Yerli sosyal ağ Freelyshout "Türkiye'nin Facebook'u" unvanını hak ediyor mu?
Girişim

Yerli sosyal ağ Freelyshout "Türkiye'nin Facebook'u" unvanını hak ediyor mu?

"Türkiye'nin Facebook'u" olma iddiasıyla yola çıkıp adından söz ettiren yerli sosyal ağ girişimi Freelyshout'ı duymuş olabilirsiniz. İsminin Türkçe anlamı "özgürce haykır" olan Freelyshout, sizi gerçek isminizi kullanmaya zorlamayan ve kendi açıklamasına göre kar amacı gütmeyen bir ağ. Yaklaşık iki yıldır aktif olan ağın, kendi verilerine göre aylık ortalama ziyaretçi sayısı 85 bin, Aralık 2014 itibariyle üye sayısı ise 285 bine ulaşmış.

Kullanıcıların kendilerini sınırsız bir şekilde ifade etmesini amaçlayan sosyal ağa üye olduysanız, halihazırda gittikçe birbirinden ayrılmaz hale gelen Facebook, LinkedIn ya da Twitter'dakine benzer bir profile sahip oluyorsunuz. Paylaşım partisine katılmak için etkileşimler takipleşme ile sağlanıyor. Freelyshout, yeni kullanıcılar için takip edecek bir dolu isim öneriyor, meraklısı olmayabilirsiniz ama bundan önce sizi tanımak için size sorular sormuyor. Freelyshout'ta, popüler sosyal ağların popüler özelliklerinin hemen hepsinin bir karşılığı var.

Freelyshout'ta karakter sınırı olmadan yazarak ya da çizerek paylaştığınız ifadeler, yani shoutlar, belirlediğiniz modla (mutlu, kızgın vs) takipçilerinizin ve sizin haber akışınızda görünüyor. Shoutlarla etkileşime geçmek içinse Twitter'a benzer bir yol takip ediliyor, reshout (retweet yerine), reply ya da tebrikler (fav yerine) şeklinde üç farklı fonksiyon tanımlanış.

freelyshout ana

Hashtaglerin sıklıkla kullanıldığı ağda trend haline gelen konularsa profilinizin sağ tarafındaki sekmede görebiliyor, bir konudaki shout'ları /videoları/ listeleyebiliyorsunuz. Freelyshout’ta hashtag sahibiyseniz, yani ilgili tagi ilk siz "shoutladıysanız" o tagin tek yetkilisi siz oluyorsunuz. Tage video ekleyebiliyor, tagin sıralamasını tespit edebiliyor, taginizle ilgili istatistikleri kendi tag panelinizden görebiliyorsunuz.

reelyshout sosyal

Freelyshout'ta seçtiğiniz moddaki diğer kullanıcıları sıralayabilme, şöhretler ya da e-ticaret siteleri için özel profil sayfaları ve  anahtar kelime ile geçmiş paylaşım linkleri arasında arama yapabilme gibi özellikler de var.  Freelyshout hesabı Twitter, Facebook ve Foursquare ile bağlantılı hale getirilebiliyor, buradaki paylaşımlarınızı diğer sosyal ağlara aktarıyor. Bu özellikler yerli sosyal ağın Facebook'a gerçek anlamda rakip olmasını freelyshout ruh hallerisağlamıyor ancak farklılaşmasını sağlıyor. Bunun için Freelyshout'ta öne çıkan bir diğer kanalsa sosyal sorumluluk.

Henüz gelir yaratmayan sosyal ağın kurucuları Ertan Aktaş ve Cihan Odabaşı, şu günlerde kullanıcıların para kazanmasını sağlayacak bir reklam altyapısı hazırladıklarını söylüyorlar. Freelyshout, bugüne kadar yatırım almamış ancak sunucularını sponsorlukla sağlamışlar.

