Bir Kaç İyi Adam: Girişiminize ücretsiz ve karşılıksız yazılım ve tasarım desteği veren proje
Girişim

Bir Kaç İyi Adam: Girişiminize ücretsiz ve karşılıksız yazılım ve tasarım desteği veren proje

Türkiye'de internet ve teknoloji alanında görmeye pek alışık olmadığımız türden bir proje; sadece gönüllülerden oluşan ve içerisinde farklı alanlarda uzmanlıklara sahip kişilerden oluşan Bir Kaç İyi Adam, girişiminize ücretsiz ve herhangi bir karşılık beklemeden yazılım, tasarım, dijital pazarlama ve proje yönetimi alanlarında ihtiyacınız doğrultusunda destek veriyor.

Yazılım geliştirme uzmanı Ramazan Hocaoğlu öncülüğünde başlatılan proje bir anda ortaya çıkmış ve henüz aktifleşeli 1 hafta olmuş. Ancak açılmasının ardından kısa süre geçmesine rağmen her gün 10'dan fazla destek mesajı aldıklarını, bunun yanında 20 farklı girişimden destek talebi geldiğini söylüyorlar.

bir-kac-iyi-adam-ücretsiz-destke

Destek verecekleri girişimleri titizlikle seçen ekip bunun için öncelikle talepte bulunan ekipte teknoloji ve internet alanında en az bir konuda yetkinliğe sahip bir kişi olmasını, bunun yanında fikre inanıp ciddi şekilde vakit ayırabileceğini görmek istiyor. Bugüne kadar aldıkları 20 destek talebinden 5 tanesiyle görüşmelerin ilerlediğini ve yakın zamanda destek vermeye başlıyacaklarını ayrıca belirttiler.

Bir Kaç İyi Adam'a fikriniz ile ilgili olarak ulaşmak ise oldukça kolay. Siteleri üzerinde belirtilen email adresi üzerinden yollanan bir mesaj sonrası ilk görüşmeler başlıyor. Ardından telefon ve mail yoluyla iletişim devam ettikten sonra ekip eğer girişimin kurucularının fikirlerine inanıp vakit ayırabileceklerini gördükten sonra karşı tarafın ihtiyaçları doğrultusunda kendi ekipleri içerisinden yardım edecek uzmanları belirledikten sonra süreç başlıyor.

Yorumlar (43)
 1. Yılmaz Sattı Yılmaz Sattı

  daha önce yaptıklarınıda paylaşsalarmış iyi olurmuş. Yani kimsenin birbirine font vermediği dünyada bu iyilğin altında ne var diye insan merak ediyor :))

  1. Ahmetdoruk Ahmetdoruk

   Aynen katılıyorum acaba gerçekten bu işi "Allah rızası için" diyip mi yapıyorlar yoksa ya tutarsa bizde payımıza mı bakarız diyorlar öğrenmek lazım.

   1. Buyrunuz o zaman, karşılık beklemeden yapılan çok fazla şey var. Aşağıda birkaç örneğe bakabilirsiniz

    http://github.com/bcinarli

    http://github.com/uxrocket

 2. Cansın Cansın

  Webrazzi'nin haberi yok ama biz bunu 1 yıl önce denedik ve çok büyük problemlerle karşılaşarak projeyi sonlandırma kararı aldık. Heyecanlarını ve farklı olanı yapmak istediklerini anlayabiliyorum fakat ipin ucu kaçınca hevesiniz de kaçıyor. Eski bir Toplum Gönüllüsü olarak diyebilirim bazı işler elbette gönüllü yapılabilir fakat bu iş sizin mesleğiniz ise kesinlikle Bir Kaç İyi Adam bir yere kadar iyi kalacaklar. İnsan yaşayınca daha iyi anlıyor. Onlar da yaşasın :)

 3. İyi, güzel, hoş da...

  Böyle bir şeyin süreklilik halinde devam ede bilmesi için, finansal bağların güçlenmesi gerek.

