Tamindir.com'a göre 2014'te Türkiye'de en çok indirilen program ve mobil uygulamalar
İstatistik

Tamindir.com'a göre 2014'te Türkiye'de en çok indirilen program ve mobil uygulamalar

Tamindir.com, 2014 yılında toplam 130 milyona ulaştığını belirttiği program ve uygulama indirmelerden yola çıkan ilk trendler raporunu yayınladı. Aylık 10 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığını söyleyen Tamindir.com'un 25 sayfalık detaylı raporunda dikkat çeken çıkarımlardan ilki masaüstü için program indirmenin eskisine göre yavaşlamasına karşın hacmini koruyacağı, mobil indirmelerin ise önümüzdeki 6 ayda yüzde 30 ila 50 oranında büyümesine devam edeceği.

tamindir 2014 platform2014 yılında tamindir.com üzerinden yapılan indirmelerin 25 milyonu mobile yönelik olarak gerçekleşmiş. Bunun yüzde 72'sini halihazırda sayısal üstünlüğü elinde tutan Android'e ait uygulamalar oluştururken, iOS yüzde 20; Windows ise yüzde 8'lik bölümleri oluşturmuş.

tamindir 2014 kategori

Mobilde platform göz etmeksizin en çok ilgi gören kategori ise oyunlar (tüm indirmelerin yüzde 17'si), onu yüzde 9 ile iletişim; yüzde 6 ile yardımcı araçlar ve yüzde 4 ile  fotoğraf ve video izliyor. İletişim kategorisinde yer alan mesajlaşma uygulamaları ise 2014 yılının en gözde uygulamaları olmuş. Rapora göre 2014 yılında Android platformunun en popüler 10 uygulaması şu şekilde:

tamindir android

iOS'in en popülerler 10 uygulaması ise şunlardı:

tamindir ios 2014İndirmelerin demografisini de inceleyen Tamindir.com'a göre, Türkiye'de en çok mobil uygulama indirilen şehir İstanbul. Onu Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Bursa izliyor. Rapora göre, uygulama indirenlerin yüzde 41'ini kadınlar oluştururken yaklaşık yüzde 40'lık bölümü 24 yaşın altında.

tamindir 2014 iller

PC'den indirilen programları da inceleyen rapora göre, 2014 yılında Türkiye'de toplam 105 milyon adet program indirildi. Bunlar arasından en popüler 10 ise şu şekilde sıralandı:

tamindir 2014 PC

Masaüstündeki (PC) erkek egemenliğine de dikkat çeken rapora göre, program indiren kullanıcıların yüzde 80'i erkek. Aradaki ciddi fark, mobilin kadınlara ulaşmak için daha doğru bir kanal olduğunu da gösteriyor.

Raporun tamamını incelemek isterseniz aşağıda görebilirsiniz:

Yorumlar (11)
 1. Sinan Kutay Sinan Kutay

  Binle ifade edilmek istenen rakamlar K ile gösterilir. Raporda bug var.

  1. Yiğit Ekim Demir Yiğit Ekim Demir

   Raporumuzun İngilizce versiyonunda o şekilde kullandık. Fakat Türkçe versiyonda boş yere İngilizce kısaltma kullanmanın gereği olduğunu düşünmüyoruz :) Dilimizi sevelim.

   1. Muhalifgirişimci Muhalifgirişimci

    Bu kararınızı ayakta alkışlıyorum, tebrikler ve dilimize verdiğiniz değer için teşekkürler.

 2. Ankara'nın yeri oraya mı denk geliyor :D

 3. Tamer Y. Tamer Y.

  Şehirlerin harita üzerindeki konumları doğru mu olmuş sizce? Antalya neredeyse Karaman'ın üzerinde. Ankara diye gösterilen yerde Yozgat var.

  1. Yiğit Ekim Demir Yiğit Ekim Demir

   Kutucukları çok yan yana olmadan yerleştirebilmek için aralarını biraz açınca böyle bir durum oldu. Kutuların içinde Ankara ve diğer şehir isimleri hali hazırda yazdığı için anlaşılacaklarını umuyoruz :)

 4. Cüneyt Şen Cüneyt Şen

  Bu rapordaki rakamlar tamindir.com üzerinden mobil uygulama marketlerine yapılan yönlendirmelerine göre mi yapıldı?

  Rakamlara nasıl ulaştığınızı da raporun içinde belirtmeniz uygun olurdu diye düşünüyorum.

  1. Yiğit Ekim Demir Yiğit Ekim Demir

   Cüneyt Bey, veriler tam da dediğiniz gibi Tamindir'in kendi istatistiklerinden faydalanılarak elde edilmiştir. Raporda bunun hali hazırda anlaşılabildiğini düşünüyorduk ancak bir sonraki raporumuzda her ihtimale karşın özel olarak belirteceğiz. Geribildiriminiz için çok teşekkürler.

   1. Eyüp Akman Eyüp Akman

    Ben de tam olarak aynı soruyu soracaktım cevap için teşekkürler.

 5. Emre Kılıç Emre Kılıç

  Türkiyede üretilen (Yerel) uygulama ve oyunlar kategorileri olsaydı ilgi çekici olurdu belki. Bunları app store ve google playden zaten görebiliyoruz az çok.

 6. Cg (@semazem) Cg (@semazem)

  Harita bilginize hayran kaldım.