Pakistan, Wordpress.com sitelerine erişimi geçici olarak engelledi

Pakistan, Wordpress.com sitelerine erişimi geçici olarak engelledi

wordpress.com PakistanPakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA), Wordpress.com sitelerine erişim engeli koydu. Daha önce çeşitli internet servisleri için engelleme kararı alan kurumdan yapılan açıklamaya göre söz konusu karar 'geçici erişim engelleme' niteliğinde.

PTA daha önce de Youtube, Facebook, Twitter, Flickr ve Wikipedia gibi popüler internet servislerini dine hakaret gerekçesiyle engellemişti. Wordpress'in engelleme gerekçesiyse ulusal güvenlik.

Engellemeye sebep olan içeriğin 23 Mart tarihinde kutlanan Pakistan Günü ile alakalı olduğu belirtiliyor. 23 Mart, 1940'tan bu yana Pakistan'ın Hindistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan ettiği gün olarak kutlanıyor.

Dünya çapında Youtube başta olmak üzere bir çok internet sitesine erişim engelleme kararıyla karşılaşmıştık. Fakat Wordpress'in engellemesi şaşırtıcı oldu. Daha önce erişim engeli konulan Twitter'ın bir gün sonra açılması PTA'nın hızlı karar alabileceğini gösteriyor ve kaynaklardan alınan bilgilere göre Wordpress engelinin 2 gün sürmesi bekleniyor.

Pakistan'ın Eylül 2012'de  Youtube'a koyduğu süresiz erişim engeli halen devam ediyor. 2015 başında tanıtılan youtubes.pk adlı video sitesi de Pakistan'ın Youtube'u olmak istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.