LINE, 10 milyar dolar değerleme hedefiyle halka arza hazırlanıyor

LINE, 10 milyar dolar değerleme hedefiyle halka arza hazırlanıyor

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması LINE, 2013 yılından itibaren yatırımlarını artırıp ödeme sistemleri, mobil taksi çağırma, yemek sipariş gibi yeni servisleri entegre ederek platformu büyütmeye koyuldu. Bu süreçte halka arzı da düşünen şirketin bu yolda çalışmalara yeniden başladığı bildiriliyor.

Geçen yıl da hazırlıklara başlayan firma Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Ancak bu sefer karar kesin gibi, zira şirketin yeni CEO'su Takeshi Idezawa'nın da birincil hedeflerinden birinin borsaya açılmak olduğunu söylüyor.

TechinAsia'nın Nikkei'ye dayandırdığı habere göre şirket IPO'sunu 2015 yılı içerisinde yapmak istiyor. Arzın Japonya'da mı yoksa ABD'de mi yapılacağı konusunda karar verilmiş değil. Değerleme konusundaysa toplamda 10 milyar dolar gibi br rakam dillendiriliyor.

Aralık 2014 itibariyle küresel olarak 560 milyon kayıtlı kullanıcıya ve 170 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip uygulama ağırlıklı olarak Asya ülkerinde kullanılıyor. Uygulama geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'de 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Şirket 2014'te 86,3 Milyar Japon Yeni( Yaklaşık 672 milyon dolar) gelir bildirdi.

Görsel Kaynak: Shutterstock/hxdbzxy

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.