Yerli sosyal ağ Freelyshout “Türkiye’nin Facebook’u” unvanını hak ediyor mu?

Freelyshout_StickerTürkiye’nin Facebook’u” olma iddiasıyla yola çıkıp adından söz ettiren yerli sosyal ağ girişimi Freelyshout‘ı duymuş olabilirsiniz. İsminin Türkçe anlamı “özgürce haykır” olan Freelyshout, sizi gerçek isminizi kullanmaya zorlamayan ve kendi açıklamasına göre kar amacı gütmeyen bir ağ. Yaklaşık iki yıldır aktif olan ağın, kendi verilerine göre aylık ortalama ziyaretçi sayısı 85 bin, Aralık 2014 itibariyle üye sayısı ise 285 bine ulaşmış.

Kullanıcıların kendilerini sınırsız bir şekilde ifade etmesini amaçlayan sosyal ağa üye olduysanız, halihazırda gittikçe birbirinden ayrılmaz hale gelen Facebook, LinkedIn ya da Twitter’dakine benzer bir profile sahip oluyorsunuz. Paylaşım partisine katılmak için etkileşimler takipleşme ile sağlanıyor. Freelyshout, yeni kullanıcılar için takip edecek bir dolu isim öneriyor, meraklısı olmayabilirsiniz ama bundan önce sizi tanımak için size sorular sormuyor. Freelyshout’ta, popüler sosyal ağların popüler özelliklerinin hemen hepsinin bir karşılığı var.

Freelyshout’ta karakter sınırı olmadan yazarak ya da çizerek paylaştığınız ifadeler, yani shoutlar, belirlediğiniz modla (mutlu, kızgın vs) takipçilerinizin ve sizin haber akışınızda görünüyor. Shoutlarla etkileşime geçmek içinse Twitter’a benzer bir yol takip ediliyor, reshout (retweet yerine), reply ya da tebrikler (fav yerine) şeklinde üç farklı fonksiyon tanımlanış.

freelyshout ana

Hashtaglerin sıklıkla kullanıldığı ağda trend haline gelen konularsa profilinizin sağ tarafındaki sekmede görebiliyor, bir konudaki shout’ları /videoları/ listeleyebiliyorsunuz. Freelyshout’ta hashtag sahibiyseniz, yani ilgili tagi ilk siz “shoutladıysanız” o tagin tek yetkilisi siz oluyorsunuz. Tage video ekleyebiliyor, tagin sıralamasını tespit edebiliyor, taginizle ilgili istatistikleri kendi tag panelinizden görebiliyorsunuz.

reelyshout sosyal

Freelyshout’ta seçtiğiniz moddaki diğer kullanıcıları sıralayabilme, şöhretler ya da e-ticaret siteleri için özel profil sayfaları ve  anahtar kelime ile geçmiş paylaşım linkleri arasında arama yapabilme gibi özellikler de var.  Freelyshout hesabı Twitter, Facebook ve Foursquare ile bağlantılı hale getirilebiliyor, buradaki paylaşımlarınızı diğer sosyal ağlara aktarıyor. Bu özellikler yerli sosyal ağın Facebook’a gerçek anlamda rakip olmasını freelyshout ruh hallerisağlamıyor ancak farklılaşmasını sağlıyor. Bunun için Freelyshout’ta öne çıkan bir diğer kanalsa sosyal sorumluluk.

Henüz gelir yaratmayan sosyal ağın kurucuları Ertan Aktaş ve Cihan Odabaşı, şu günlerde kullanıcıların para kazanmasını sağlayacak bir reklam altyapısı hazırladıklarını söylüyorlar. Freelyshout, bugüne kadar yatırım almamış ancak sunucularını sponsorlukla sağlamışlar.

Girişimcilerin halihazırda dünyanın en kalabalık Facebook kullanıcı kitlesine sahip olan ülkelerden biri olan Türkiye’de neden bu tip girişimle yola çıktıkları aşikar. Ancak Freelyshout’ın Türkiye’nin Facebook’u unvanını hak ettiğini söylemek henüz zor. Siteyle ilgili kullanıcı deneyiminden tasarımına kadar iyileştirilmesi gereken birçok konu var.

Kurucuları Freelyshout’ın 12 ülkeden kullanıcısı olduğunu ve çok daha geniş bir kitleye erişmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye’de “yerli sosyal ağ” argümanı kullanıcıları belki Freelyshout’ı kullanmaya ikna edebilir ancak ağ, bu kullanıcıları kendisine bağlamakta güçlük çekebilir. Yurt dışında yeni kullanıcılar edinmek içinse ağın çok daha odaklı, sade, mobili düşünen bir hale gelmesi gerekiyor. Freelyshout’ın başarılı olması için Türkiye’nin Facebook’u olmasından ziyade, tek ve vurucu bir özelliğe ihtiyacı var. Facebook’a alternatif olabilecek Türkiye’den bir girişim fikri gerek yerli gerek yabancı birçok yatırımcının ilgisini çekebilir.

