Facebook, haber sitelerinin sonunu getirebilecek plan için yayıncılarla görüşüyor
Dijital

Facebook, haber sitelerinin sonunu getirebilecek plan için yayıncılarla görüşüyor

 • İnternette haber sitelerine en çok trafik gönderen sosyal ağ haline gelen Facebook, haber sitelerinin sonunu getirebilecek bir plan için yayıncılarla bir süredir görüşüyor.

Facebook Inc. Illustrations Ahead Of Earnings Figuresİnternette haber sitelerine en çok trafik gönderen sosyal ağ haline gelen Facebook, haber sitelerinin sonunu getirebilecek bir plan için aralarında The New York Times, National Geographic, Huffington Post, Quartz, The Guardian ve Buzzfeed'in olduğu yayıncılarla bir süredir görüşüyor. Bugüne kadar, yayıncıların öncelikle Facebook'u haber kontrolünde bir monopol haline getirmesi çekincesiyle pek yanaşmadığı anlaşmada bu kez son aşamalara gelindiğine dair haberler var. Facebook ile görüştüğü söylenen The New York Times'ın haberinde konuya yakın kaynaklar, The Times'ın Facebook'la anlaşma aşamasına geldiğini söylüyorlar.

Gelir paylaşımı modeli

Facebook'un teklifi yayınların haber içeriklerinin Facebook üzerinde sunulmasını ön görüyor. Yani Facebook, haber sitelerine trafik göndermek yerine haber içeriklerini doğrudan platformundan sunuyor. Haberlere göre, Facebook, önümüzdeki birkaç ay içinde, anlaşmaya varması kuvvetle muhtemel, The New York Times, BuzzFeed ve National Geographic yayınlarıyla yeni bir haber formatını denemeye başlayacak. Anlaşılan o ki, Facebook'a özel hazırlanan haberlerin karşılığında Facebook haber sayfasındaki reklam gelirini, içeriği sağlayan yayıncıyla paylaşacak. Bununla birlikte Facebook'un ilgili yayıncıların haberlerinin daha hızlı dağıtılmasını sağlayacak teknik iyileştirmeler yapabileceği de söyleniyor.

Facebook yeni TV mi?

Yayıncıları düşündüren diğer konularsa, kullanıcılardan ancak kendi sitelerini ziyaret ettiklerinde toplayabildikleri verileri artık Facebook'a bırakmaları; programa katılmayan yani Facebook hızlandırıcı etkisini tercih etmeyen yayıncıların ister istemez cezalandırılıyor olması ve elbette Facebook'un algoritmaları. Zira yayıncılara göre Facebook algoritmalarının anlaşmalı yayıncılardan gelen içeriği ödüllendirmesi, sosyal ağın haber trafiği kontrolündeki etkisini pekiştirmekten başka işe yaramayacak. (Bu trafiği kimin kazanıp kimin kaybettiğinden çok daha önemli bir konu). Bu haliyle Facebook'un bir zamanlar TV'ye atfedilen "güce" sahip olmaya gittikçe daha fazla yaklaştığı da bir diğer konu.

Social-Media-Traffic-Referrals-Report-Q4-2014-chart

Shareaholic verilerine göre Aralık 2014'te websitelerinin elde ettiği tüm ziyaretçi trafiğinin yüzde 31'i sekiz büyük sosyal ağ tarafından yönlendiriledi. Bunun yaklaşık yüzde 25'ini Facebook tek başına üstlenirken, yüzde 5'i Pinterest tarafından sağlandı. Kalan yaklaşık yüzde 2'lik trafikse diğer sosyal ağlar arasında paylaşıldı. Sosyal ağların sağladığı trafiğin genele oranı, bir önceki yılın aynı döneminde yaklaşık yüzde 23'tü.

Social-Media-Traffic-Referrals-Report-2011-2014-graph

Öyle ya da böyle haber siteleri için yeni normal, trafiğin doğrudan siteyi ziyaret edenler, arama motorları ve Facebook arasında paylaşılıyor olması. Ve anlaşmalar, özellikle geleneksel yayıncıların bu sürece uyum sağlaması açısından ilginç bir başlangıca işaret ediyor. Geliştirmenin Facebook'un mobil kullanımındaki içerik tüketimi açısından da önemli olacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Ilhan Ilhan

  Bizim gazetelerin web siteleri gibi çıplaklık ve kadın bedenini öne çıkarmayı başarabilirse Facebook un sırtı yere gelmez.

  1. Çok doğru bir tespit... Ondan sonra toplum niye bu kadar dejenere oldu diye aynı gazeteler yayınlar yapar!

 2. Tolga Tolga

  Eğer ülkemize bu hizmet gelecek olursa facebook mutlaka Hürriyet ile anlaşmalı. Kadın bedenini teşhir ederek üst sıralara nasıl tırmanılır vs gibi konularda çok fazla yardımı dokunur.

 3. İbrahim Y İbrahim Y

  Facebook, internetin kontrolünü resmen eline alıyor.

 4. Yılmaz Yılmaz

  bi tek haber siteler olsa gerek:)

 5. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Haber sitelerinin sonu gelmez zaten amaç da o değil. Tabiri caizse Facebook, haber sitelerinin kendi sırtından bedava trafik almasına dur demek istiyor, bir anlamda artık beni görmenizin vakti geldi diyor. Tabii kim daha çok görürse onun haberleri daha çok yer bulacak Facebook duvarlarında.

 6. bu markta milletin üç kuruşluk ekmeğine göz dikti dur bakalım son gelir böyle giderse yavaştan yavaştan

 7. Hamza Doksal Hamza Doksal

  iyide yapar bence haber siteleri birbirinden kopyala yapıştır spam dan başka bişi değil artık üstüne adsensede artık izin veriyor bu sayede öteki yaıncıların tbm yerlerde geziyor

 8. Msy29 Msy29

  Haber siteleri hiç takip etmiyorum zaten spam içerik üretip duruyorlar biri dur demeliydi buna.

 9. Haber sitelerine dur demiyor zaten adamlar yeni bir uygulama geliştirerek gelir ortaklığı yapıyorlar. Bu şekilde haber sitelerinin gelirlerinden güzel bir pay alacak Facebook. Bunuda yayıncılarıyla paylaşması güzel yalnız Türk yayıncılarıyla paylaşır mı bunu göreceğiz.

 10. Sanane Sanane

  Yahu bu nasıl bir başlık? Başlığa bak, bir de içerik yazısına bak... Başlığı yazana soruyorum; bu yazıyı kendin yazdığına emin misin? sözde haber siteleri gibi ilgi çeksin diye mi yazdın?