Türkçe alan adı satışları 3 milyon TL'ye dayandı [İnfografik]
Alan Adı

Türkçe alan adı satışları 3 milyon TL'ye dayandı [İnfografik]

Alan Adlari Domain Raporu Satis Alanadlari 2

Alan adı (domain) alım-satım platformu Alanadlari.com, Türkçe alan adı pazarının 2014 raporunu yayınladı. 2014'ün ilk yarısında 1,4 milyon TL'yi bulan satış hacmi, yıl sonunda 3 milyon TL'ye yaklaşmış.

Alanadlari.com'un Nokta Domains, Sedo, Godaddy, Afternic, Namejet, Snapnames gibi önemli alan adı satış kaynaklarından derlediği rapora göre 2014 yılında 2,91 milyon TL değerinde 1014 alan adı satılmış. Satışların ortalama değeri 2,8 bin TL olmuş ve her 10 alan adı satışından 7'si .com uzantısında gerçekleşmiş.

Satış adetlerine bakıldığında Aralık ayı 119 satışla zirve yapmış ama tutar bakımından 4. sırada kalmış. En yüksek satış tutarına 518 bin TL değerinde satışın yapıldığı Ağustos ayında ulaşılmış. Satış adedi bakımından ilk sırada yer alan platform da Alanadlari.com (806 satışla) olmuş.

Hatırlatmak gerekirse Okan Yıldırım'ın kurucusu olduğu Alanadlari.com, Domainbulten.com ile başlayan yan hizmetlerine sorgu.com'u da ekleyerek elini güçlendirmişti.

Son olarak 2014 yılında gerçekleşen en pahalı 10 Türkçe alan adı satışı da paylaşalım ama bu alan adlarının hepsinin Türkçe bir site için kullanılıp kullanılmayacağı bilinmezliğini koruyor.

 1. cin.com - 55.100 USD
 2. bak.com - 50.100 USD
 3. ehaber.com - 45.000 USD
 4. aku.com - 41.517 USD
 5. acar.com - 40.000 USD
 6. kelepir.com - 40.000 USD
 7. suan.com - 40.000 USD
 8. problem - 35.200 USD
 9. kiralikaraba.com - 75.000 TL
 10. banyo.com - 30.500 USD
Alan Adlari Domain Raporu Satis Alanadlari Ana görsel: Oleksiy Mark/Shutterstock
Yorumlar (1)
 1. Ser Han Ser Han

  Nokta alanadı satıyor muymuş? Daha çok fırsatçı gibi takılıyorlar... Vakti zamanında bir alanadı sormuştum....

  "Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Firmanıza ait noktadomains üzerindeki iletişim formu çalışmadığı için buradan yazıyorum. Rica etsem, ilgili departmana yönlendirebilir misiniz?

  Bugün tarafınızdan sonlandırılan domain teklifi ile ilgili aklıma takılan bir husus hakkında bir şeyler yazmam gerekti.

  Birincisi, minimum teklifi 3000$ olan bir domain için 12960$ açılış fiyatı biraz fazla değil mi? Bu şekilde sadece koyun pazarlığı mantığına dönüyor olay. İkincisi ise portfolyonuzdaki domainlerin diğer uzantılarının sahiplerine whois bilgilerinden ulaşarak spam mail bile gönderiyorken, hiçbir şey yazmadan teklifi sonlandıran bu tok satıcı yaklaşımınız hiç hoş değil... En azından son fiyatımız budur vs. gibi bir şey yazarsanız, alıcılar da ona göre tekliflerini revize eder ya da bütçemin dışında diyerek vazgeçer... Üçüncüsü ise siteniz üzerinde hali hazırda bir değerleme aracı bulunmakta... Bu araca göre ....com değerlemesi 2102$ olarak gösterilmekte... Dolayısıyla ya sunmuş olduğunuz araç hatalı, ya da hazır müşteri geldi yerse satarız mantığınız..."

  Şöyle bir cevap gelmişti

  "Pazarlığı NoktaDomains.com üzerinden sonlandırmamızın sebebi her iki tarafa da zaman kazandırmak açısındandır. Pazarlığı sonlandırdıktan sonra size kiralama teklifi yapmayı planlıyorduk. Bugün acil bir kaç toplantıdan dolayı mailimizde gecikme oldu. İletişim hatasından dolayı özürlerimizi kabul edin.

  Portföyümüzde yaklaşık 65,000 domain bulunuyor ve bu domainlerin tek tek fiyatlamasını yaptığımızda çok realistik sonuçlar alamıyoruz. Çünkü domainlerin aranma hacimleri ve trendleri sürekli değişiyor ve bu da fiyatların tekrardan revize edilmesini gerektiriyor. Bu nedenle sistemimizde minimum teklif tutarı bulunmakta. Bu tutar genelde domainin fiyatının 4'de 1'i civarında oluyor.

  Değerleme sistemimizde $2,000 civarında fiyatımız çıkıyor. Değerleme projemiz 2008 yılında Tübitak'dan aldığımız bir projemizdir ve sadece İngilizce alan adlarının değerlemesi için geçerlidir. ...... İngilizce bir kelime olmadığı için fiyatlamamız kendi değerinin altında çıkmıştır."

  http://www.noktadomains.com/valuationdetails.html?vid=53018 adresinde kendine 4462$ "değerleme" alan bir firma için fazla iddialı yaklaşımlar :)