Yerli sosyal ağ Freelyshout "Türkiye'nin Facebook'u" unvanını hak ediyor mu?

Yerli sosyal ağ Freelyshout

"Türkiye'nin Facebook'u" olma iddiasıyla yola çıkıp adından söz ettiren yerli sosyal ağ girişimi Freelyshout'ı duymuş olabilirsiniz. İsminin Türkçe anlamı "özgürce haykır" olan Freelyshout, sizi gerçek isminizi kullanmaya zorlamayan ve kendi açıklamasına göre kar amacı gütmeyen bir ağ. Yaklaşık iki yıldır aktif olan ağın, kendi verilerine göre aylık ortalama ziyaretçi sayısı 85 bin, Aralık 2014 itibariyle üye sayısı ise 285 bine ulaşmış.

Kullanıcıların kendilerini sınırsız bir şekilde ifade etmesini amaçlayan sosyal ağa üye olduysanız, halihazırda gittikçe birbirinden ayrılmaz hale gelen Facebook, LinkedIn ya da Twitter'dakine benzer bir profile sahip oluyorsunuz. Paylaşım partisine katılmak için etkileşimler takipleşme ile sağlanıyor. Freelyshout, yeni kullanıcılar için takip edecek bir dolu isim öneriyor, meraklısı olmayabilirsiniz ama bundan önce sizi tanımak için size sorular sormuyor. Freelyshout'ta, popüler sosyal ağların popüler özelliklerinin hemen hepsinin bir karşılığı var.

Freelyshout'ta karakter sınırı olmadan yazarak ya da çizerek paylaştığınız ifadeler, yani shoutlar, belirlediğiniz modla (mutlu, kızgın vs) takipçilerinizin ve sizin haber akışınızda görünüyor. Shoutlarla etkileşime geçmek içinse Twitter'a benzer bir yol takip ediliyor, reshout (retweet yerine), reply ya da tebrikler (fav yerine) şeklinde üç farklı fonksiyon tanımlanış.

freelyshout ana

Hashtaglerin sıklıkla kullanıldığı ağda trend haline gelen konularsa profilinizin sağ tarafındaki sekmede görebiliyor, bir konudaki shout'ları /videoları/ listeleyebiliyorsunuz. Freelyshout’ta hashtag sahibiyseniz, yani ilgili tagi ilk siz "shoutladıysanız" o tagin tek yetkilisi siz oluyorsunuz. Tage video ekleyebiliyor, tagin sıralamasını tespit edebiliyor, taginizle ilgili istatistikleri kendi tag panelinizden görebiliyorsunuz.

reelyshout sosyal

Freelyshout'ta seçtiğiniz moddaki diğer kullanıcıları sıralayabilme, şöhretler ya da e-ticaret siteleri için özel profil sayfaları ve  anahtar kelime ile geçmiş paylaşım linkleri arasında arama yapabilme gibi özellikler de var.  Freelyshout hesabı Twitter, Facebook ve Foursquare ile bağlantılı hale getirilebiliyor, buradaki paylaşımlarınızı diğer sosyal ağlara aktarıyor. Bu özellikler yerli sosyal ağın Facebook'a gerçek anlamda rakip olmasını freelyshout ruh hallerisağlamıyor ancak farklılaşmasını sağlıyor. Bunun için Freelyshout'ta öne çıkan bir diğer kanalsa sosyal sorumluluk.

Henüz gelir yaratmayan sosyal ağın kurucuları Ertan Aktaş ve Cihan Odabaşı, şu günlerde kullanıcıların para kazanmasını sağlayacak bir reklam altyapısı hazırladıklarını söylüyorlar. Freelyshout, bugüne kadar yatırım almamış ancak sunucularını sponsorlukla sağlamışlar.

Girişimcilerin halihazırda dünyanın en kalabalık Facebook kullanıcı kitlesine sahip olan ülkelerden biri olan Türkiye'de neden bu tip girişimle yola çıktıkları aşikar. Ancak Freelyshout'ın Türkiye'nin Facebook'u unvanını hak ettiğini söylemek henüz zor. Siteyle ilgili kullanıcı deneyiminden tasarımına kadar iyileştirilmesi gereken birçok konu var.

Kurucuları Freelyshout'ın 12 ülkeden kullanıcısı olduğunu ve çok daha geniş bir kitleye erişmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye'de "yerli sosyal ağ" argümanı kullanıcıları belki Freelyshout'ı kullanmaya ikna edebilir ancak ağ, bu kullanıcıları kendisine bağlamakta güçlük çekebilir. Yurt dışında yeni kullanıcılar edinmek içinse ağın çok daha odaklı, sade, mobili düşünen bir hale gelmesi gerekiyor. Freelyshout'ın başarılı olması için Türkiye'nin Facebook'u olmasından ziyade, tek ve vurucu bir özelliğe ihtiyacı var. Facebook'a alternatif olabilecek Türkiye'den bir girişim fikri gerek yerli gerek yabancı birçok yatırımcının ilgisini çekebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.