Tasit.com'da 2014'te 920 bin araç ilanı verildi [İnfografik]
E-Ticaret

Tasit.com'da 2014'te 920 bin araç ilanı verildi [İnfografik]

tasitcom20142Tasit.com 2014 yılında üzerinden yapılan işlem bilgilerini derleyerek Türkiye'nin 2014 online 2. el otomobil haritası başlığıyla bir infografikte bir araya getirdi.

İnfografikte ilk dikkat çeken bilgi Tasit.com'da 2014 yılında 920 bin araç ilanı verilmiş olması. Kullanıcılar en fazla beyaz renkte araçlar tercih ederken(yüzde 25), onu yüzde 17 ile gümüş gri, yüzde 14 siyah takip etmiş.

920 bin ilan içerisinde ilan verenlerin dağılımına baktığımızda ise 560 bin bireysel, 242 bin galeri ve 118 bin yetkili satıcı kaynaklı olduğu görülüyor. Üyeler arasındaki mesajlaşma sayısı 2013 yılına göre yüzde 37,2 oranında artarak 2014'te 1,8 milyona ulaşmış. Kullanıcıların en çok tercih ettikleri otomobil markaları ise sırasıyla; Renault, Tofaş ve Opel.

Araçların kasa tipine göre tercihlerinde ise birinciliği yüzde 48 oranıyla sedan alırken onu yüzde 31 ile hatchback 5 kapı izlemiş. Tasit.com'un hazırladığı infografiğin tamamı aşağı.

tasit2014

Yorumlar (8)
 1. Kemal Kemal

  Sitede tasarım desen tasarım yok, trafik desen trafik yok, sahibinden'e rakip görüyor kendini.. Muhtemelen 920 bin araç, site yayına alındıktan bugüne kadar olan rakamdır.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Geçen sene aracım için ilan ekledim üstelik doping de aldım. Tek bir arayan olmadı. Görüntü sayısı da çok azdı. Sahibinden.com'a verdiğim ilan sayesinde aracımı sattım. Gerçi bir kaç defa doping aldım ama en azından aracı sattım. Allah işlerini açık etsin ama ben şahsen ne çevremden bu siteyi kullanan birini gördüm, ne de kendi tecrübemden bir fayda sağladım. Gittiğim kuafördeki arkadaş şöyle bir şey anlattı. "galerici müşterim sahibinden.com'dan gelen uyarıya aldırış etmemiş ve sonunda hesapları kapanmış. Bunlarda gidip diğer sitelerde hesap açmışlar. Adamların neredeyse gelen telefon sayıları %70 düşmüş. Sonra sahibinden.com'la görüşüp tekrar hesabı aktif etmişler ve sonra tekrar telefon trafikleri eski düzeye ulaşmış." Rekabet güzel ve faydalıdır ama maalesef durum bu.

  1. Bende 36 saatte sattım

 3. Muhtemelen sende rakip bir ilan sitesi olmalısın :) sahibinden.com verilerini 4 gözle bekliyoruz otoda malum sektörü domine eden onlar

  1. Volkan Küçük Volkan Küçük

   Tabi öyleyim bu yorum sayesinde şirketi batırmayı düşünüyorum. Buradaki yorumlara bakarak şirketin geleceğini revize edeceklerdir muhtemelen. Ya bu arada yorum yazmadan önce bir kaç soru falan mı sorulsa :)

 4. Nihat Öz Nihat Öz

  Kemal adamlar infografik yapmışlar. Sanırım tasit.com u görünce hemen saldırayım dedin :). Bence verileri okumaya çalış eğer otomobil verileri ilgini çekiyorsa. Yetkili satıcıların B2C de galericiler den daha etkin olmasını bekliyordum aslında, bu ilginç olmuş biraz. Bu veri pazarı yansıtıyormu yoksa bu sadece tasit.com a mı özel?

  1. Kemal Kemal

   verilerin doğruluğu tartışılır :) infografik yapması gereken sahibinden ya da arabam.com olmalı, nacizane fikrim :

 5. Okan Çınar Okan Çınar

  Taşıt.com mobil uygulamanın Hızı süper.yorumları bilmem ama ben arabamı sattım burdan