 4. Çağlar Yalı Çağlar Yalı

  Ellerinize sağlık, bu projenin başarılı olmasına çok ihtiyaç var. Bir sorusu olan olursa cevaplarım demek yerine, gerçekten zaman ayırıp ellerini kirleten bilgili insanlar olursa çok ciddi etkileri olacaktır ki amacın bu olduğunu düşünüyorum. Bireysel olarak her türlü desteği vermeye hazırım.

 5. Bir projem için mail attım bakalım nasıl bir dönüş olacak

 6. Ramazan Hocaoğlu Ramazan Hocaoğlu

  Selam, bazı yorumlar gelmiş ve benzerleri mutlaka gelecektir. Samimi gelmeyebilir belki ama Amacımız sadece yardım etmek bir beklenti oluşturmuyoruz. Destek talep edenler bize birşey ödemeye (ortaklı, hisse) hazır geliyorlar ve kabul etmiyoruz. Amaç elimizi taşın altına koymak ve sonuca giden bir projede rol oynamak. bir gelir modelimiz yok çünkü ihtiyacımız yok. Firma değiliz, kira ödemiyoruz vb giderlere sahib değiliz. Umarım birşeyler yaptıkça güveninizi kazanırız. Saygılarımla

  1. Hocam mobile'de sitedeki resimler responsive değil, kötü görünüyor. İki dk'nızı almaz düzeltin bence.

   Yolunuz açık olsun.

 7. Adamlar iyilik yapmaya çalışıyor onu bile eleştirenler doluyuz. Yahu hiç iyi insanlar olabilir Allah yolunuzu açık etsin diyenler çıkmaz mı yahu.

  Bi eleştirmeyin, bi çok bilmişlik yapmayın arkadaşlar. Destek olmuyorsanız bile köstek olmayın...

  1. Hakanyalcinkaya Hakanyalcinkaya

   :) açık kaynak sunmak ve açık kaynağa katkıda bulunmak gibi bir niyeti olmayan bi toplumda bu tür girişimlerin ticari veya gönüllü stratejiyle oluşması bence süper bişey.. Umarım herkez ticari girişimleri dışında gönüllü olarak topluma katkıda bulunacak birşeyler yapmayı akıl eder ve eleştirmek yerine kendine güzel hedefler seçer..

   http://birkaciyiadam.org 'a başarılar

 8. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Tebrik ederim.

  Umarım genişleyerek büyür ve daha çok kişiyle daha çok projeye destek olabilirsiniz.

  Samimiyet konusunda çekinceleri olanlar; projenize destek istememek ve bu haberi görmezlikten gelmek gibi bir özgürlüğe sahipsiniz :)

  1. Ali Sanci Ali Sanci

   Kesinlikle,aynen öyle..

 9. Fatih Kuzucu Fatih Kuzucu

  Bizde denedik lakin toplumun "ücretsiz iş" algısı ve kötüye kullanım yüzünden vazgeçmek zorunda kaldık. Bunun yerine Projelere farklı ücretsiz servisler ekledik.

  Biz yapamadık umarım siz yapar ve başarılı olursunuz.

 10. Danışmanlık verilebilir belki ufak tefek yardımlarda olur fakat meslekte profosyonelleşmiş insanların sırf yardım amaçlı işi güçü bırakıp haftalarını ayırıp projeler yapacağını düşünmüyorum mutlaka bir ortaklık veya hisse durumu vardır. Herkes sonuçta mesleğini aynı zamanda geçimini sağlamak için yapıyor. Ama geçim kayıgısı olmayan insanlarsa sırf yardım amaçlı canla başla çalışıyorlarsa tebrik etmek düşer.

 11. Bora Genc Bora Genc

  Bana biraz dijital intihar gibi geldi. Finansman yok, karşılık yok, beklenti yok. Buradan bakınca kısa süre sonra "Hayrına hizmet ama nereye kadar?" sorusu cıkıyor. Biraz heves işi gibi geldi. Failure olacaklar arasında görünüyor. Kolaylıklar dilerim.

