı açıklamaya göre söz konusu erişim engeli ‘teknik bir hata’dan kaynaklanmış.

Yorumlar (10)

 1. Erisiliyor…Kaldırılmıs….

  Cevapla
 2. Mehmet Emre |

  TİB’in sitesinde herhangi bir engel kararı görünmüyor.

  Cevapla
 3. internet kimlere emenet… komik 🙂

  Cevapla
 4. Tek bir içerik yüzünden tüm sistemi kapatmak kadar ilkel bir yöntemi başka bir yerde daha göremeyiz herhalde. Youtube’u, Twitter’ı anladık da sadece yönlendirme fonksiyonu olan bitly’dan ne istiyorlar onu anlamadım. Yönlendiği siteyi engelleyin bari. Madem gücümüz var niye kullanmayalım kafaları yüzünden oluyor bunlar.

  Cevapla
 5. Yetkilerinin olup olmadığını deniyorlarmış. Yasaklandığına göre hala yetkiniz var.

  Cevapla
 6. Mustafa Ö. |

  bit.ly bitly.com ‘a yönleniyor ve açılıyor şu an herhangi bir sıkıntı görünmüyor.

  Ama malesef sıkıntı olan konu, bu erişim kısıtlaması gerçekten yapıldıysa, erişimi yapan birimin bit.ly’nin ne olduğunu bilmeyecek kadar internete uzak olmasıdır.

  Ülkece manavdan iphone almaya çalışıyoruz.

  Cevapla
 7. Tam paylaşım yaptık, birde ne görelim…

  Cevapla
 8. Bu yanlislikla engelleme daha once de olmustu ve cok sinir bozucu bir hal almaya basladi. Gecen sene amazon aws IP lerinden bir kismi yanlislikla engellenmisti ve bundan bircok site etkilenmisti.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın