DronMarket: Drone'lara özel yerli e-ticaret sitesi
E-Ticaret

DronMarket: Drone'lara özel yerli e-ticaret sitesi

Son yıllarda gelişen teknolojisi ve nispeten düşen maliyetleriyle drone'lar son kullanıcı tarafında hobi olarak ciddi şekilde yaygınlaşmaya başladı. Birçok farklı modelde drone (insansız hava aracı) bugün çeşitli fiyat aralıklarında piyasada mevcut.

Bu yaygınlaşmayı ve talebi gören yerli girişimciler Cenk Uysal ve Barış Girgin, yerli kullanıcıların farklı türdeki drone'ları kolayca satın alabilmeri için DronMarket.com sitesini hayata geçirmiş. Üç mühendis ortağın kurduğu şirketin geçmişi aslında 2013 yılına dayanıyor, ancak projenin ilk adımıyla hayata geçmesi Nisan 2015'te olmuş.

DronMarket.com'un kısa vadeli amaçları arasında eğitimler düzenlemek ve çeşitli projeler geliştirmek var. Offline tarafta da hizmet vermek için hazırlıklarını sürdüren şirket yakın zamanda perakende de satış yapmaya başlayacakmış. DJI, Parrot ve Walkera firmalarının ürünlerini yerli tedarikçilerden sağlayan şirket Steadidrone markasının ülke dağıtıcısı konumunda.

Küresel olarak yaklaşık 13 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşan drone pazarında varmak istedikleri asıl noktanın çözüm geliştiren ve teknoloji üreten bir drone şirketi olarak açıklayan Cenk Uysal, yerli drone üretimi için çalışmalar da yaptıklarını belirtti.

 

Yorumlar (13)
 1. Ali O. Ali O.

  DJI Inspire 1 adlı ürünü kendi sitesinden alırsan, 7537,4 TL. dronmarket.com dan alırsan 12.367,69 TL.

  bir de yerli dron için çalışıyorlarmış, ya bırak hocam ya. Türk kafası, herşey para.

  yurtdışından 1$ a birşey alıyorsun adam ücretsiz adresine gönderiyor.

  1. Gokhan Gokhan

   7.537 TL'ye DJI senin evine sıfır vergisiz, faturalı, KDV'li mi yolluyor? 2900 dolarlık ürünün vergisini ödemeye hazır mısın? Tabii ödeyebilirsen.. Neden biliyor musun? 2000 usd üzeri gümrük vergisini aşar ve ithalatçı konumunda olman gerekir. Sanki DJI çorum'da üretiyor da evine 7.537 TL'ye geliyor gibi yorum yapıyorsunuz. Evet 12 bin bilmem kaç TL yüksek rakam ama işinize gelmiyorsa gidin yurtdışından alın. Risk alın, söyleyin bakalım takılıyor mu Inspire 1 gümrüğe? Sırf yazmış olmak için yazmak?

  2. Bu Türk kafası değil senin kafan, vergisiz, garantisiz ve gümrüğe takılma riski olan bir ürün arıyorsan git yurt dışından al, seni zorlayan mı var?

   1. Ali O. Ali O.

    işte bu yüzden onlar var. hoşunuza gidiyor. tabiiki beni zorlayan yok, ben sadece senin gibi fikrimi söyledim.

 2. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Kurucuların mühendis olması da girişimin türü açısından önemli. Hale hazırda 3D yazıcı e-ticaret girişimleri mevcuttu. Onlar da eğitimler düzenlemek gibi offline faaliyetlerle başarılı şekilde kendilerini duyurdular. Konsept olarak da multikopterlerin (drone, İHA) kesin olarak desteğe ihtiyaçları var. Umarım bu alanda tatmin edici bir talep oluşur ve başarılı olurlar. Arkadaşlara hayırlı olsun.

 3. Webticaretim Webticaretim

  Drone projesi tutar tutmasına ama iyi bir reklam kampanyası ile kendilerini duyurmaları gerekir.

 4. Caglarcekici Caglarcekici

  Bu bir girişim değil, Aliexpress'te 18 dolara satılan mini drone'ları 98tl'ye satan tipik bir tahtakale kafasıdır.

  1. 22 tl vermeyemi üşeniyorsun kardeşim,zaten aliexpress kargosu 15 tl fln ?,yani toplam 15 tl vermeye üşeniyorsun. Yazıklar olsun orada burada 15 tl ucuz diye ülkenizden alışveriş yapmıyorsanız...vay halimize !

 5. Kiralikdrone.com Kiralikdrone.com

  Sayın arkadaslar, site sahipleri ile hic alakam yok oncelikle belirteyim. Ticarettir bu, ister pahalı satar ister ucuz. Isteyen alır isteyen almaz. Adamlar emek vermis site yapmislar, drone satiyorlar. Bence zamanla karsilarina rakip ciktikca fiyatlari mecburen ucuzlatacaklardir. Ticarette esas amac para kazanmaktir. Sattiginiz urune alici varsa ve yaptigi alisveristen memnun kaliyor ise sorun yok. Yoksa aldigimiz saat, ayakkabi, v.b urunler yurtdisinda su kadar ama burada bu kadara satılıyor diye dusunursek isin icinden cikamayiz. Saygılarımla.

  1. Butik Hilal Butik Hilal

   evet üstadım bencede çok doğru. aldığımız herşeyi yırtdışı ile kıyaslayacak olursak gerçekten işin içinden çıkamayız bazı arkadaşlar yurt dışında şu kadar demişlerde sanki o ürünü aldıklarında hiçbir vergisiz ve zahmetsiz ellerine gelecekmiş gibi yorum yapmaları da çok saçma. girişimcileride ayrıca tebrik ediyorum inş. başarılı ve örnek bir girişim olur, bizde bundan gurur duyarız.

 6. Western Western

  Merak ettiğim garanti işini nasıl hallediyorlar?

  1. Gokhan Gokhan

   Bu tarz hobi araçlarının garantisi kutusu açılıncaya kadardır. Düşürdünüz ne garantisi verilebilir ki.. Kısacası garantisi falan yok. Zaten DJI ürünlerinin çok büyük kırım yaşamasındaki sebep pilotaj hatasıdır. Güneş patlamaları, zararlı ışınlar, baz istasyonlar, yüksek gerilim hatları, metal yığınları gibi alanlarda uzak uçurmalı en önemlisi yüksek rüzgar hızlarında 17km/s ve üzerinde kırım kaçınılmaz olabilir.

 7. İhsan Buyukse İhsan Buyukse

  gittigidiyor.com ya da n11.com gibi büyük e ticaret sitelerden satın almak varken neden dronemarket?