Girişimcilerin halihazırda dünyanın en kalabalık Facebook kullanıcı kitlesine sahip olan ülkelerden biri olan Türkiye'de neden bu tip girişimle yola çıktıkları aşikar. Ancak Freelyshout'ın Türkiye'nin Facebook'u unvanını hak ettiğini söylemek henüz zor. Siteyle ilgili kullanıcı deneyiminden tasarımına kadar iyileştirilmesi gereken birçok konu var.

Kurucuları Freelyshout'ın 12 ülkeden kullanıcısı olduğunu ve çok daha geniş bir kitleye erişmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye'de "yerli sosyal ağ" argümanı kullanıcıları belki Freelyshout'ı kullanmaya ikna edebilir ancak ağ, bu kullanıcıları kendisine bağlamakta güçlük çekebilir. Yurt dışında yeni kullanıcılar edinmek içinse ağın çok daha odaklı, sade, mobili düşünen bir hale gelmesi gerekiyor. Freelyshout'ın başarılı olması için Türkiye'nin Facebook'u olmasından ziyade, tek ve vurucu bir özelliğe ihtiyacı var. Facebook'a alternatif olabilecek Türkiye'den bir girişim fikri gerek yerli gerek yabancı birçok yatırımcının ilgisini çekebilir.

Yorumlar (36)
 1. Mustafa Mustafa

  Kar amacı gütmeyen demişsiniz ama daha ana sayfasında arkaplan resmine reklam alıyoruz demişler.

 2. Facebook Türk kullanıcılara hizmet vermeyi kesmedikçe veya engellenmedikçe yerli bir facebook klonunun başarılı olabileceğini düşünmüyorum.

  Kaldı ki isim de İngilizce seçilmiş.

  Bir hedef kitle belirlenip dikey konumlandırılırsa belki şansı olabilir.

  Başarılar.

  1. Alkimsoylu Alkimsoylu

   Facebook zaten sınırlı bir yerde kullanıma açtı isimsiz yazabilme özelliğini.Yabancı bir isimle de nasıl yerli olunacak o da ayrı bir dram.Artık İngilizce ve yabancı hayranlığı o kadar sardı ki insanları artık kendi dillerinde konuşamıyor,düşünemiyorlar dolayısıyla kendilerine özgü bir şey de üretemezler yapılan kopyadan öteye geçmez.Yolda yürürken sanki bir kabustaymışım gibi hissediyorum İngilizce değil ama Türkçe olmadığı belli olan tabelalar.Avrupa gezmiş biri olarak neden onlar kadar dilimize sahip çıkamıyoruz diye soruyorum herkese:(

  2. galiba net olmak lazım ModaSky gibi

 3. Enes Aktaş Enes Aktaş

  İlk önce bi tasarımlarını kendine özgü bişey yaparak başlayabilirler.

  1. Ibrahimkulekci Ibrahimkulekci

   Aynen katılıyorum.

 4. Ahmet Ahmet

  Daha özgün bir girişim olmasını beklerdim, birebir kopyası gibi olmuş. Çok özenti gibi geldi bana.

 5. Ahmet Ziya Çakmak Ahmet Ziya Çakmak

  Türkiye'nin Facebook'u ünvanını haketmesi için önce türkçe alan adı olması gerekmez mi? :)

 6. Feyyaz Feyyaz

  Türkiye'nin facebook'u ünvanını alabilmek için önce adının Türkçe olması gerekiyor. Ayrıca ilk defa duyuyorum. Sıfır sıfır sıfır....

 7. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Projenin güzel özellikleri var. 1 hafta kadar önce tanıştığım bir sistem. Ne yalan söyleyeyim kullanıcı ve ziyaretçi sayısını merak ediyordum. Aylık ziyaretçi sayısı ile üye sayısı arasındaki orantısal uçurumun bu kadar olacağını düşünmemiştim.

  En kısa zamanda iyi bir yatırımcı desteğiyle hak ettiği yere gelmesini dilerim.

 8. Coşkun Coşkun

  Kusura bakmayın ama böyle yerli facebook mu olur. En önemli nokta adı çok kötü. Onu geçtim bütün url adresleri ingilizce. Yahu ne anladım ben bu YERLİ işinden. Yerli facebook olarak birçok site gördüm en çok aklıma yatanı Sosyalken.com oldu. En azından adı ve url ler Türkçe ve Türk kullanıcı için tasarlanmış.

