ODTÜ Teknokent'in Silikon Vadisi açılımı T-Jump hakkında bilmeniz gerekenler
Genel

ODTÜ Teknokent'in Silikon Vadisi açılımı T-Jump hakkında bilmeniz gerekenler

ODTÜ mezunu üç genç, ODTÜ Teknokent bünyesinde kurdukları e-öğrenme girişimi için yatırımcılarla görüşürler ancak aradıklarını bulamazlar. Kurucu ortakların ikisi San Francisco'da denemeye karar verir. 50'den fazla yatırımcıyla görüştükten sonra bir milyon dolarlık ilk tohum yatırımıyla işe başlarlar. 2010 yılında yayına başlayan Udemy aradan geçen zamanda aldığı yatırımlarla adından söz ettirir ve bugün 300 milyon doları geçen değerlemesiyle Türkiye'den çıkan en değerli girişimlerden biri olur.

Birçoğumuzun aşina olduğu Udemy öyküsü, ODTÜ Teknokent açısındansa bugün hemen hepimizin kafasındaki Türkiye'den milyar dolarlık girişim çıkar mı? "deli sorusu"  için alternatif bir çıkış yoluna işaret ediyor. Zira soru(n), sayının sonundaki sıfırlardan ziyade, Türkiye girişim ekosisteminin uluslararası ölçeklenme ve ileri tur yatırım konularında deyim yerindeyse yumurta tavuk döngüsü halini alan çıkmazıyla ilgili. ODTÜ Teknokent de bu döngüyü kırmak için yatırımcıları beklemek yerine girişimlerini doğrudan yatırımcı cennetine götürüyor. Bu yöndeki ilk denemelerini Teknojump İş Hızlandırma programıyla yapan Teknokent, yeni başlattığı T-Jump programıyla Silikon Vadisi'nde yer edinmek istiyor.

İşe Market Street, 625 adresli  Silikon Vadisi ofisiyle başlayan Teknokent, her yıl Türkiye'den seçtiğini 40 farklı girişimi San Francisco'daki ofisine götürmeyi planlıyor. Yeni Fikirler Yeni İşler dahil olmak üzere ODTÜ Teknokent bünyesindeki farklı programlar arasından seçilecek olan girişimlerin burada yatırımcılarla buluşması öncelikli amaç. Bununla birlikte, deneyim, iş fikirlerini geliştirme, bilgi edinme gibi "girişimciler açısından San Francisco'da olmak için onlarca neden" in tamamı dahil edilebilir plana.

T-Jump'ın tanıtım metinlerinde ihracat ve tersine beyin göçü gibi uzun menzilli hedefler de sıralanıyor. Bunun için Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren Türkiye kökenli girişimlerin ODTÜ Teknokent içinde Ar-Ge ofis açmasını sağlamanın bir yöntem olduğunu söylüyor ODTÜ Teknokent Genel Müdür Mustafa Kızıltaş. Teknokent halihazırda Udemy ve Comodo Yazılım gibi şirketlerin 20'den fazla çalışanlarıyla Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yapıyor. T-Jump bu açıdan Türkiye ve Silikon Vadisi arasında köprü işlevi görecek.

T-Jump'ın bilgi/deneyim akışı yalnızca girişimciler ve yatırımcılarla sınırlı olmayacak. ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay, akademisyenlerinin temasını da önemsediklerini, Harvard ve Berkeley gibi öncü üniversitelerle görüştüklerini ve ortak programlar oluşturmak istediklerini belirtiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), TEB ve Intel tarafından desteklenen T-Jump Türkiye'den girişimciler için bir sıçrama tahtası; denenir ve başarılı olursa, Ankara'yı bir teknoloji vadisi haline getirmek isteyen ODTÜ Teknokent için de iyi bir başlangıç olabilir. Teknokent'in hedefi ilk milyar dolarlık girişimi 2020 yılına kadar ekosisteme kazandırmak.

Yorumlar (5)
 1. Tam bu noktada THY nin direk San Francisco uçuşları daha da önemli hale geldi

 2. Fatih Beyribey Fatih Beyribey

  Çok iyi fikir, aksi takdirde kendi içimizde yaşadığımız kısır döngüyü kıramayız.

  Hatta 'Eğitim ve mentorlük ile girişimcilere destek' oldugunu sanan kuluçka merkezleri de aynısını yapsa daha isabetli olur.

  've ileri tur yatırım konularında deyim yerindeyse' : Başlangıç seviye yatırımını kim gördü ki ileri tur yatırımda sıkıntı yaşasın?

 3. Karadmin Karadmin

  simdi siz turkiye'den basarili girisimleri alip amerika'ya goturuyorsunuz yani demi beni mi yanlis anliyorum. bu iste bir gariplik yok mu peki? yatirimcilari buraya getirmenin bir yolunu bulsaniz dahi iyi olmaz mi? yeni isler, yeni fikirler yarismasina bakiyorum, fikir var sirket var ama prototip yok. turkiye'deki melek yatirimcilara bakiyorsun burada ki girisimcileri es gecip amerika'daki projelere tohum yatirimi yapiyorlar. para dunyanin her yerinde var zaten senin bana ne hayrin var o zaman? girisimci arkadaslara tavsiyem, memlekette bu islerle ugrasan ne kadar adam varsa, mentor, akademisten, melek yatirimci vs. hepsinden uzak durmalari. malesef bu islerin basini cektigini iddaa eden insanlar bu sektore en buyuk zarari verenler. nasil ki bilim adina herhangi bir basari elde edemiyorsak, girisimcilik adina da elde edemiyoruz. cunku, bu sektorde basari elde etmenin bilim yapmaktan cokta bir farki yok aslinda. malesef bu egitim sistemi belki iyi muhendisler yetistiriyor ama bir bilim adami ya da bir girisimci uretemiyor. uzgunum ama dusuncelerim bunlar.

 4. Tanzer Afat Tanzer Afat

  Bundan iki yıl önce Periscobe adı verilen (Twitter tarafından satın alınan yeni bir uygulama) uygulamanın çok daha kapsamlı ve gelir modeli olan halini projelendirdim. Noter tasdiği vs. aldıktan sonra E-tohum dahil götürmediğim hiçbir yer kalmadı. Sonuçta herkes "Sen uygulamayı yap ve devreye sok. Sonrasında bize gel." dedi. Bu tür bir uygulamanın oldukça maliyetli olduğunu ve yatırım alarak güçlü bir şekilde giriş yapması gerektiğini ekibin vs. hazır olduğunu bir türlü anlatamadım. Belki de Türkiye'nin en büyük global projesi doğmadan öldü.

 5. Aykutkadir2 Aykutkadir2

  Ben önemli bir gelişme olarak görüyorum. İyi projeler için fırsatlara bir yenisi daha eklendi