Facebook "veraset ve intikal" özelliklerini duyurdu
Dijital

Facebook "veraset ve intikal" özelliklerini duyurdu

Facebook, son bir yıldır üzerinde çalıştığı ölüm kalım meselesine sonunda çözüm üretti. Kullanıcıların hesaplarının da "ebedi hayata intikal etmesinin" önünü açan yenilik, ölümden sonra hesaplarını yönetecek bir Facebook varisi tayin etmesini sağlıyor.

Bugün itibariyle ABD'de devreye alınmaya başlanacak olan özellik, kullanıcı hesaplarının güvenlik ayarları sekmesine eklenen ve Türkçe'ye "Vasiyet Bağlantısı" diye çevirebileceğimiz "Legacy Contact" seçeneğinden yönetiliyor. Burada kullanıcılara sunulan üç farklı seçenek şöyle:

 • Hiçbir şey yapma. Bu durumda Facebook'un cenaze işlerinde halihazırda devam eden hesabı anıtlaştırma süreci işliyor. Yeterince sayıda kullanıcının geri bildirimi kanıt olarak görülüyor ve hesap donduruluyor.
 • Hesabımı sil. Facebook o gün gelip, sizin artık bu dünyada olmadığınızı anladığında hesabınızı siliyor.
 • "Legacy Contact" belirle. Facebook ilgili kullanıcısının öldüğünü tespit ettiğinde, arkadaşlarınızın da bunu anlamasını sağlayacak şekilde hesabınızda değişikliklere gidiyor. En başta isminizin önüne İngilizce'de "Remembering" deyimi geliyor. Türkçe'de bunun örneğin "Merhum Merve Kara" ya da "Merve Kara'yı Hatırlamak" şeklinde olacağını tahmin ediyoruz.

facebook legacy 2

Bir kişiyi Legacy Contact yani Facebook varisi olarak belirleyebilmeniz için onun Facebook arkadaşınız olması gerekiyor. Belirlediğiniz kişi, siz öldükten sonra hesabınıza gelen arkadaş tekliflerini yönetebiliyor, profil/kapak resminizi değiştirebiliyor ancak bunlar artık bildirimlerde gösterilmiyor. Bununla birlikte varisinizin Facebook arşivinize erişip erişemeyeceğine siz karar veriyorsunuz, tabi o gün gelmeden önce. Seçtiğiniz kişiye dilerseniz uyarı gönderebiliyor ya da bu ismi daha sonra değiştirebiliyorsunuz. Facebook, size bu kişiyi değiştirip değiştirmek istemediğinizi yılda bir kez soracağını da söylüyor. Varislerinizin henüz bir başka varis belirleyebilmesi mümkün değil.

Facebook, ilerleyen zamanlarda özelliği farklı ülkelere de açacak, elbette her ülkenin ölümle ilgili gelenekleriyle uyumlu bir şekilde.

Webpage FX daha önce, Facebook'un bugünkü hızıyla büyümeye devam edememesi durumunda, artık ölen kişilere ait hesapların sayısının hayatta olanlara ait hesapları 2065 yılında geçeceğini gösteren bir infografik yayınlamıştı.

Yorumlar (11)
 1. Bizde sela okusa iyi olur :)

 2. Emre Yiğiter Emre Yiğiter

  Sonunda "Biz öldükten sonra Facebook hesabımıza ne olacak ?" sorumuzun cevabı verilmiş oluyor. Güzel yazı için teşekkürler.

 3. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  ölü şehrisi yada dijital mezarlıklar... Yakında Big data, nesnelerin internetinden daha çok duyacağımız konuların başında geliyor.

  1. Zehra Güses Zehra Güses

   doğru söylüyosun :)

 4. Merdane.net Merdane.net

  Adamlar ölülerin üzerinden bile nasıl para kazanacaklarının hesabını yapıyorlar

 5. Selçuk Selçuk

  Bakalım öldükten sonra yapabilecek bir şey ne zaman bulacaklar :)

 6. Defnedildiği mezarlığı bir fottoğraf ile check in vasiyetimdir .... "Tuhaf hissediyor"

 7. Merve Kara’yı Hatırlamak :D

 8. İngilizce olarak isminin başına "Remembering"'i, Türkçe sayfalarda isminin sonuna "Anısına" şeklinde yapabilirler.

 9. Aykut Kara Aykut Kara

  "Merve Kara'yı Hatırlamak" nedir arkadaş :)

 10. Haberi yazan kişi olarak kendi isminizden örnek göstermeseniz iyi olurdu, hoş olmamış böyle.