x

Türkiye’de artan erişim engeli riski artık internet reklam sözleşmelerine “mücbir sebep” olarak eklenmeli [HukukiWeb]

Avukat Şebnem Ahi ve Avukat Sertel Şıracı tarafından hazırlanan programda geçtiğimiz hafta İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşananlardan sonra Youtube, Twitter ve Facebook’un engellenmesine ilişkin karar ve gerekçeler detaylarıyla konuşuldu. Küresel üç dev sitenin engellenme kararından sonra geçtiğimiz günlerde Google’a da engelleme kararı gelmiş ancak ilgili içerikleri kaldırdığı için karar uygulamaya geçmemişti. Yaşanan bu engellemelerden sonra birçok kullanıcı DNS ve VPN ile yasaklı sitelere girmeye devam etmişti. HukukiWeb’de bu hafta ele alınan ikinci konu ise engelli sitelere yapılan erişimin hukuki ve ticari boyutları. HukukiWeb’in tüm bölümlerini Webrazzi TV altında bulabilirsiniz.

Yorumlar (1)

 1. Levent TÜRÜDÜ |

  Olayın ve yaklaşımın yurtdışı versiyonunu/senarosunu düşünmek iyi gerekir.

  ABD’nin bir eyaletinde bir savcısı yada hakimi IŞID tarafından basılsa ve kamu görevlileri öldürülse ve bunun video ile fotoğrafları youtube, facebook, twitter gibi mecralarda yayınlanabilir miydi. Hadi diyelim yayınladı. Bu durumda fedaral hükümetin yaklaşımı ne olurdu.

  “İletişim özgürlüğümüz engellenemez” gibi bir algı kabul edilemez. Ticari şirketler evresel hukuk kurallarına kesinlikle uymak zorundadır. “Faaliyet gösterdikleri” ülkelerin sosyal ve hukuki kanunların da uymak zorundadırlar.

  Türkiye’nin yaklaşımı doğrudur. Aklın yolu birdir. Sosyal medya siteleri de bunu kabul ettiğinden olay olması gerektiği gibi sonuçlanmıştır.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın