Erişim engeli kararlarında sıra Google'a geldi [Güncellendi]
Teknoloji

Erişim engeli kararlarında sıra Google'a geldi [Güncellendi]

Türkiye'de bugün Facebook, Twitter ve YouTube ile ilgili olarak uygulanan ve gün içinde kısmen kaldırılan erişim engelinde sıra Google'a geliyor olabilir. Aljazeera Türkiye'nin haberine göre yasağa gerekçe olarak gösterilen içerikler nedeniyle Google'a da erişimin engellenmesine karar verildi.

Aljazeera'nin haberine göre İstanbul 6'ıncı Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla Google'a erişim ilgili içeriklerin bu gece saat 01:30'a kadar kaldırılmaması durumunda engellenecek. Saat 21:30'da verilen karardan itibaren Google ve benzeri servislerin hükmü uygulamak için dört saati bulunuyor.

Google Türkiye tarafından konuyla ilgili yapılan bir açıklama henüz yok, kontaklarımız da konu hakkında kendilerine henüz bir uyarı iletilmediğini söylüyorlar.

Güncelleme 1: 7 Nisan sabah saatlerinde henüz Google'a uygulanan bir erişim engeli bulunmuyor.

Güncelleme 2: Yasaklanan içeriklerin 4 saat içerisinde arama motoru indeksinden kaldırılması yönündeki resmi isteğin aynısının Yandex Türkiye'ye de bugün aynı saatlerde ulaştığını öğrendik. Yandex yetkilileri kanunlar kapsamındaki hukuki talebin kendilerine ulaşmasının ardından hızlıca ilgili içeriklerin arama motorundan çıkartmak üzere gerekli çalışmalara başlandığını paylaştılar.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Android in Web servislerini engelleselerde bilmeden kendileride patlasalar :D

 2. Mustafa Mustafa

  "Bir Cevap Yazın" diyosun da sevgili yorum formu, ne yazalım ki, sözün bittiği yerdeyiz. Zaten yazacağımız yorumlar hoşlarına gitmezse burası da kapanır.

 3. Hasan Peker Hasan Peker

  Arkadaş kendinizi o insanların yerine gerçekten koyarsanız bırakın google, youtube ülkede ve dünyada önemli ne varsa ben olsam yakar yıkardım.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Ortada kanunlara aykırı bir durum varsa, İlgili linkleri engellersin. Bunun için Google'u yada diğer siteleri komple kapatmaya gerek yok. Sadece sakıncalı içeriği engelle yeter. Bunun için Google'a da gerek yok. Servis sağlayıcılar şu linki engelle dersin olur biter.

 4. Huseyin Huseyin

  google'ı engelliyolarsa google dns'leride engellesinlerde google dnsler ile google a girmeyek sonra :D

 5. Murat Tekmen Murat Tekmen

  Bu kadar zaruriyse ilgili içerik engellesin, komple siteyi kapatmak kadar çağ dışı bir yöntem olamaz, olmamalı..