Yorumlar (36)

 1. Kar amacı gütmeyen demişsiniz ama daha ana sayfasında arkaplan resmine reklam alıyoruz demişler.

  Cevapla
 2. Facebook Türk kullanıcılara hizmet vermeyi kesmedikçe veya engellenmedikçe yerli bir facebook klonunun başarılı olabileceğini düşünmüyorum.
  Kaldı ki isim de İngilizce seçilmiş.
  Bir hedef kitle belirlenip dikey konumlandırılırsa belki şansı olabilir.
  Başarılar.

  Cevapla
  • Facebook zaten sınırlı bir yerde kullanıma açtı isimsiz yazabilme özelliğini.Yabancı bir isimle de nasıl yerli olunacak o da ayrı bir dram.Artık İngilizce ve yabancı hayranlığı o kadar sardı ki insanları artık kendi dillerinde konuşamıyor,düşünemiyorlar dolayısıyla kendilerine özgü bir şey de üretemezler yapılan kopyadan öteye geçmez.Yolda yürürken sanki bir kabustaymışım gibi hissediyorum İngilizce değil ama Türkçe olmadığı belli olan tabelalar.Avrupa gezmiş biri olarak neden onlar kadar dilimize sahip çıkamıyoruz diye soruyorum herkese:(

   Cevapla
  • galiba net olmak lazım ModaSky gibi

   Cevapla
 3. İlk önce bi tasarımlarını kendine özgü bişey yaparak başlayabilirler.

  Cevapla
 4. Daha özgün bir girişim olmasını beklerdim, birebir kopyası gibi olmuş. Çok özenti gibi geldi bana.

  Cevapla
 5. Türkiye’nin Facebook’u ünvanını haketmesi için önce türkçe alan adı olması gerekmez mi? 🙂

  Cevapla
 6. Türkiye’nin facebook’u ünvanını alabilmek için önce adının Türkçe olması gerekiyor. Ayrıca ilk defa duyuyorum. Sıfır sıfır sıfır….

  Cevapla
 7. Projenin güzel özellikleri var. 1 hafta kadar önce tanıştığım bir sistem. Ne yalan söyleyeyim kullanıcı ve ziyaretçi sayısını merak ediyordum. Aylık ziyaretçi sayısı ile üye sayısı arasındaki orantısal uçurumun bu kadar olacağını düşünmemiştim.

  En kısa zamanda iyi bir yatırımcı desteğiyle hak ettiği yere gelmesini dilerim.

  Cevapla
 8. Kusura bakmayın ama böyle yerli facebook mu olur. En önemli nokta adı çok kötü. Onu geçtim bütün url adresleri ingilizce. Yahu ne anladım ben bu YERLİ işinden. Yerli facebook olarak birçok site gördüm en çok aklıma yatanı Sosyalken.com oldu. En azından adı ve url ler Türkçe ve Türk kullanıcı için tasarlanmış.

  Cevapla
 9. Siteyi inceledim, globalleşmeyi hedefliyorlar. Globalleşmeyi hedefleyen yerli sosyal medya ( ozgurcehaykir.com ‘dan da erişim sağlanabiliyor. ) . Siteyi beğendim açıkçası, sınırlara karşı olduğumdan olsa gerek. Şu anki büyük sosyal ağların da belli bir zaman sonra patladığını düşünecek olursak, ÖzgürceHaykır’ın da çok daha iyi yerlere geleceğine sonuna kadar inanıyorum. Bu arada Sosyal Sorumluluk Sisteminin geleceği parlak, bu tarz bir sistemle ilk kez karşılaşıyorum ve oldukça detaylı hazırlanmış. Ayrıca arama sisteminin sadece kişi aramaktan ibaret olmaması, yani bu yolla araştırma da yapılabilmesi oldukça güzel. Başarılarının devamını dilerim.

  Cevapla
 10. Güzel bi girişim ancak yanlış yerde barınıyorlar, isimtescil.net hosting sektörünün kara deliği 😀 projelerinin kesintiye uğramaması için önerim bir an önce daha stabilize çalışan bir barınma sponsoru bulmaları, birçok firmanın böyle bir pojeye sponsor olacağını düşünüyorum açıkçası.

  Cevapla
 11. Halil karaman |

  Neden olmasın çok beğemdim tesadüf gördüm

  Cevapla
 12. Boş atılımlar bunlar bence

  Cevapla
 13. Türkiye’nin Facebook’u olma yolu diyorsunuz ancak adı ingilizce 🙂 Hiçte bir türk gibi değil anlayacağınız 🙂 Ayrıca bize Twitter ve Facebook’tan daha fazla ne sunuyor ki? Bende üye oldum iki tane gereksiz yöneticisi var. Ardından direk pasifleştirdim kendimi.

  Cevapla
 14. Türkiye’nin facebook’u olma ünvanını haketmiyor haketmesi için en azından isminin Türkçe olması gerekli

  Cevapla
 15. facebook bildiğim kadarıyla anonim olarak profil oluşturabileceğiniz bir özellliği test ediyor yayına girerse bu sitelerin ilerleyebileceğini düşünmüyorum.

