Yeni finansal teknoloji girişimleri geleneksel bankacılığın sonunu getirir mi?
Finans

Yeni finansal teknoloji girişimleri geleneksel bankacılığın sonunu getirir mi?

Dijital Banka Finansal teknoloji girisimleriGeçen hafta düzenlediğimiz Dijital15 konferansında dijital bankacılığın geleceğinden de bahsetmiş ve yeni finansal teknoloji (fintech) girişimlerinin ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. CB Insights'ın yeni araştırması da bu durumu açıkça ortaya koyuyor.

Dijital15'te yeni Cepteteb'i tanıtan TEB Alternatif Dağıtım Kanalları Yöneticisi Deniz Devrim Cengiz, finans şirketlerinin gelirlerinin 1/3’ünü önümüzdeki dönemde kaybede(bile)ceğini belirtmişti. Bunun nedeninin de yeni finansal teknoloji girişimlerinin bu pastadan pay almasıyla açıklamıştı. CB Insights da bu noktaya parmak basıyor ve geleneksel bankacılığın tehdit altında olduğunu söylüyor.

Her yeni girişim ayrı bir köşeyi kapıyor

Geleneksel bankalar ve finans kuruluşları, dijital bankacılık ile bir dönüşüm başlatırken yeni nesil girişimler direkt olarak işe dijitalden başlıyor. Alexander Pease (Union Square Ventures) bankaların dağılışını özetlediği yazısında bankalardan alınabilecek hizmetleri veren yeni finansal teknoloji girişimlerini listelemişti, Tom Loverro (RRE Ventures) da Pease'yi desteklemişti.

CB Insights'ın bir araya topladığı finansal teknoloji girişimlerinin çeşitliliği gerçekten geleneksel bankacılığın değişmek zorunda olduğunu gösteriyor. Yeni girişimler varlık yönetiminden küçük kredi servislerine, sigortacılıktan emeklilik çözümlerine ve ödeme sistemlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. Dijital Bankacilik Finansal teknoloji girisimleri

Benzer bir tehdit de lojistik alanında yaşanıyor

Daha önce FedEx'i tehdit eden girişimleri bir araya getiren CB Insights, bu kez Wells Fargo, Bank of America ve Citi gibi dünyanın en büyük bankalarına kafa tutan girişimleri gözler önüne seriyor. Keza Uber şehir içi taşımacılığını, Airbnb konaklama turizmini yeniden şekillendiriyor.

Türkiye'de finansal alandaki prosedürler bu anlamda daha kısıtlayıcı olsa da geleceğin bizi de aynı noktaya götüreceğini unutmamak gerek. Tablonun tamamını incelediğimizde bunu rahatça görmek mümkün. Dijital Bankacilik

Yorumlar (3)
  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

    Teknolojideki gelişmeler elbette ilk olarak bankacılık ve finans sektörünü biçimlendirecektir. Ancak paranın hala daha kağıt olması ve orta vadeli geleceğe kadar kağıt olarak kalacak olması, geleneksel bankacılığın bir nevi sigortası rolünü oynamaktadır. Ancak paranın (belki önümüzdeki 20 sene içinde ) kağıt olmaktan çıkıp tamamen fon ve kredi kartı halini almasıyla, belki de fiziksel olarak hiç görmeyeceğimiz bankaların ortaya çıkışına tanıklık edeceğiz.

  2. Paranın son yıllarda sadece psikolojik bir kavram olduğunu düşünürsek çoktan sanal olduk zaten.

  3. sonunu getirmeyeceği kesin ancak neye dönüştüreceğini kestirmek güç :) sam'in dediği gibi "beni olmadık şeylere dönüştürme Gandalf"