Google, arama sonuçlarında köprü sayfaları cezalandırmaya başlayacak
Arama

Google, arama sonuçlarında köprü sayfaları cezalandırmaya başlayacak

google-mobil-arama-sonuclari-algoritmaGoogle, arama sonuçlarında spam’lerin etkisini azaltmaya yönelik bir yenilik planlıyor. Şirketin Webmaster blogunda duyurduğu güncellemeye göre Google, arama sonuçlarında köprü sayfalar (doorway pages) sorununun önüne geçecek şekilde bir sıralama değişikliğine gidecek.

Google, bu uygulamaya tam olarak ne zaman geçeceğine dair bir açıklama yapmadı ancak duyuru, Google sonuçlarından daha fazla trafik elde etmek amacıyla köprü sayfaların kullanımına karşı şimdiden bir uyarı niteliğinde. Bunun için köprü sayfaların ne olduğunu açıkça tanımlayan Google, uygulamayla arama deneyimini iyileştirmeyi ve arama sonuçlarının kalitesini arttırmayı amaçlıyor.

Arama sonuçlarında sıklıkla karşılaştığımız köprü sayfalar, belirli bir sayfanın arama sonuçlarında iyi bir sıralama alması için oluşturulmuş ve aslında konuyla ilgili bir içerik barındırmayan, anahtar kelime odaklı olarak geliştirilmiş sayfalara verilen isim.

Daha detaylı bilgi için Google açıklaması ve tanımıyla ilgili linkleri takip edebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. Ufuk ÖZDEN" dedi ki:

  sonunda gerçekten bu sayfaların hepsi çöplük niteliğindeydi ve saçma sapan bir rekabet ortaya çıkarmıştı.

 2. mceran dedi ki:

  Bir çok sektör de, konu ile alakalı sitelerin, içerik odaklı çalışma yapması zor görünüyor. Kısıtlı ürün ve hizmet sağladıklarından, içerik üretecek bir durumu yok. Otomatik olarak köprü sayfa sınıfına sokuluyor.
  Benim anladığım artık, adwordse reklam verin, anahtar kelimesine tık başı 15TL ye varan ödemeler yapın demek istiyorlar.
  Zaten google adwords tr ofisini açtığından beri sıralamalar bir hayli çöktü, sanki oynama yapıyorlar gibi. İlk sayfalar da olup da, reklam verirseniz, özellikle reklamı yükseltmek için sıralamadan da düşüyor hissiyatına kapılıyorum, başımıza da gelmedi değil. Alakasız siteler sıralamaya çıkıyor. Dolayısı ile daha fazla reklam veriliyor.

  1. Seda dedi ki:

   kesinlikle haklısıın, düşüncelerimi aynen yatsınmışsınız.

  2. ruzzgar dedi ki:

   Bir bloğum var ve ayda 20 bin ziyaretcisi vardı sonra ilgilenmez oldum. .net alan adını almayı unutmuşum başkası tarafından alınmış ve bir blog sayfası oluşturulmuş bot denen programlar sağdan soldan veri çekilmiş ve içine google reklamları konulmuş şimdi google sonradan acılan sayfayı benim sitenin üstünde gösteriyor nedeni iste benim sitede google reklamı olmaması.. yazılarımın hepsi özgün içerik olması karşın sizce bu nasıl bir yönetme şeklidir.

 3. Yasin Kaya dedi ki:

  Özellikle Milliyet ve Habertürk’ün işi zorlaşacak sanırım. Ehliyet vb konularda yahut ilgili haber aramalarında saçma sapan içeriklerle kullnıcıyı yanıltmaları zorlaşacak sanırım.

 4. Burcu Akın dedi ki:

  Nasıl engel olacak bilemiyorum ama spam hiç bitmeyecek gibi görünüyor

 5. Ulas dedi ki:

  Spam yolunu yine bulur yine bulur

 6. Matematik10.Com dedi ki:

  Umarız bir gün,çok zor gözküküyor bu ama,gerçekten içeriği üretenler çalanların gerisinde kalmaz

 7. @samet dedi ki:

  Keşke Dediğini yapabilse ama biliyoruz ki bir süre sonra yine yöntem farklı olan aynı olacak… hayırlısı ne diyelim.

 8. Biraz açıklarmısınız arkadaşlar, yorumlarınızla. Tam olarak ne demek istemiş ?

  1. @samet dedi ki:

   diyelim ki aranan orjinal içeriğe ulaşmak için google da bir arama yaptın orjinal içerikten önce farklı amaçlar ile üretilmiş sitelerin benzer veya kopya sayfalarını da arama sayfası içerisindeki listede orjinal içerikten önce veya yakınında gördün bu durumdan rahatsız google diyorki ben bundan sonra orjinal içeriğe önem vereceğim için diğer sayfaları aramalarda baltalayacağım
   bkz. https://support.google.com/webmasters/answer/2721311

 9. seoturuncu dedi ki:

  Google zaten her 6 ayda bir web sayfalarında cezalandıracak bişey bulup hemen bunu duyuruyor aslında şuanki algoritma gayet iyi ama google adwords a para kazandırmak için seo’yu her zaman baltalamak istiyor…

 10. Sosyaldepo.com dedi ki:

  Paravan her türlü site komple bitiyor, güzel oldu.

 11. huseyin dedi ki:

  Yapılırmı bu ya tam yeni site açıyorduk insanları adwords e zorlamaktan başka bir amacı yok

 12. Ahmet dedi ki:

  İnş faydasını görürüzde bu spamcılardan kurtuluruz.

Bir Yorum Yazın