  Cevapla
 16. projeyi yapanlar mı tuhaf, yoksa başlığı okuyup yorum yapanlar mı karar veremedim 🙂 detayları okumalıydınız aslında bütün yorumların cevaplarını editör anlatmış 🙂 hala neyin yorumu yapılmış ki. helal olsun, o cesaret varmış adamlarda demek varken herkes kıyaslama yapmış. Ama birde bu yönden görüyorum 🙂 adamlar 2 kişi yapmış, kıyaslama yapılan yerlerin min. 900 ekibi var 🙂 Acaba editör mü tuhaf 🙂 karar vermek çok zor 🙂

  Cevapla
 17. bu devirde arkaya sürekli ajax request yapan sosyal ağ mı olur?

  Cevapla
 18. sinan atasoy |

  Türkiye’nin Facebook’u olmaya ne gerek var ? Zaten Facebook var.

  Cevapla
 19. Adı ingilizce Kendisi Türk biraz komik olmuş gibi. Düşünce olarak güzel ama adından başlayarak tüm noktalar yanlış hareket eden bir mecra olmuş. tırı vırı olmuş anlayacağınız

  Cevapla
 20. Sadece sosyal sorumluluk alanında, özgün bir sosyal ağ olabilirdi. Facebook’un taklitçisi olmak zor iş…

  Cevapla
 21. Oldukça detaylı inceledim. Ben üzüldüm. Ciddi uğraşmışlar, iyi kötü bir sürü özellik belli ki aylarca sürmüş bir çalışma var. Keşke daha mantıklı bir fikir için bu eforu sarf etselerdi. Bence, bugün bir milat olsun bu girişimci arkadaşlarımız için. Hatadan dönmekte erdemdir, ilerlemeyin zaman kaybetmeyin. Farklı bir fikrin peşinden koşun. Bu iş olmaz, maalesef.

  Cevapla
 22. hooppi.com ‘da var, bizim sorunlarımızdan biri, bu tarz yerli uygulamalara tam destek veremiyoruz, anca yorum yapıyoruz.

  Cevapla
 23. Mustafa Çiçek |

  Naçizane bir öneri: Siteye üye olmak için ilk başta o kadar bilgi istenmemeli ki benim gibi kullanıcı siteden girer girmez kaçmasın…

  Cevapla
 24. Şu şartlar altında hak ettiği tek şey “yerli Facebook taklidi” ünvanıdır. Sistem ve işleyiş bakımından eleştirmiyorum eğer olağanüstü bir algoritmanız yoksa yahut son derece sıradışı ve iddialı bir paylaşım türü getiremiyorsanız, akıllıca olan mevcut altyapıları kullanmaktır. Ancak yaratıcılık girişimcilik bu değildir arkadaşlar. Hiçkimse kusura bakmasın, öne çıkarılmış, lokomotif olarak belirlenmiş bir özellik ya da yaklaşım var mı? Görebildiğim kadarıyla yok. Haliyle bir katma değer sağlamıyor. Şu anda dünyada bilinen ve kemikleşmiş bir kitlesi olan 100 civarında sosyal ağ var adını hiç duymadığımız ve kullanmaya layık görmediklerimizin sayısı ise binlerce. Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa “yerli bilmem ne” olmak için değil özgün bir değer yaratmak için çalışmalılar.

  Cevapla
 25. Yerli facebook mu? Neden öyle bir şey olmaları gerektiğini dikta ediyorsunuz? Adamlar sadece sosyal ağ olmak istemiş. Birilerine alternatif olmak istemedikleri ortada. öyle olsa diğer sosyal ağlardan bahsetmezlerdi info’da. Basının lafIna kanıp yargılama yapmayın. Belli ki niyetleri sosyal bir mecra yapmakmış ve yapmışlar. Yerli olmaya çalışmadıkları ortada…

  Cevapla
 26. Öncellik sunu belirtmek istiyorum bunlar hazır script. Arkadaşlar böyle güzel projeler yapacaksanız, sıfırdan kendiniz kodların. Bilmiyorsanız da bilene bırakın. Bunların yanında aday bi’ site daha mevcut. turkfem.com bakmanızı ve incelemenizi öneriyorum.

  Cevapla
 27. Süper mösyö |

  Yorumlarda bahsedilen ingilizce isim olayından ziyade facebook’a rakip olunacaksa bencr facebook login bile kullanilmamali.
  Ha bize ekstra güzel bir takim özellikler sunuyor mu hayır.
  Genede başarılar.

  Cevapla
 28. Bu araştırmaları neye göre yapıyorsunuz anlayamıyorum. Biz kendi sitelerimizde ve gönderilerimizde her kelimeye dikkat etmek için gerekli araştırmaları yaparken sizler böyle kolay reklam yapabiliyorsunuz. Beta görünen site demo üzerinde kurulu CMS temeli ve puling desteği olmayan siteleri parlayan yıldız görmek sanırım duymanız için yeterli sayılıyor.

  Cevapla
 29. Ahmet yıldız |

  Keşke yorum yazdığım bu bölüm de, uygulamanın adı da TÜRKÇE olsaydı da gerçekten milli diyebilseydim. Bu melez olmuş. Yerli demeyin.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın