Erişim engeli kararlarında sıra Google'a geldi [Güncellendi]

Erişim engeli kararlarında sıra Google'a geldi [Güncellendi]

Türkiye'de bugün Facebook, Twitter ve YouTube ile ilgili olarak uygulanan ve gün içinde kısmen kaldırılan erişim engelinde sıra Google'a geliyor olabilir. Aljazeera Türkiye'nin haberine göre yasağa gerekçe olarak gösterilen içerikler nedeniyle Google'a da erişimin engellenmesine karar verildi.

Aljazeera'nin haberine göre İstanbul 6'ıncı Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla Google'a erişim ilgili içeriklerin bu gece saat 01:30'a kadar kaldırılmaması durumunda engellenecek. Saat 21:30'da verilen karardan itibaren Google ve benzeri servislerin hükmü uygulamak için dört saati bulunuyor.

Google Türkiye tarafından konuyla ilgili yapılan bir açıklama henüz yok, kontaklarımız da konu hakkında kendilerine henüz bir uyarı iletilmediğini söylüyorlar.

Güncelleme 1: 7 Nisan sabah saatlerinde henüz Google'a uygulanan bir erişim engeli bulunmuyor.

Güncelleme 2: Yasaklanan içeriklerin 4 saat içerisinde arama motoru indeksinden kaldırılması yönündeki resmi isteğin aynısının Yandex Türkiye'ye de bugün aynı saatlerde ulaştığını öğrendik. Yandex yetkilileri kanunlar kapsamındaki hukuki talebin kendilerine ulaşmasının ardından hızlıca ilgili içeriklerin arama motorundan çıkartmak üzere gerekli çalışmalara başlandığını paylaştılar.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.