Tartışmalı reklam hedefleme girişimi Phorm, Türkiye ofisini kapatıyor

Tartışmalı reklam hedefleme girişimi Phorm, Türkiye ofisini kapatıyor

Web içeriklerini kullanıcılara göre kişiselleştiren reklam hedefleme girişimi Phorm, Türkiye pazarından çekiliyor. Şirketin Londra Borsası'na ilettiği faaliyet bildiriminde yer alan bilgiye göre, kapsamlı bir tasarruf programı çerçevesinde Türkiye'deki ofisini yeniden yapılandıran Phorm, buradaki operasyonlarını artık uzaktan yönetecek.

Temmuz 2012'de Türkiye pazarına giriş yapmak için 10,8 milyon dolar yatırım alan Phorm, küresel açılımı kapsamında, gelişmekte olan ülkelerin hızlı büyüyen reklam pazarında yer almak için önce Türkiye ve ardından Çin'de faaliyetlere başlamayı hedefliyordu.

TTNET ile yaptığı işbirliğiyle milyonlarca internet kullanıcısına ulaşmayı hedefleyen Phorm, Eylül 2012'de Türkiye pazarında yaklaşık 4 milyon kullanıcısı olduğunu duyurmuştu. Şirket, o dönemde Türkiye'deki hızlı ilerlemesini o güne kadar farklı pazarlarda ISS'lerle çalışarak elde ettiği deneyime bağlıyordu. 

Phorm'un Türkiye pazarından beklentileri oldukça yüksekti. Şirket, aynı yıl giriş yaptığı Brezilya pazarının kısa sürede Türkiye pazarının gerisinde kalacağı beklentisini paylaşıyordu. Phorm, aynı dönemde Kore ve Birleşik Krallık'ta operasyonlarını durdurmuş; Romanya'da ve Çin'de ise yeni lansmana hazırlanıyordu. Operasyonel zarar açıklayan Phorm'un, Türkiye pazarından elde ettiği gelirle 2013 yılında kara geçirilmesi hedefleniyordu.

Phorm'un reklam hedefleme teknolojisi internet abonelerinin online davranışlarını izlemek için ISS verilerini kullanıyor. Şirket  teknolojisinin webde halihazırda yaygın olarak kullanılan cookie tabanlı reklam hedefleme yöntemlerinden çok farklı olmadığını savunsa da, kamuoyunu bir türlü bu görüşe ikna edemedi. Gizlilik konusunda büyük şüpheyle karşılanan Phorm'u giriş yaptığı ülkelerde, bunlara Türkiye de dahil, internet kullanıcılarının ciddi tepki ve direnişi bekliyordu. Bu nedenle merkezini bir pazardan diğerine taşımak zorunda kalmıştı.

Şirketin Türkiye operasyonlarını yeniden yapılandırma kararı ise pazardaki yüksek beklentilerini karşılayamadığını gösteriyor. Operasyonel sorunlar nedeniyle nakiti hızla eriyen şirketin bildiriminde 2014'ün ikinci yarısında gelirlerini birinci yarıya göre iki katına çıkardığı bilgisi yer alıyor. Ancak Phorm hala yeni yatırım ihtiyacı içinde olmasıyla dikkat çekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.