Oliver Samwer: "Rocket Internet Google gibi değil, Volkswagen gibi çalışır"
Yatırım

Oliver Samwer: "Rocket Internet Google gibi değil, Volkswagen gibi çalışır"

oliver samwer rocket internetRocket Internet'in kurucularından Oliver Samwer, DLD 2015'te sahne aldı ve Rocket Internet hakkında yeni ve yine sıradışı açıklamalar yaptı.

Almanya'nın en popüler ve güçlü girişimcileri hiç şüphe yok ki Samwer Kardeşler. ABD'li popüler girişimleri Almanya'da kopyaladığı için Silikon Vadisi tarafında pek de sevilmeyen Samwerler, artık halka arz olunan Rocket Internet ile stratejik adımlar atıyor.

Oliver Samwer, DLD 2015'teki oturumda bu konulara bazı açıklamalar getiriyor.

Kuluçka merkezi değiliz

Samwer'e göre Rocket Internet bir kuluçka merkezi değil. Rocket Internet'in yaklaşımı yöntemsel bir sürecin sürekli tekrarlanması yönünde. Samwer, kuluçka merkezi (incubator) kelimesini sevmediğini ve bir platform olduklarını söylüyor ve kuluçka merkezlerini çılgın sandalyelerin, süslü içeceklerin olduğu ve mısır gevreği yenilen bir yere benzetiyor. Bir şeyi ilk kez yapmayı çok da önemsemediğini belli ediyor.

Google'a göndermeler

Basın karşısına pek çıkmayan ve konfreranslarda pek göremediğimiz Oliver Samwer, kendilerini Google'dan çok Volkswagen gibi gördüklerini söylüyor. Google'da çalışan yetenekli isimlerin Rocket Internet'e katılmasıyla ilgili olarak;

"Google'da alt seviye bir iş bulabilirler veya Rocket'a gelip nihayetinde kendi şirketlerini kurabilirler. Google'da sandalyeler daha rahat içecekler daha iyi olabilir. Suşi olduğunu da duyuyorum. Biz şirket kurmak isteyen gerçek insanlar için varız."

Amerika'ya dostane bir şekilde adım atmak istediklerini de söylediği konuşmanın sonunda daha fazla çarpıcı açıklamada bulunmamak için oturum süresi dolduğunda DLD 2015'in organizatörlerinden oturumun sonlandırılması için yardım istemiş. Oliver Samwer'in kapalı kapılar arkasında neler konuştuğunu gerçekten merak ediyor insan. :)

Aşağıda konuşmanın tamamını bulabilir veya Samwer'in bir kaç çarpıcı sözünü şu ses kaydında dinleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Alexis Zorba Alexis Zorba

    roket internet'in ayakta durmasini saglayan sey dunyanin cesitli yerlerinde ki karli yatirimlari. e onu yaparsaniz zaten vc oluyorsunuz. diger turlu cesitli is modellerini oturdugunuz yerden dunyada ki ulkelere uygulamaya calismak cocukca. bunu yapabilmenin tek bir yolu var ingilizce bir marka ile kuresel bir yapilanmaya gitmek. o zaman da orjinalini asamiyorsunuz. yerel internet sirketlerini asabilmenin tek yolu ise kendi dillerinde ondan daha iyi bir marka yaratabilmek. tabi yeteri kadar paraniz oldugunu varsayarsak. soz gelimi markafoni'yi asabilmenin tek yolu ondan daha iyi bir marka yaratabilmek. paraniz, bilisim altyapiniz ve iyi tasarimcilariniz oldugunu varsayiyorum. baska bir yolu var mi? ne kadar paraniz olursa olsun bilmediginiz bir dilde marka yaratabilmek de oyle kolay bir is degil. pek cok yerel internet sirketinin basarisinin gercek sirri cogu zaman kendi ulkesinde ilklerden biri olmalari. aslinda cogunun marka degeri cok dusuk. kisacasi yerel hicbir internet sirketinin garantisi yok bence. bilgisayarinin basinda oturan bir cocuk facebook'un ipini cekebilecegi gibi cebine biraz para gecmis bir hayalperestte sonsuza kadar surecek sandiginiz hayallerinizi yerle bir edebilir. burasi sanal bir dunya.

  2. Cem Tan Cem Tan

    acun ılıcalı bu konseple turkiyede milyonların sahibi olmadımı ? burda clon degil konu dogru yerde dogru girşim başarılar bence çok iyiler americayı yeniden keşfetmeye gerek yok zaten keşfedilmiş bir kaç agaç dikmekten zarar gelmez keşfedilen nokyata .)