Bulutsuz, sınırsız dosya paylaşım servisi Infinit, mobil uygulamalarını yayınladı
Mobil

Bulutsuz, sınırsız dosya paylaşım servisi Infinit, mobil uygulamalarını yayınladı

Dosya paylaşımı konusunda kullanıcıların hacim, bekleme süresi gibi önemli sorunlarını aşmalarını sağlamak amacıyla işe koyulan Infinit, iOS ve Android uygulamalarını yayınladı. Geçtiğimiz Ekim ayında Mac'te beta yayınına başlayan Infinit, Şubat ayında Windows versiyonunu yayınlamış ve yüz binlerce kullanıcıya ulaştığını söylemişti.

Halihazırda WeTransfer, YouSendIt ve Dropbox gibi popüler dosya paylaşım servislerinden bulut tabanlı olmamasıyla ayrışan Infinit P2P teknolojisini kullanıyor. Bu çözüm, kullanıcıların herhangi bir dosya büyüklüğü sınırlaması olmadan dosyalarını farklı cihazlara aktarmasını sağlıyor. Aktarım sırasında olabildiğince pürüzsüz bir deneyim sağlamaya çalışan Infinit, bulut tabanlı servislere göre en az iki en fazla 30 kat daha hızlı dosya transferi yaptığını söylüyor.

Infinit, bir dosya aktarımı sırasında internetiniz (ya da elektriğin) kesilmesi ya da bilgisayarınızın kapanması durumunda, transferi iptal etmek yerine geçici olarak durduruyor. Bu sayede durum normale döndüğünde, yani yeniden online olduğunuzda transfer kaldığı yerden devam ediyor. Aynı konumdaki cihazlar arasında dosyaları yerel ağ üzerinden transfer eden Infinit, farklı ağlar için güvenli bir P2P bağlantı buluyor.

infinit

Infinit'in dün yayınlanan mobil uygulamaları, gönderim sınırına takılan video, fotoğraf ve diğer medyaları paylaşmayı epey kolaylaştırıyor. Facebook ya da e-posta hesabınızla giriş yapabildiğiniz uygulamada dosya gönderilen taraf da Infinit uygulamasını kullanıyorsa, dosyalarınızı doğrudan almaya başlıyor. Değilse, e-posta adreslerine indirilecek olan dosyanın bir bağlantısı gönderiliyor. Uygulamayı masaüstü bilgisayarınıza kurarak cihazlar arasında transferi de kolaylaştırabiliyorsunuz.

Paris merkezli Infinit, bugüne kadar 2 milyon dolardan fazla yatırım almıştı. Tamamen ücretsiz olarak sunulan servis, ileride kullanıcılarına ek faydalar sunacağı ücretli tekliflerle gelir yaratmayı planlıyor. Bunlar arasında şifre korumalı bağlantılar, analitik servisleri gibi teklifler yer alıyor.

İncelemek isterseniz Infinit iOS ve Android uygulamaları için linkleri takip edebilir, daha detaylı bilgi için sayfasına gidebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Lumia 640 Lumia 640

  windowsphone sürümüde en erken tarihte çıkar inşallah

 2. Doğan Doğan

  Hayırdır Aslanoba'yla küstünüz mü? Sağda solda incir.com yatırımı haberleri var sizde tık yok. :)

 3. Bu tip servisler alan bakımından avantaj sağlasada dosyalar bulutta tutulmadığı için tek cihazda kullananlar için olası bir hard disk sorununda veri kaybı riski var. Dolayısıyla bulut bilişimin en büyük faydası burda yok.

  Ancak linux uygulaması geldiğinde, sunucusu olanlar eşitleme yaparak bu sorunu aşabilir. Hatta bunun için sanal sunucu bile alınabilir digitalocean gibi platformlardan. Ne kadar ekonomik olur hesaplamak gerek tabi.

 4. Fatihvural Fatihvural

  Olmazsa olmaz bir uygulama değil bence.. sadece dosya transferinde bir alternatif.. bulut sistemlerde gönderenin internete bağlı olması gerekmiyor ve sayısız insan aynı anda indirebiliyor.. Infinit ise bundan para istiyor.. bence gelecek bulutta ;)