Y Combinator Demo Day'e katılan en yüksek büyüme skoruna sahip 10 girişim

Y Combinator Demo Day'e katılan en yüksek büyüme skoruna sahip 10 girişim

Y Combinator'ın yılda iki kez düzenlenen ve girişimlerle yatırımcıları bir araya getiren Demo Day sunum gününün bu yılki ilk etkinliği dün başladı. İki gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde Y Combinator Winter 2015, kış sınıfından 50 farklı girişim, California'da dün sahne aldı.

Girişimlere özel yeni nesil iş istihbaratı platformu Mattermark, Y Combinator'ın 2015 yılının ilk Demo Day'inde sahne alan ve alacak olan girişimleri büyüme potansiyeline göre analiz eden bir sıralama yayınladı. Mattermark'ın Growth Score yani büyüme skoru adını verdiği ölçüm, girişimlerin sosyal medya etkileri, uygulama indirilme sayıları, basında yer alan haberleri, çalışan sayıları ve yatırım alıp almadığı gibi verileri esas alıyor. Ölçümler, kesinlik taşımasa da büyük büyüme skoruna sahip girişimlerin daha ciddi büyüme potansiyeline sahip olabileceğine işaret ediyor.

Mattermark'ın sıralamasına göre Y Combinator Demo Day'de sahne alan (ve bugün sahne alacak olan) girişimler arasında en yüksek büyüme skoruna (BS) sahip ilk 10 girişim şu şekilde sıralanıyor:

  1. CampusJob, (Mattermark BS: 1153), Öğrencilerin okul yıllarında staj ve yarı zamanlı iş bulmasını sağlayan en büyük online pazar yeri olarak niteleniyor. Eski Googler Liz Wessel'in kurucu ortağı olduğu girişim, 2012 yılında başladığı ilk gününden bugüne gelir yaratıyor ve yaklaşık 1 milyon dolar tohum yatırımı aldı. Büyümeye devam eden CampusJob'a her hafta 10 bin yeni öğrencinin katıldığı belirtiliyordu geçtiğimiz Şubat ayında.
  2. Worklife, (Mattermark BS: 958), ABD'de bir yılda 3 milyar iş toplantısı yapıldığı ve bunlarla geçirilen zamanın yarısının boşa gittiği gerçeğinden yola çıkıyor. Bunun dünyanın birçok yerinde toplantıların genel sorunu olduğunu söylesek, sanıyoruz kimse itiraz etmeyecektir. Toplantıların daha verimli geçmesi için katılımcılara yardımcı olacak araçlar sağlıyor.final
  3. Final, (Mattermark BS: 949), Kredi kartı girişimi online dolandırıcılık vakalarına karşı, kullanıcıların alışveriş yaptığı her bir mağazaya özel geçici bir numara tanımlamasını sağlıyor. Her bir kat numarası için belirli bir limit tanımlama gibi özelliklerle Final, kullanıcıya daha fazla kontrol gücü veriyor. Bir yıl önce kurulan girişim, geçtiğimiz Ocak ayında 1 milyon dolar tohum yatırımı almıştı.
  4. Bluesmart, (Mattermark BS: 816), Son dönemde hayatımıza giren bağlantılı valiz girişimlerinden Bluesmart, geçtiğimiz Aralık ayında Indiegogo'da başlattığı kampanyayla 2 milyon doların üzerinde fon toplamayı başarmıştı. 2013 yılında kurulan girişim seyahatte kullanılmak üzere internetle bağlantılı farklı teknolojiler geliştirmekle de ilgileniyor.
  5. NexTravel, (Mattermark BS: 711), Şirketlerin iş seyahatlerini düzenleyerek onlara zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan girişim, geçtiğimiz Şubat ayında açıldı. Bugüne kadar miktarı açıklanmayan bir tohum yatırımı aldı.
  6. Omniref, (Mattermark BS: 686), Aynı kod üzerinde çalışan programcıların birbirlerine yardım etmesini sağlayan bir kod referans aracı olarak tanımlanan Omniref, geçtiğimiz Ocak ayında JavaScript'i platformuna dahil etmişti.level frame
  7. Level Frames, (Mattermark BS: 670), Sanatçıların, resim, poster vs. gibi eserlerini kendi seçtikleri çerçevelerle satmalarını sağlayan pazar yeri girişimi, Şubat ayında açıldı. Level Frames, kullanıcıların var olan resimleri için özel ölçülerde çerçeve almasını da sağlıyor.
  8. ReadMe.io, (Mattermark BS: 612), API'ını açmakla ilgilenen şirketlerin, geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekebilmesi ve bağlı bir komünite oluşturabilmesi için dökümentasyon hizmeti sağlıyor.
  9. GitLab, (Mattermark BS: 584), GitHub'ın açık kaynaklı versiyonu GitLab'i daha önceki incelememizde belirttiğimiz gibi, GitHub’a kıyasla, ücretsiz olarak sunulan limitsiz kod deposu, disk alanı ve kod sürekliliği gibi özelliklere sahip.meadow
  10. Meadow: (Mattermark BS: 568) Medikal amaçlı tüketilen esrar dağıtımı için Uber girişimi olarak tanınan Meadow, ot içmek için lisansı olan kullanıcıların telefonlarından sipariş verebilmesini sağlıyor. Talebe göre doktor girişimleri gibi, ABD çapında kullanım sınırlamalarının gevşemesiyle esrar tüketimine odaklı girişimlere de yatırımcı tarafında ilgi artıyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.