Toptalent.co, işveren marka gücüne odaklanan, öğrenci ve yeni mezunlar için kariyer platformu
Kariyer

Toptalent.co, işveren marka gücüne odaklanan, öğrenci ve yeni mezunlar için kariyer platformu

Şirketlerin yeni yeteneklere ulaşması sürecinde iş ilanları kariyer çalışmalarının yalnızca bir bölümünü oluşturuyor. Kampüs ziyaretlerinden açık ofis etkinliklerine, staj ve eğitim programlarına kadar farklı süreçler, şirketlerin işveren marka değerine katkı sağlıyor ve yetenekleri çekme şansını arttırıyor. İşveren marka gücüne odaklanan ilk özel platform olma iddiasındaki Toptalent.co ise, yeni mezun ve öğrencilerin hem bu fırsatlardan haberdar olmasını hem de kariyer seçenekleri konusunda yol gösterici olmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında yayına başlayan Toptalent.co'da, öğrenci ve yeni mezunları hedefleyen iş ve staj ilanlarının yanında, farklı sektörler deneyimleri, yetenek geliştirme, departman seçme vs gibi konularda 200'den fazla editoryal içerik akademi bölümü altında sunuluyor. Burada en beğenilen şirketlere dair geçmiş tarihli bir araştırmaya yer veren Toptalent.co, kendisine ait bir araştırma yapmak için fazla genç. Ancak sıralama ilerleyen dönemlerde topladığı verilerle yapabilecekleriyle ilgili bir fikir veriyor.

staj toptalent

Şirketler tarafından organize edilebilen yetenek programları, yine şirketlerin adaylarla ilgili seçim yapma sürecinde kullanabilecekleri ödüllü case yarışmaları ve sahada gerçekleşen network etkinlikleri de Toptalent.co'nun kapsamında. Yeteneklere ulaşmak konusunda hızlı, etkin ve düşük maliyetli bir seçenek sunmak isteyen girişim, üniversite ziyaretleri, üniversite standları, konferans gibi klasik yöntemlerin yanına tamamlayıcı bir servis olarak eklenmeyi planlıyor. Zaman içinde geleneksel yöntemlerin yerini yalnızca online kurguyla hazırlanan etkinliklerin alması şirketler için de hem hedeflemede iyileştirme hem de maliyet düşürme gibi avantajlar sağlayabilir.

toptalentMehmet Aksu'nun kurucu ortağı olduğu Toptalent.co yaklaşık bir yılda geliştirilmiş. Site, kendisinden önce İngiltere'de Milkround.com, Prospects.ac.uk; Romanya'da Hipo.ro; Kanada’da TalentEgg.ca; ABD'de internmatch.com; Danimarka'da Graduateland.com ve Ortadoğu pazarında Gradberry.com gibi başarılı olan girişimlerin izinden  gitmek istiyor.

Toptalent.co adaylar için ücretsiz olarak sunulan platformu için şirketlere satmayı planladığı üç farklı özellikteki üyelik paketlerinden gelir sağlamayı amaçlıyor.

Toptalent.co'nun henüz yeni bir girişim olarak geliştirmeye ihtiyaç duyulan tarafları olduğu bir gerçek ancak odaklı yapısı ve platformun hedef kitlesinden elde ettiği verinin pratiğe geçilebilir iç görülere dönüşme potansiyelinin yüksek olması, girişimin başarı şansını yükseltiyor.

Yorumlar (6)
 1. Özgür Demir Özgür Demir

  Biz buna kısaca hazır Wordpress teması diyoruz. "Posted 3 gün ago" gibi eksik çevirilerle acele ile yayına alınan oldukça amatör bir girişim.

  1. Wordpress tema olunca ne değişiyor , joomla olsa ne değişir ya da sıfırdan yazılım olsa ne değişecek ? Neden bu tarz bir yorum yazdınız merak ediyorum. Wordpress ile hazırlanan bir proje başarısız olacak diye birşey mi var ?

   1. Technonur Technonur

    toplum olarak nedense elimizden sadece elestirme isi gelir ufuk kardesim.. nedense bizde yabancilardaki gibi birbirine destek olma olayi degilde köstek olma olayi var bugüne kadar hazir scriptle ortaya cikmis birsürü para yapan siteler var hickimsede demiyor ki wordpress kullanmis bilmem ne. elestiri yaparken hangi sistem degilde isimize yarar mi yaramaz mi tarafindan bakmasini ögrenmemiz gerek.. bu arada webrazzi de wordpress blogu özgür bu girisimde tabi oldukca amatör sadece hatirlatma amacli söyledim

   2. Özgür Demir Özgür Demir

    Wordpress ile hazırlanmasını değil, HAZIR wordpress teması ile 5 dk'da kurulum yapıp "yeni bir girişim" olarak boy göstermelerini eleştirdim. Wordpress benim de birçok işimde kullandığım bir içerik yönetim sistemi. Ama hazır temayı alıp 5 dk'da kurup "alın size web sitesi yaptım" demeye bile utanırken bazıları bunu insanlara "1 yılda hazırladığımız yeni bir girişim" olarak lanse edebiliyor. 1 yılda geliştirilen bir sitenin ana sayfasında "Posted 3 gün ago" gibi çeviri eksikleri olmaz. Belli ki ingilizce hazır temanın tek bir sayfasına bile dokunulmadan kurulum yapılmış. Hazır ilan temasını alıp kurmaya girişim denilebiliyorsa böyle yüzlerce girişim kısa sürede yok olup gitmeye mahkum.

   3. Önemli olan hangi kaynağı ne kadar kullandığımız değil nasıl kullandığımızdır.Girişimcilik ile yazılımcılığı karıştırmayalım lütfen. Her yazılım girişim değil , her girişim de yazılım değildir. Önemli olan fikir gerisi ise teferruattır

 2. Bu konuyu bende epey araştırdım. IK firmalarında çalışan arkadaşlara danıştım, okullardaki kariyer merkezlerine gittim görüştüm ve en önemlisi firmalarla görüştüm. Heves kırmak gibi olmasın ama bana dedikleri gibi bu işten para kazansa unisbul.com kazanırdı sonucu çıktı. Tamam USA de campusjob.com ve bu sayılan firmalar başarılı olmuş olabilir ama oradaki öğrenci davranışları da pazar da farklı.. umarım yanılırım inş başarılı olursunuz, bizde keşke vazgeçmeseydik deriz ..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri