Oliver Samwer: "Rocket Internet Google gibi değil, Volkswagen gibi çalışır"

Oliver Samwer:

oliver samwer rocket internetRocket Internet'in kurucularından Oliver Samwer, DLD 2015'te sahne aldı ve Rocket Internet hakkında yeni ve yine sıradışı açıklamalar yaptı.

Almanya'nın en popüler ve güçlü girişimcileri hiç şüphe yok ki Samwer Kardeşler. ABD'li popüler girişimleri Almanya'da kopyaladığı için Silikon Vadisi tarafında pek de sevilmeyen Samwerler, artık halka arz olunan Rocket Internet ile stratejik adımlar atıyor.

Oliver Samwer, DLD 2015'teki oturumda bu konulara bazı açıklamalar getiriyor.

Kuluçka merkezi değiliz

Samwer'e göre Rocket Internet bir kuluçka merkezi değil. Rocket Internet'in yaklaşımı yöntemsel bir sürecin sürekli tekrarlanması yönünde. Samwer, kuluçka merkezi (incubator) kelimesini sevmediğini ve bir platform olduklarını söylüyor ve kuluçka merkezlerini çılgın sandalyelerin, süslü içeceklerin olduğu ve mısır gevreği yenilen bir yere benzetiyor. Bir şeyi ilk kez yapmayı çok da önemsemediğini belli ediyor.

Google'a göndermeler

Basın karşısına pek çıkmayan ve konfreranslarda pek göremediğimiz Oliver Samwer, kendilerini Google'dan çok Volkswagen gibi gördüklerini söylüyor. Google'da çalışan yetenekli isimlerin Rocket Internet'e katılmasıyla ilgili olarak;

"Google'da alt seviye bir iş bulabilirler veya Rocket'a gelip nihayetinde kendi şirketlerini kurabilirler. Google'da sandalyeler daha rahat içecekler daha iyi olabilir. Suşi olduğunu da duyuyorum. Biz şirket kurmak isteyen gerçek insanlar için varız."

Amerika'ya dostane bir şekilde adım atmak istediklerini de söylediği konuşmanın sonunda daha fazla çarpıcı açıklamada bulunmamak için oturum süresi dolduğunda DLD 2015'in organizatörlerinden oturumun sonlandırılması için yardım istemiş. Oliver Samwer'in kapalı kapılar arkasında neler konuştuğunu gerçekten merak ediyor insan. :)

Aşağıda konuşmanın tamamını bulabilir veya Samwer'in bir kaç çarpıcı sözünü şu ses kaydında dinleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.