 12. Size gelen fikirlerin çalınmayacağı ile ilgili bir garanti verebiliyor musunuz?

 13. Ramazan Hocaoğlu Ramazan Hocaoğlu

  Selam, Kimsenin Fikrini Çalmak, kar elde etmek, birileri üzerinden haksız kazanç elde etmek gibi bi niyetimiz zaten yok zaten bu gibi paranoyayı taşıyan arkadaşlar projelerini gerçekleştirmek için kendilerince bi yöntem bulsunlar. Biz bize güvenecek insanlarla elimizden geldiğince bişeyler yapmaya çabalayacağız. Saygılarımla

 14. Ülkemizde kimse elini taşın altına koymak istemez bu tür olaylarda, koyanlar da sürekli eleştirilir. Evet, hiçbir ücret/karşılık talep etmeden girişimlerinizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Amacımız insanların fikirlerini çalmak veya para kazanmak değil, Türkiye'de Girişimcilik Ekosistemi adına bir şeyler yapmak, bir şeyler yapmaya çalışıp herhangi bir yerde tıkananlara destek olmak. Her fikre değer veren, yardım etmeyi yaşadığımız dünyada bir zorunluluk olarak gören Birkaç adamız...

 15. Mert Bulan Mert Bulan

  Siteye "Takım elbiselerimiz, kravatlarımız ya da Bir konumumuz yok" yazıp da smokinli ya da takım elbiseli profil fotoğraflarını koymaları işi ne kadar ciddiye aldıkları konusunda fikir verebilir bence.

  1. Doruk Demirsar Doruk Demirsar

   Evet gerçekten çok zekice yakalamışsın bu detayı. Profil fotoğrafı takım elbiseli beyler proje yalan oldu. Dağılabilirsiniz!

 16. Acd0652 Acd0652

  hadi bakalım başvurumuzu yaptık inş. seçiliriz kendime ve projeme güveniyorum

 17. Webrazziden tanıdık bir editör bulup haber yaptırıldığı çok belli oluyor. Henüz açılalı 1 hafta olmuş ve şimdiden 5 projeyle ilerlemişler de 1 haftada neyin ilerlemesi ? Ben samimi bulmuyorum fakat sadece haberi samimi bulmuyorum. Baktığınızda sektörün profesyonelleri de değiller ayrıca bir çoğu kendine ünvan vermiş aralarında öğrenci olup çalışmayanlar bile var. O yüzden maddi kaygı gütmemeleri normal zaten bir çok kişi maddi kaygı gütmeden bir şeyler yapar o dönemlerde o yüzden burada samimiyetsizlik yok.

  Sadece sizin projenizden gelecek prestije baktıklarını düşünüyorum. Unutmayın prestij parayla alınamayacak bir şeydir. CV sini doldurmak isteyenlerin gönüllü olabileceği güzel bir proje fakat ben yararlı olacağını düşünmüyorum.

  Umarım başarılı olurlar ben sadece düşüncelerimi paylaştım hakaret, iftira vb. şekillerde algılanmasın veya başka yönlere çekilmesin.

  1. tamamen katılıyorum. benimde demek istediklerim bunlardı.

 18. Bu adamlar iyi bile olsalar taş yiyerek beslenmiyorlarsa, bi alicengizlik vardir mutlaka. Acikcasi bana fikir avciligi gibi geldi.

 19. Arkadaşlar tamamen internet ekosistemini ve girişimcileri desteklemek amacıyla karşılıksız emeklerini ortaya koysalar dahi bu günümüzün hayat biçimine ters bir olgudur. Buradaki yorumlar arkadaşların heveslerini kırmak , eleştirmek için olduğunu sanmıyorum. Karşılıksız çıkar ilişkisi olmayan her ilişki maalesef uzun vadeli ve katma değerli olmamaktadır. Kendileri , kendimiz seçtiğimiz projeleri şu şartlar altında destekliyoruz ve size tüm bilgi birikimimizi döküyoruz deseler di şayet daha samimi olacak ve her iki taraf için de uzun vadeli bir ilişki oluşturacaktı.