 9. Gürbey Gürbey

  Siteyi inceledim, globalleşmeyi hedefliyorlar. Globalleşmeyi hedefleyen yerli sosyal medya ( ozgurcehaykir.com 'dan da erişim sağlanabiliyor. ) . Siteyi beğendim açıkçası, sınırlara karşı olduğumdan olsa gerek. Şu anki büyük sosyal ağların da belli bir zaman sonra patladığını düşünecek olursak, ÖzgürceHaykır'ın da çok daha iyi yerlere geleceğine sonuna kadar inanıyorum. Bu arada Sosyal Sorumluluk Sisteminin geleceği parlak, bu tarz bir sistemle ilk kez karşılaşıyorum ve oldukça detaylı hazırlanmış. Ayrıca arama sisteminin sadece kişi aramaktan ibaret olmaması, yani bu yolla araştırma da yapılabilmesi oldukça güzel. Başarılarının devamını dilerim.

 10. Canan Canan

  Güzel bi girişim ancak yanlış yerde barınıyorlar, isimtescil.net hosting sektörünün kara deliği :D projelerinin kesintiye uğramaması için önerim bir an önce daha stabilize çalışan bir barınma sponsoru bulmaları, birçok firmanın böyle bir pojeye sponsor olacağını düşünüyorum açıkçası.

 11. Halil Karaman Halil Karaman

  Neden olmasın çok beğemdim tesadüf gördüm

 12. Hakan Hakan

  Boş atılımlar bunlar bence

 13. Serkan Dinç Serkan Dinç

  Türkiye'nin Facebook'u olma yolu diyorsunuz ancak adı ingilizce :) Hiçte bir türk gibi değil anlayacağınız :) Ayrıca bize Twitter ve Facebook'tan daha fazla ne sunuyor ki? Bende üye oldum iki tane gereksiz yöneticisi var. Ardından direk pasifleştirdim kendimi.

 14. Ali İhsan Ali İhsan

  Türkiye'nin facebook'u olma ünvanını haketmiyor haketmesi için en azından isminin Türkçe olması gerekli

 15. Nioesseia Nioesseia

  facebook bildiğim kadarıyla anonim olarak profil oluşturabileceğiniz bir özellliği test ediyor yayına girerse bu sitelerin ilerleyebileceğini düşünmüyorum.

 16. Adnan Engin Adnan Engin

  projeyi yapanlar mı tuhaf, yoksa başlığı okuyup yorum yapanlar mı karar veremedim :) detayları okumalıydınız aslında bütün yorumların cevaplarını editör anlatmış :) hala neyin yorumu yapılmış ki. helal olsun, o cesaret varmış adamlarda demek varken herkes kıyaslama yapmış. Ama birde bu yönden görüyorum :) adamlar 2 kişi yapmış, kıyaslama yapılan yerlerin min. 900 ekibi var :) Acaba editör mü tuhaf :) karar vermek çok zor :)

 17. Zambrotta Zambrotta

  bu devirde arkaya sürekli ajax request yapan sosyal ağ mı olur?

 18. Sinan Atasoy Sinan Atasoy

  Türkiye'nin Facebook'u olmaya ne gerek var ? Zaten Facebook var.

  1. Window45 Window45

   Facebook gibi yabancı siteyi kullanmak mı yerli olanı mı

   1. Site yerli mi sitenin adı bile ingilizce?

 19. Ahmet Ahmet

  Adı ingilizce Kendisi Türk biraz komik olmuş gibi. Düşünce olarak güzel ama adından başlayarak tüm noktalar yanlış hareket eden bir mecra olmuş. tırı vırı olmuş anlayacağınız

 20. Vedat Vedat

  Sadece sosyal sorumluluk alanında, özgün bir sosyal ağ olabilirdi. Facebook'un taklitçisi olmak zor iş...

