Tamindir.com'a göre 2014'te Türkiye'de en çok indirilen program ve mobil uygulamalar

Tamindir.com'a göre 2014'te Türkiye'de en çok indirilen program ve mobil uygulamalar

Tamindir.com, 2014 yılında toplam 130 milyona ulaştığını belirttiği program ve uygulama indirmelerden yola çıkan ilk trendler raporunu yayınladı. Aylık 10 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığını söyleyen Tamindir.com'un 25 sayfalık detaylı raporunda dikkat çeken çıkarımlardan ilki masaüstü için program indirmenin eskisine göre yavaşlamasına karşın hacmini koruyacağı, mobil indirmelerin ise önümüzdeki 6 ayda yüzde 30 ila 50 oranında büyümesine devam edeceği.

tamindir 2014 platform2014 yılında tamindir.com üzerinden yapılan indirmelerin 25 milyonu mobile yönelik olarak gerçekleşmiş. Bunun yüzde 72'sini halihazırda sayısal üstünlüğü elinde tutan Android'e ait uygulamalar oluştururken, iOS yüzde 20; Windows ise yüzde 8'lik bölümleri oluşturmuş.

tamindir 2014 kategori

Mobilde platform göz etmeksizin en çok ilgi gören kategori ise oyunlar (tüm indirmelerin yüzde 17'si), onu yüzde 9 ile iletişim; yüzde 6 ile yardımcı araçlar ve yüzde 4 ile  fotoğraf ve video izliyor. İletişim kategorisinde yer alan mesajlaşma uygulamaları ise 2014 yılının en gözde uygulamaları olmuş. Rapora göre 2014 yılında Android platformunun en popüler 10 uygulaması şu şekilde:

tamindir android

iOS'in en popülerler 10 uygulaması ise şunlardı:

tamindir ios 2014İndirmelerin demografisini de inceleyen Tamindir.com'a göre, Türkiye'de en çok mobil uygulama indirilen şehir İstanbul. Onu Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Bursa izliyor. Rapora göre, uygulama indirenlerin yüzde 41'ini kadınlar oluştururken yaklaşık yüzde 40'lık bölümü 24 yaşın altında.

tamindir 2014 iller

PC'den indirilen programları da inceleyen rapora göre, 2014 yılında Türkiye'de toplam 105 milyon adet program indirildi. Bunlar arasından en popüler 10 ise şu şekilde sıralandı:

tamindir 2014 PC

Masaüstündeki (PC) erkek egemenliğine de dikkat çeken rapora göre, program indiren kullanıcıların yüzde 80'i erkek. Aradaki ciddi fark, mobilin kadınlara ulaşmak için daha doğru bir kanal olduğunu da gösteriyor.

Raporun tamamını incelemek isterseniz aşağıda görebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.