  Uzun vadeli nasıl bir strateji yürütüyorlar şu an için kestirmek zor lakin tamamen iyi niyetli olsalar dahi ekip içlerinde çıkar çatışmalarına düşeceklerdir şayet bahsetmedikleri beklentileri mevcutsa proje sahibinden kurulmuş güven ortamını zedeleyip itibarlarını düşüreceklerdir. Yani her iki şekilde de kendilerine bir şey katamayacaklar ve çıkarları olmadığı için hiçbir yol alamayacaklar.

  Az önce bahsettiğim gibi makul hisse , düşük bir hizmet bedeli veya herhangi bir karşılık bekleselerdi bu proje sahibi açısından da karşılanabilecek bir beklenti ise güzel bir ortak zemin oluşturup kendilerinin büyümelerini de hızlandırmış olabilirlerdi. Taktir yine kendilerinin. Başarılar dilerim. Şayet tamamen iyi niyetliysen :)

 20. Yolunuz açık olsun arkadaşlar. Eleştirmek dünyanın en basit işi. Çıksa birisi 1 milyar doları karşılıksız eğitime harcıycam veya hastane yapıp hiç kimsesi olmayan zorda olanlardan para almayacam dese bile gerzeklik parayla değil ya yok neden para almıycan yok bu fazla uzun sürmez bu kadar. Bunu yazan tiplere bakın cebinde 50 tl yoktur inanın. Siz gidebildiğiniz yere kadar bu yapıyı ilerletin. kervan yürür beyler... Başarılar.

 21. Serdar Çakar Serdar Çakar

  Ne tuhaf, şu yorumları okudukça ne hallere düşmüşüz dedim birden. Artık öyle bir noktaya gelmişizki toplum olarak, kimsenin kimseye güveni kalmamış, her şeyin sonunda "kesin bir çıkarları vardır ya", "bu devirde amme hizmetimi kalmış" gibi gibi şeyler, ön yargılar taşıyoruz. Bu devri bu hale getirenler yine bizleriz.

  Yolunuz açık olsun..

 22. Ahmet Ayan Ahmet Ayan

  Merhabalar;

  Birkac iyi adam projesi bahsettiginiz gibi insanlarin projelerinden faylanan veya fikir avciligi amaci tasimiyor.

  Acikcasi iyi okumak ve analiz etmek gerekir diye dusunuyorum. Sonuc itibari ile bu olusumda gonullu olan tum arkadaslarin da degerli projeleri vardir.

  Buradaki en onemli amac bir fikri, ve hayata gecirmeyi dusundugu projesi olup ancak gerek finansal gerekse is gucu olarak imkani olmayan kisilerin hayallerini gerceklestirmelerinde birazda olsa katki saglamak adina ilerliyor.

  Bence biraz olumlu pencereden bakmak gerekir diye dusunuyorum. Imkani olan kisiler veya inanmayan guvenmeyen kisiler zaten basvurmazlar, buradaki amac ihtiyac sahiplerine destek olmak.

  Bu sizlerde olabilirsiniz, dolayisi ile bu ve benzeri olusumlarda elestiri yerine destekleyici olmak gerekir diye dusunuyorum.

  Saygilar.

 23. Hayırlı olsun arkadaşlar... Sevindirici ve güzel bir haber. Umarım hedeflerinize ulaşırsınız...

  Muhakkak olumsuz eleştiriler gelecektir, bunları özeleştiri olarak algılayın. Çünkü hak verirsiniz ki, yukarıdaki yazı pek de yeterli bir açıklama değil gibi... Bence bir seminer düzenleyin. uzmanlığınızla ilgili... "Bir projenin hayata geçmesi aşamaları", "Projeleri olanlar neler yapmalı, nelere dikkat etmeli" vs. uzmanlığınızı ortaya koyun. hepimiz sizi tanıyalım. adınız da duyulsun. güven ortamı olsun... Madem böyle bir yola başvurdunuz ilk olarak herkese bir faydanız olsun sizi bi alkışlayalım, sonra o 5 projeye odaklanın bence. Başarılar dilerim...

