Uzman gerektiren hizmetler için yeni bir pazar yeri: Biuzman.com
Girişim

Uzman gerektiren hizmetler için yeni bir pazar yeri: Biuzman.com

Hizmet odaklı, özel teklifli pazar yerlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kasım 2014'te faaliyetlerine başlayan Biuzman.com, uzman gerektiren işler için kullanıcıların teklif toplamasını sağlayan bir online pazar yeri. Kendisinden önce aynı alana odaklanan Armut.com, Ehil.com, ekolay.net ve Ustaiste.com gibi girişimlerin oluşturduğu pazarın büyümesini avantaja çevirmek istiyor.

Benzerleri gibi, uzman kişi ve firmaların ücretsiz üye oldukları Biuzman.com'da, hizmete ihtiyaç duyan kullanıcıların teklifi almasını kolaylaştırmak amaçlanıyor. Biuzman.com kendi verilerine göre sitede bugün tadilattan fotoğrafa, websitesi tasarımı gibi hizmetlerin olduğu freelance'ten inşaata kadar farklı kategorilerde 130 uzmanın bilgileri yer alıyor. Biuzman.com bu sayıyı arttırmak için çalışmalarına devam ediyor.

biuzman.com test

Kullanıcıların ücretsiz olarak üye oldukları arama odaklı sitede, söz konusu ihtiyacın yer, zaman, bütçe gibi detayları belirtilerek teklif toplanabiliyor. Biuzman.com, platformu üzerinden yapılan anlaşmalardan yüzde 2 ila 10 oranında komisyon ücreti alıyor. Ücretin tamamı servisi veren tarafa yansıtılıyor.

Türkiye genelinde farklı servisleri entegre eden Biuzman.com henüz yolun çok başında ve teknik iyileştirmelerle birlikte her geçen gün yeni oyuncuların katıldığı bu pazarın genişlemesine katkıda bulunması söz konusu olabilir.

Yorumlar (6)
 1. 1.Komisyon oranlari oldukca yuksek..

  2.isveren - firma diyaloga gecebilmek icin bile belirli bir iletisim bedeli isteniyor

  3.teklif toplayan kisilerin piyasa nabzini yoklama gibi bir niyeti olma tehlikesi var.(yani soz konusu isi yaptirmasa bile sirf yaptiracagi adama fiyat kirdirmak icin bu teklifleri sunabilir)

  Bu servislerin tek guzel yani firmalarin google aramalarinda ust siralara cikmasina olanak saglamalari bence.Ornek gaziantep mmarlik firmalari aratinca bu servisler cikiyor ve buralara kayit yaptiran firmalar prim yapiyor.

  1. Biuzman.com Biuzman.com

   Sayın Murat Erçelebi,

   Öncelikle değerlendirme yaptığınız için teşekkür ederiz fakat;

   1. Biuzman.com'un %10 gibi sabit komisyon dayatması yoktur. %2 taban %10 tavan komisyondur. Bu her hizmet verenin %10 komisyon ödeyeceği anlamı taşımamaktadır. Yani üye uzmanların/ustaların kazançları arttıkça ödeyecekleri komisyon oranları düşer. Hizmet veren komisyonu haricinde Biuzman.com'un tüm servisleri ücretsizdir ve hiçbir ücret talep etmemektedir. Bugün Türkiyede ister ürün satan, isterseniz hizmet veren bir firma olun ürün satmak, hizmet vermek ve en önemlisi de firma tanıtımlarınızı yapabilmek için çok daha büyük oranlarda harcamalar yaparsınız. Oysa Biuzman.com'da bu komisyon oranları ile hem kazanç elde edebilir, hem firmanızın tanıtımını yapabilir, hem de yaptığınız olumlu işlerde olumlu değerlendirmeler alarak firmanızın değerini yükseltirsiniz. Daha samimi olmak gerekirse Biuzman.com elde ettiği komisyon tutarının büyük bölümünü hizmet alan ile hizmet veren arasındaki koordinasyona ve takip süreçlerine harcar.

   2. Biuzman.com'da işveren ile firma arasında yapılacak diyalog için ayrıca iletişim bedeli istenmemektedir. Biuzman.com'da bu sistem vardır fakat amacı hem komisyon hem de iletişim ücretlerini aynı anda almak değildir. Zaten bunun için de tasarlanmamıştır. Biuzman.com çeşitli dönemlerde hizmet veren üyelerine kampanyalar düzenlemek amacıyla ya sadece sabit tutarlı 5,00 TL iletişim ücretini alır yada sadece komisyon ücretini alır. Yani hiç bir zaman iki ücreti aynı anda almaz. Ayrıca Biuzman.com'u incelediyseniz hizmet veren üyelerin profil sayfalarında iletişim bilgilerine yer verdiğimizi görmeniz gerekirdi.

