E-ticaret'e adım atan Türk Gitar, MyDukkan.com'a rakip oluyor
E-Ticaret

E-ticaret'e adım atan Türk Gitar, MyDukkan.com'a rakip oluyor

Rock müzik severlerin yakından tanıdığı Türkçe haber ve içerik portalı Türk Gitar, e-ticarete adım attı. Türk Gitar Dükkan adıyla enstrüman dikeyinde e-ticaret sitesini hayata geçiren Türk Gitar, 270 marka ve 12 binin üzerinde ürünle bu alanda iddialı bir başlangıç yaptı.

Feyyaz Ustaer'in Eylül 2013'te amatör olarak başladığı Türk Gitar projesi, zaman içinde bağlı bir kitle oluşturmayı başararak bugün en çok ziyaret edilen Türkçe gitar ve rock haber portallarından biri haline geldi. Feyyaz'dan aldığımız bilgiye göre aylık ortalama 100-150 bin tekil ziyaretçisi bulunan Türk Gitar, rock müzikle ilgili haber, yorum ve röportajlarla birlikte gitar ve diğer enstrüman incelemelerine de yer veriyor. Türk Gitar'ın takipçileriyle ürünler konusunda bir güven ilişkisi kurmasını sağlayan bu incelemeler, e-ticaret açılımında cesaretlendirici bir faktör olmuş.

türk gitar 2

Yaklaşık bir yıldır e-ticaret fikri üzerinde durduğunu söyleyen Feyyaz, son üç ayı distribütörlerle görüşmeler yaparak geçirmiş. Birçok firmanın Türk Gitar'ı zaten tanıyor olması anlaşmaların kolaylıkla ilerlemesini sağlamış ve günün sonunda "Türkiye'de distribütörü bulunan tüm gitar ve gitar ekipmanı markalarını" tek bir çatı altında toplamayı başarmış. Feyyaz, Türk Gitar Dükkan'ın "270 marka ve 12 binin üzerinde ürün ile Türkiye'nin en geniş içeriğe sahip online gitar mağazası" olduğunu söylüyor.

Henüz üç gün önce açılan Türk Gitar Dükkan, kendilerinden 15 yıl önce bu işe adım atan Mydukkan.com'un en genç ve belki en iddialı rakibi olmak istiyor. Bunun için günün web tasarım ve altyapı standartlarını rakiplerinden daha iyi uygulayarak takipçilerini şimdilik memnun etmiş gibi görünüyor. Ancak söz konusu e-ticaret olduğunda farklı dinamikler belirleyici olabiliyor ve Türk Gitar Dükkan'ın finansal, operasyonel ve pazarlama konularında daha ciddi desteğe ihtiyacı olabilir. Zira Feyyaz da Mydukkan.com'un deneyimiyle "tanınmışlık ve kampanya yapma gücü" açısından kendilerinden daha üstün olduğunu kabul ediyor.

tg-1

Türk Gitar enstrüman dikeyinde özel bir örnek olsa da, belirli bir topluluğa ulaşmayı başaran, anneleri bir araya getiren Anneysen.com'un Çarşı hizmeti gibi, içerik siteleri e-ticaret ya da ürün listelemeleriyle ticarileşmeyi deneyebiliyorlar. Türk Gitar Dükkan'ın bu açıdan ciddi bir avantaja sahip olduğunu ve e-ticaret tarafını doğru yönetebilirse, başarılı olma şansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (9)
 1. Bubirdenemedir Bubirdenemedir

  OpenCArt acık kaynak kodlu yazılım kullanmışlar.

  1. Ahmet Melih Tan Ahmet Melih Tan

   Ne varki bunda? Webrazzi de Wordpress kullanıyor.

  2. Ne güzel işte, özgür yazılım kadar güzel birşey mi var şu dünyada?

  1. Muhsin Muhsin

   Sen son 1 yılda ne yaptın ahaha, incele adamların fiyatlar bile mydükkandan daha iyi

   1. Fatih Fatih

    Bir çok GitHub projesinde geliştirme, üniversitede onlarca kişiye c ve java dersleri, meb onaylı bir adet grafik ve tasarım, bir adet web programlama ve bir adet bilgisayar eğitimi sertifikası. Şu an ise network alanında çalışmalarım devam ediyor ve seneye wordpress dersleri vereceğim üniversitede ve ben birinci sınıfım ;) anlamışsındır umarım fiyatlar beni ilgilendirmiyor zaten :)

 2. Yunus Yunus

  Magento kullansalar dahada bi güzel oludu

 3. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Açık kaynak kodlu bir alt yapısı olması eleştirilmesini gerektirmez lakin sitede biz dizi eksiklik var.

  Site bazı sayfalarda çok hızlıyken bazı sayfalarda veri çağırmalarından dolayı site fazlasıyla ağır çalışıyor. Gitarpark sitesinden ürün desteği var sanırım. Tema çok iyi editlenmemiş gibi geldi, temada tasarımsal hatalar var. Nacizane tavsiyem, bu kısımlara dikkat ederlerse çok daha iyi olur.

  Yalnız şu dikkatimi çekti, ''belirli bir topluluğa ulaşmayı başaran, anneleri bir araya getiren Anneysen.com‘un Çarşı hizmeti gibi, içerik siteleri e-ticaret ya da ürün listelemeleriyle ticarileşmeyi deneyebiliyorlar.'' Bu yöntem dünyada sıkça uygulanıyor ancak bizdeki denemeleri biraz garip oluyor. Ya içerikten kopamıyorlar e-ticaret resmen ikincil olarak kalıyor ya da ''paranın yüzü sıcaktır'' mantığıyla e-ticaret çok yönelerek içeriği boşluyorlar. Bu tarz siteler için zor bir yol ama başarılırsa piyasada kalıcı bir yerleri oluyor. Bir de örneğin anneysen.com bu işi e-ticarete de dökmüş ama siteye girer girmez en tepedeki banner (adsense reklamı) e-bebek reklamını görüyorsunuz o da garip oluyor. Madem e-ticarete girdin adsense'i bırakmalısın.

 4. Gitar Öğrencisi Gitar Öğrencisi

  bizde takip ediyoruz. Çok iyi gidiyorlar. kaliteliler..