 24. çevre ediniyolar diyebiliriz :) bir işe girilceği zaman ilk önce iş yapmassın piyasayı tanırsın sonra herşey kendisi gelir:)

 25. Ali Sanci Ali Sanci

  Daha dündü istatistikler yayınlandı:Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 68,8 olurken, bunu sırasıyla; yüzde 15,4 ile sevgi, yüzde 8,5 ile başarı, yüzde 4,2 ile para, yüzde 2,2 ile iş ve yüzde 0,9 ile diğer nedenler takip etti..

  Para ile mutlu olanların oranı sadece %4 dü.Demek ki mutluluğun kaynağı çok farklı..... Bazı şeyleri kelimeler anlatamaz...Birine iyilik yapıp onun teşekkürünü almak bazıları için o kadar mutluluk verici olur ki,para ile bu olmaz.....Tebrik ediyorum.Gölge yapmayalım!

 26. Mustafa Tarlabaşı Mustafa Tarlabaşı

  Girişim fikri ve iyi bir network kurmak zorlaştı. Fikir toplamak için ve de network için akıllıca düşünülmüş. Proje için ilk adım gibi geldi...

 27. Biraz sabırlı davranılırsa girişimlere sadece destek vermekle kalmaz, istekli ve iştahlı genç nesillerin de kalifiye iş gücü olarak projelere ve girişimlere yönlendirilmesi de mümkün. Bir kaç iyi adam sadece şanslı projelere kıyaklar yapmakla kalmayıp çekirgelerin miyagi ustaları da olabilirler zira kadronun uzmanı olduğu konuların eğitimi verebilen bir kurum yok.

  İş yapmayı geçtim, işin standartları ile ilgili bir yönlendirme bile sağlanması büyük hizmettir.

  Başarılar, yolunuz açık olsun.

 28. Western Western

  Hiç SEO uzmanı yok?

  1. Western Western

   Aynı şekilde Lean Startup konusunda da tecrübeli birileri yok. Bunlar da olsa tadından yenmez.

  2. çok mantıklı. Kesinlikle bir seocu şart

 29. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Bize destek olmak. Başarılar dilemek düşer... :)

 30. dijital medya uzmanı arkadaşlarınız var ama sosyal ağ hesaplarınız yok

 31. "Kesin bir çıkarı var", "fikir avcılığı", "faydası olmaz nereye kadar" diyen arkadaşlar, Allah kimseyi size muhtaç etmesin...

 32. Cem Sirin Cem Sirin

  uzun soluklu olsun yada olmasın düşünülmesi hizmete konulması bile güzel.tebrikler.

 33. Kesinlikle güzel, özellikle "akbili boşan çıkan yolcu yerine akbil basan adam biziz" sloganı perfect,

  Yorumları okuyunca toplumumuzda "art niyet" algısının büyüklüğü ve gereksiz detaylara takılmaktan büyük resme odaklanamamayı çok net görebiliyoruz.

  sharing kültürünün gelişimi açısından iyi ve başarılı örneklerden olması dileklerimle.

 34. Yapılmak istenen işin sürekliliğini ve diğer detaylarını boşverin yahu. Adı üzerinde bikaç iyi adam bişeyler yapmak için bişeylere yardım edecekler. Neden her şeyi tartışmaya ceviriyoruz? Neden illa bir sürekliliği olması gerekiyor? Burada desteğe ihtiyacı olan 2-3 girişime bile yardım edip projeyi sonlandırsalar bu bile bir başarı sayılır.