RapidShare, Mart'ta kapanıyor
Teknoloji

RapidShare, Mart'ta kapanıyor

Bir zamanların efsanevi dosya paylaşım servisi RapidShare kapısına kilit vurmaya hazırlanıyor. Merkezi İsviçre'nin Baas kentinde bulunan, kullanıcılarına yüksek kapasiteli ve üst düzey olarak dosya paylaşımları için çökmeyen bir sunucu yapısı vaat eden RapidShare 31 Mart 2015 itibariyle kapanıyor.

12 yıllık operasyonunu durduracak olan şirket, bugüne dek telif hakkı ihlali yapan film, müzik veya oyunların da paylaşılma noktası olmuş, belli bir süre sonra bu tarz telif ilintili konular söz konusu olunca önlemleri artırmış ve korsana geçit vermemesi RapidShare'in popülerliğini yitirmesine sebep olmuştu.

RapidShare'in yasal olarak doğru yolu seçmesi elbette şirketin durumunu kötüleştiren tek etmen değil. 2002 yılında kurulan RapidShare'in aldığı son darbe bulut teknolojisinden oldu. Dropbox, Google, Microsoft gibi markaların bu tarafa giriş yapması, WeTransfer gibi popüler rakiplerin gelmesi RapidShare'i gözden düşürdü.

Fiyat politikası olarak bulut servisi veren popüler servisler kadar iddialı olamayan RapidShare'in geçen yıl şirkette gittiği revizyonlar, küçülme ve re-branding de işe yaramamış olacak ki, şirket web sitesine bir not düşerek internet sahnesine veda edeceğini açıkladı. RapidShare, kullanıcılarından verilerini herhangi bir veri kaybı yaşanmaması adına Mart 2015'e kadar yedeklemelerini istedi.

Yorumlar (11)
 1. ne oldum değil , ne olacağım diyeceksin..

 2. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

  Bir dönemin en popüler dosya paylaşım sitesiydi ama sürekli gelişen bir pazar içerisinde o pazarla alakalı günceli takip edip inovasyonlar yapamaması üzücü.

 3. Para verip hizmet satın aldığım tek dosya paylaşım servisiydi

 4. Torrent denen hizmetler söz konusu iken kimse part part indirme yapmamaya başladı.

 5. Sandalca Sandalca

  Oyun, Dizi&Film, Program deposuydu kendisi. Serverında neler barındırdı kim bilir... Bugün bir çoğu siteye örnek olmuştur ama bulut sistemi rapid gibi diğer siteleride bitirecek bence ...

 6. bu şarkı benden tüm rapid team'a gelsin :) https://www.youtube.com/watch?v=DkYE2vvEVT0... Bu arada duygulandım ya, çok üzüldüm :( az ekmeğini yememiştik :)

 7. Hosting işine girdiler.Marka veremiyorum fakat uygun fiyatlara sunucu kiralıyorlar.

 8. Technonur Technonur

  cok bile dayandilar... sonunun bu sekilde olacagi cok acik belliydi cünkü rapidi ayakta tutan illegal iceriklerdi sonra aldiklari komik kararla orjinal icerige yönlendirdi kullanici kitlesi aptal olan bir site degildi sonucta rapidde yoksa baska birsürü alternatif var insanlar hemen oraya yönlendiler. bide isin icine cloud hosting olayi girince sansi tamamen yok oldu.

 9. Weblios Weblios

  dijital dünyaya boyun eğdiler yapacak birşey yok

 10. Heyt be ne günlerdi, albümler indirdiğim koskoca bir site yok artık. Şimdi online müzik siteleri var

 11. Bilimseladam Bilimseladam

  korsana geçit vermessen bitersin işte böyle bi dvd filme 20 tl para verelim çok para 20 tl kapitalizmdir o yaptığın sanat eserlerini dünyanın nimetleriyle yapıyon nasıl tapuluyosunuzki benim eserim diye para istiyosunuz herhangi bi müziği bugünkü şarkıcı yapmasaydı başka bi şarkıcı bulcaktı filmde de aynısı şuanki filmleri yapmasaydılar yapan başka biri çıkacaktı yoktan var etmiyosunuz nasıl sizin telif hakkınız oluyor