İngiltere Başbakanı Cameron, WhatsApp ve Snapchat gibi mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istiyor
Mobil

İngiltere Başbakanı Cameron, WhatsApp ve Snapchat gibi mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istiyor

Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron'a göre, iki kişinin arasında geçen ve gerektiğinde istihbarat yetkililerinin göremediği mesajlar ulusal tehdit unsurları arasında. İronik bir biçimde, Paris'teki ifade özgürlüğü yürüyüşünde boy gösterdikten sonra yaptığı açıklamada Cameron, Mayıs ayında İngiltere'de düzenlenecek olan genel seçimlerde yeniden seçilirse, aralarında WhatsApp, iMessage ve Snapchat'in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini söyledi.

Cameron'a göre söz konusu mesajlaşma uygulamalarının mesaj içeriklerini kriptolu bir biçimde tutması ve gerektiğinde istihbarat yetkilileriyle paylaşmamaları terörist ve ekstremist grupların ekmeğine yağ sürüyor.

Cameron hükümeti, diğer taraftan telekom operatörlerinin ve ISS'lerin kullanıcıların online aktiviteleri ve mesajlarıyla ilgili daha fazla kayıt tutmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Cameron'ın halihazırda yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp ya da Snapchat'i nasıl engelleyebileceği ise merak konusu. Cameron hükümeti yasak için 2016'da eyleme geçmeyi planlıyor.

Paris'teki terör saldırısı da hükümetlerin bugüne kadar interneti kontrol etme mücadelesini "haklı göstermek" için kullandığı IŞİD tehditi gibi argümanlar arasına katılmış gibi görünüyor.

Yorumlar (6)
 1. Muhammet Us Muhammet Us

  Mesaj içeriği kriptolu ve ingiltere istihbaratı bu bilgilere erişemiyor? Hee yedik bizde.

 2. Yusufkaraoglan Yusufkaraoglan

  ingiltere'de yasayan bir takipciniz olarak dusuncem David Cameron'un hakli oldugu yonundedir ama bir taraftan da cok riskli adimlar atmaktadir ki ingiltere'de oy kullanacak olan genc nufusun tepkisini buyuk yonde alarak bir gerileme yasayacaktir. UKIP partisi zaten bir onceki yerel secimlerde olan gucunu hissedirdi. umarim teknoloji engellenmez.

 3. Paris'te gosteriye katildiktan sonra boyle bi aciklama yapmasini pek ironik bulmuyorum ben acikcasi. Kimse kimsenin annesiyle, sevgilisiyle Whatsapp'ta ne yazistigini merak etmiyor. Tek tek insanlar ne yazismis acip okunmayacak. Devletlerin whatsapp yazismalarini okumasi basin ozgurlugune karsi bisey de degil. Bir suc islemediginiz surece veya supheli keywordleri kullanmadiginiz surece kimse yazismalarinizi okumayacak bile. Fislenme konusu da, trafigi tarama isi seffaflastirilarak yapilabilir. Ben devletlerin butun interneti taramalarindan yanayim. Buna karsi olanlarin da cok fazla v for vendetta izlediklerini dusunuyorum.

 4. Fırat Esmer Fırat Esmer

  İç Güvenlik Paketi adı altında devlet, her terör (destekli) olayından payını çıkarır. İngiltere'nin de payına düşen buymuş demek ki.

 5. Serkan Dinç Serkan Dinç

  Bence bu bir algı operasyonu, terör gruplarına biz bu tarz uygulamaları takip edemiyoruz tarzı mesaj veriyorlar. Yoksa takip edilemez olduğunu mu düşünüyorsunuz?

  1. Furkan Aslan Furkan Aslan

   Whatsapp private key'ini (cyrpted mesajları encrypt etmeye yarayan anahtar) paylaşmadığı sürece konuşmaların içeriği takip edilemez, evet.