3D yazıcı pazarı 2014'te yüzde 34 büyüyerek 3,3 milyar dolardan fazla gelir yarattı

3D yazıcı pazarı 2014'te yüzde 34 büyüyerek 3,3 milyar dolardan fazla gelir yarattı

3D yazıcı sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Canalys'in küresel 3D yazıcı pazarını inceleyen raporuna göre, 2014 yılında sevkiyatı yapılan toplam 3D yazıcı sayısı bir önceki yıla göre yüzde 68 oranında artarak, toplam 133 bin adete ulaştı.

3d printer canalys

3D yazıcılar, destekleyici servis ve ürünlerle birlikte pazarın toplam büyüklüğünün 3,3 milyar doları geçtiğini söyleyen Canalys raporuna göre bu, bir önceki yıla göre yüzde 34'lük bir artışa tekabül ediyor. Yazıcı sevkiyatlarının özellikle 2014 son çeyrekte artış gösterdiğini söyleyen Canalys bu dönemde gerçekleşen satış hacminin 1 milyar doların üstünde olduğunu tahmin ediyor.

3D yazıcı pazarının bölgelere göre kırılımında ise tüm sevkiyatların yüzde 42'sinin yapıldığı ABD ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 31'lik payla EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) ve yüzde 27 ile Asya-Pasifik izliyor

3d printer canalys 2

Yeni nesil yazıcıların yaygınlaşmasında her ne kadar endüstriyel kanalın öne çıkacağı düşünülse de Canalys raporunda geçtiğimiz yıl sevkiyatı yapılan tüm yazıcıların dörtte üçücünün fiyatının 10 bin doların altında olduğu söyleniyor. Canalys Araştırma Analisti Joe Kempton yorumunda, düşük fiyatlı, bireysel tüketici ve profesyonelleri hedefleyen 3D yazıcıların teknolojik ilerleme konusunda bir sıçrama yaptığına dikkat çekiyor. Bunlara Kickstarter gibi kitle kaynaklı fonlama platformlarından gelenler de dahil. Rapora göre pazarın büyümesine,MakerBot ve Untimaker gibi önde gelen oyuncularla birlikte Çinli XYZPrinting gibi düşük maliyetli 3D yazıcı üreticileri de önemli katkı sağlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.