Akamai: Türkiye'de genişbant bağlantı hızı ve artış oranı dünya ortalamasının üzerinde

Akamai: Türkiye'de genişbant bağlantı hızı ve artış oranı dünya ortalamasının üzerinde

Genisbant Internet Raporu Turkiyeİnternet şirketleri günden güne değerini katlarken internet bağlantı hızları da bu ilerlemeye eşlik ediyor. Dünyanın en önemli içerik dağıtım ağı ve bulut bilişim sağlayıcılarının Akamai'nin açıkladığı 4. çeyrek 2014 State of Internet raporu (PDF /Scribd) küresel ortalama bağlantı hızının 4.5 Mbps'a yükseldiğini gösteriyor.

Türkiye'deki genişbant bağlantı hızı ve artış oranıysa dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor.

Dünya ortalaması yüzde 20 yükseldi

Akamai, 2014'ün 4. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış olduğunu belirtiyor. Mobil trafik tarafında ise geçen yıla göre yüzde 54 oranında artış var. Söz konusu rapor, analiz edilen 132 ülkenin yüzde 0.3 ile yüzde 142 arasında değişen oranlarda bağlantı hızını artırdığını ve en yüksek internet bağlantı hızına sahip ülkenin ortalama 22.2 Mpbs ile güney Kore olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin yer almadığı ilk 10 listesinde Uzak Doğu ülkelerinin ve Kuzey Avrupa ülkelerinin internet bağlantı hızında oldukça rahat oldukları görülebiliyor. Küresel çapta bir önceki çeyreğe göre 0.7 gibi küçük bir artış sağlanırken, yüzde 12 oranında gerilemiş olması dikkat çekiyor.

Genisbant Internet Raporu Turkiye 2Türkiye, ortalama hız bakımından 5.8 Mpbs hızla 52. sırada yer alıyır. Genişbant bağlantı hızımız geçen çeyreğe göre yüzde 3.9, bir önceki yıla göre de yüzde 44 artış göstermiş. Ortalama yüksek hız sıralamasında ise 33.7 Mpbs ile yine 52. sırayı alıyoruz.

Akamai'nin interaktif bağlantı hızı haritasına baktığımızda da Türkiye'de ortalama genişbant bağlantı hızının 5.8 olduğunu ve kıyaslamalı olarak konumumuzu görebiliyoruz.

Genisbant Internet Raporu Turkiye

4 Mpbs ve üzerini tanımlayan genişbant uyumluluğunda küresel çapta yüzde 59 oranında yaygınlık olduğunu belirten Akami, 10 Mbps ve üzerini tanımlayan yüksek genişbant tarafında yüzde 24 oranında bir yaygınlık olduğunu ortaya koyuyor.

Mobil veri trafiğinde yıllık yüzde 54 artış

Raporda Ericsson tarafından sağlanan mobil veri rakamlarına yer veriliyor. 180'den fazla ülkeden bin mobil ağı analiz eden Ericsson, mobil veri trafiğinin  yıllık büyümede yüzde 54, bir önceki çeyreğe göre de yüzde 11 artış yakaladığını gösteriyor.

Mobil veri hızında sınırların 1 Mpbs ile 16 Mpbs arasında değiştiği de raporda yer alıyor. obil ses trafiğinde ise düz bir ilerlemenin devam ettiği görülüyor.

Mobil internet baglanti hizi raporuBu ayın başında DNS teknolojilerinde uzmanlaşan Xerocole.com'u satın alan Akamai, bildiğiniz gibi Mart 2012'de Türkiye pazarına da resmi olarak adım atmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.