   3. Biuzman.com'un öncelikli amacı en kaliteli hizmete en uygun fiyatlar ile ulaşmayı kolaylaştırmaktır. Biuzman.com hizmet almak isteyen üyelerine fiyat avantajlarından yararlanma imkanı sunar. Biuzman.com'un hizmet veren üyeler ile anlaşmalı düzenleyeceği fırsat ve kampanyalar dışında her uzman/usta kendi teklifini kendi belirlediği fiyatlar ile sunma, her hizmet almak isteyen üyenin de dilediği fiyat teklifini seçme özgürlüğü vardır. Hizmet almak isteyen bir üyenin ihtiyaç duyduğu işler için piyasa araştırması yapma, piyasanın nabzını yoklama, işi daha uygun fiyatla temin edebilme çabasının tehlikeli yanını göremiyoruz. Biuzman.com'da bir hizmet veren üyenin başka bir hizmet veren üyenin fiyatını kırması söz konusu dahi olamaz. Çünkü hiçbir hizmet veren üye başka bir hizmet verenin fiyat teklifini göremez ve ondan daha düşük teklif verme çabasına giremez. Sistem buna açık değildir. Ama sormak istediğiniz hizmet almak isteyen birinin Biuzman.com'dan aldığı fiyat teklifi ile Biuzman.com dışında tanıdığı bir hizmet verenin fiyatını düşürmeye çalışmaksa bunu engelleyebilecek hiçbir sistem yoktur. Bu, karşılıklı iki markette satılan aynı ürünün bir markette daha uygun, diğer markette daha pahalı olmasına benzer. Müşteri hangi marketten alışveriş yapacağını kendisi seçer ama diğer markete gidip karşı marketin ucuza sattığını söyleyerek fiyat kırmasını ister mi, bu istek doğrultusunda market fiyatı kırar mı bilinmez.

   4. Biuzman.com, üye hizmet verenlerin iş yapabilmesi, hizmet alacak üyelerin de işlerini en uygun fiyatlarla kolayca ve zahmetsizce yaptırabilmesi için vardır. İşini en iyi yaparak hakkını veren, başarılı, müşterisini memnun,mutlu ve güler yüzlü bırakan her hizmet veren üye övgüyü hak eder. Hizmet alan üyeler bu övgülerini yorum, puan, değerlendirme kriterlerini kullanarak dile getirir. Başarılı üyelerin Biuzman.com aracılığı ile Google,Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkması aldıkları övgülerin ve başarılarının bir yansımasıdır. Bu da prim yapmak değil başarıyı ödüllendirmektir.

   Saygılarımızla...

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu alan da yılların alanı oldu neden türk girişimcilerin aklına bu konu geliyor. aynısından defalarca yapıldı. Bir de neden siteye komisyon verelim? google'dan arayıp bulanabiliyor. yada tavsiye ile çevreden bulmak kolay.

  1. Muhammet Muhammet

   hizmet alanlar komisyon vermiyor

  2. Biuzman.com Biuzman.com

   Sayın Enver Gökmen,

   Öncelikle değerlendirme yaptığınız için teşekkür ederiz

   Herhangi bir hizmet ihtiyacını karşılamak üzere Biuzman.com'u tercih edenler için Biuzman.com ücretsizdir ve ücretsiz kalmaya devam edecektir. Hizmet veren olarak Biuzman.com'u tercih eden uzmanlar,ustalar veya firmalarda Biuzman.com'a üye olmak, profil sayfası açmak, hizmet profili oluşturmak, açık iş taleplerini görmek, bu taleplere teklif vermek için hiçbir ücret ödemezler. Biuzman.com'da oluşturacağınız hizmet talebine, siteye üye olan hizmet verenlerden fiyat teklifi alır ve bu tekliflerden birini seçip anlaşmaya varırsanız, ihtiyacınızı karşılayacak olan hizmet veren Biuzman.com'a ufak bir komisyon ücreti öder. Bu ücret, hizmet almak isteyen üyelere sunulan fiyat teklifi içerisinde ek olarak yer almaz. Hizmet verenler talep sahiplerine sundukları fiyat teklifi baz alınarak tamamen ayrı ücretlendirilirler.

   Tabiki bir hizmete ihtiyacınız olduğunda kendinizde de bir uzman/usta bulabilirsiniz. Bunun için sizinde söylediğiniz gibi bir uzman/usta aramaya koyulur çevrenizden tavsiyeler almak için uğraş verirsiniz. Ama Biuzman.com sizi uzman/usta arama, eşten dosttan tavsiye alma zahmetlerinden kurtarır. Hizmet vermek isteyen uzmanlar/ustalar Biuzman.com'da tek bir noktada elinizin altındadır. Hizmet almak istediğinizde zaman kaybetmek zorunda kalmadan, bir arayış içerisine girmeden kısa sürede ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir uzman,usta veya firma bulabilirsiniz.

 3. Msy29 Msy29

  Güzel bir girişim gibi duruyor fakat nasıl şartları var bakmak lazım.