 21. Metin Acar Metin Acar

  Oldukça detaylı inceledim. Ben üzüldüm. Ciddi uğraşmışlar, iyi kötü bir sürü özellik belli ki aylarca sürmüş bir çalışma var. Keşke daha mantıklı bir fikir için bu eforu sarf etselerdi. Bence, bugün bir milat olsun bu girişimci arkadaşlarımız için. Hatadan dönmekte erdemdir, ilerlemeyin zaman kaybetmeyin. Farklı bir fikrin peşinden koşun. Bu iş olmaz, maalesef.

 22. Gezgin Gezgin

  hooppi.com 'da var, bizim sorunlarımızdan biri, bu tarz yerli uygulamalara tam destek veremiyoruz, anca yorum yapıyoruz.

 23. Naçizane bir öneri: Siteye üye olmak için ilk başta o kadar bilgi istenmemeli ki benim gibi kullanıcı siteden girer girmez kaçmasın...

 24. Şu şartlar altında hak ettiği tek şey "yerli Facebook taklidi" ünvanıdır. Sistem ve işleyiş bakımından eleştirmiyorum eğer olağanüstü bir algoritmanız yoksa yahut son derece sıradışı ve iddialı bir paylaşım türü getiremiyorsanız, akıllıca olan mevcut altyapıları kullanmaktır. Ancak yaratıcılık girişimcilik bu değildir arkadaşlar. Hiçkimse kusura bakmasın, öne çıkarılmış, lokomotif olarak belirlenmiş bir özellik ya da yaklaşım var mı? Görebildiğim kadarıyla yok. Haliyle bir katma değer sağlamıyor. Şu anda dünyada bilinen ve kemikleşmiş bir kitlesi olan 100 civarında sosyal ağ var adını hiç duymadığımız ve kullanmaya layık görmediklerimizin sayısı ise binlerce. Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa "yerli bilmem ne" olmak için değil özgün bir değer yaratmak için çalışmalılar.

 25. Cesur Cesur

  Yerli facebook mu? Neden öyle bir şey olmaları gerektiğini dikta ediyorsunuz? Adamlar sadece sosyal ağ olmak istemiş. Birilerine alternatif olmak istemedikleri ortada. öyle olsa diğer sosyal ağlardan bahsetmezlerdi info'da. Basının lafIna kanıp yargılama yapmayın. Belli ki niyetleri sosyal bir mecra yapmakmış ve yapmışlar. Yerli olmaya çalışmadıkları ortada...

 26. Salih Toy Salih Toy

  Öncellik sunu belirtmek istiyorum bunlar hazır script. Arkadaşlar böyle güzel projeler yapacaksanız, sıfırdan kendiniz kodların. Bilmiyorsanız da bilene bırakın. Bunların yanında aday bi' site daha mevcut. turkfem.com bakmanızı ve incelemenizi öneriyorum.

 27. Süper Mösyö Süper Mösyö

  Yorumlarda bahsedilen ingilizce isim olayından ziyade facebook'a rakip olunacaksa bencr facebook login bile kullanilmamali.

  Ha bize ekstra güzel bir takim özellikler sunuyor mu hayır.

  Genede başarılar.

 28. Perfect_Rt Perfect_Rt

  #Freelyshout Uygulaması Yayınlandı | İndirmek için => https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plutoSW.Freelyshout

 29. Bu araştırmaları neye göre yapıyorsunuz anlayamıyorum. Biz kendi sitelerimizde ve gönderilerimizde her kelimeye dikkat etmek için gerekli araştırmaları yaparken sizler böyle kolay reklam yapabiliyorsunuz. Beta görünen site demo üzerinde kurulu CMS temeli ve puling desteği olmayan siteleri parlayan yıldız görmek sanırım duymanız için yeterli sayılıyor.

  1. Master Master

   Cms derken? Emin misin

 30. Ahmet Yıldız Ahmet Yıldız

  Keşke yorum yazdığım bu bölüm de, uygulamanın adı da TÜRKÇE olsaydı da gerçekten milli diyebilseydim. Bu melez olmuş. Yerli demeyin.