Ofisko.com: Girişimciler ve KOBİ'ler için minimalist bir proje yönetim uygulaması
Girişim

Ofisko.com: Girişimciler ve KOBİ'ler için minimalist bir proje yönetim uygulaması

ofisko is proje yonetim servisiTürkiye'de geliştirilen SaaS tipi proje ve iş yönetim uygulamalarıyla maalesef nadiren karşılaşıyoruz. Ofisko.com bu nadir uygulamalardan biri ve bu alandaki boşluğu doldurmak niyetinde.

Rakamlarla konuşmak gerekirse; Türkiye’de 400 binin üzerinde kurumsal web kullanıcısı bulunuyor ve bunların yüzde 99'u KOBİ'lerden oluşuyor. Ofisko.com da bu kitlenin ihtiyaçlarına cevap vermek istiyor. Gerçekten de hitap ettiği kitleye uygun; basit ama işlevsel bir çözüm sunuyor.

ofisko is proje yonetim uygulamasiEmre Ünal ve Can Saydam tarafından Şubat 2014'te temelleri atılan Ofisko, Kasım 2014'te satışa başlamış ve ilk çalışanını kısa süre önce işe almış. Şu anda 84 üye takım ve iş yeri tarafından kullanılıyor.

Webrazzi okuyucuları Basecamp, Trello, Asana, Wunderlist gibi girişimleri pekala biliyor. Ama KOBİ tarafında yabancı uygulamaların bilinirliği çok az. Daha çok klasik yöntemlerle iş yapılıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Ofisko da avukatlık ofislerinden dijital ajanslara kadar tüm küçük ve orta ölçekli işletmelere ulaşmayı hedefliyor.

İlk aşamada 15 bin ile 45 bin takıma ulaşmak isteyen Ofisko, şu aşamada gelişmiş proje yönetim uygulamalarının rakibi değil. Ancak ilerleyen zamanda kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt vermek adına kendini geliştirerek böyle bir iddiada bulunabilir.

Ofisko'nun mobil uygulaması yok ama mobile duyarlı bir tasarımla geliştirildiği için mobilden erişim sorun değil. MVP modelinde geliştiriliyor diyebiliriz. Dolayısıyla hemen 4 başı mâmur bir hizmet beklemeyin. :)

Ofisko maalesef 'freemium' bir modeli yok. Kullanıcı sınırı olmadan, proje sayısına bağlı 49 TL'den başlayan üyelik paketleri var. Ama 1 aylık ücretsiz deneme süresi olduğunu hatırtalım. Siz de benim gibi yerli SaaS uygulamalarına şans vermek isterseniz, ofisko.com'a göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Yorumlar (11)
 1. *asana olacaktı o :/

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Asena yazmam gerçekten talihsiz olmuş. :)

 2. Emre Çetiner Emre Çetiner

  Bizim şirkete trelloyu kullanıyoruz. Denemek için girdim o kadar basit ki trello da bulunan özelliklerin %98 ' i yok zaten %2 lik kısmı var. 1 haftada yapılmış bir proje gibi duruyor. Niye böyle bir projeyi kullanalım çok basit. Proje yarat, kişi ekle iş listesi ekle, birde takvim bu mu proje yönetim uygulaması.

 3. Sanırım daha çok yolu var. Üstelik neredeyse 1 senede geldiği nokta biraz düşük gibi. Fakat ülkemizde bu şekilde web uygulamaları görmek hoş. Umarım zamanla daha iyi olur.

 4. Engin Engin

  Güzel sistem olmuş sevdim. Ana sayfayı biraz daha açıklayıcı yapmak lazım sanırım. Birde onay epostası spam klasörüne düştü (gmailde) başarılar dilerim

 5. Asana gibi mükemmele yakın, ücretsiz bir uygulama varken Ofisko programına neden para vereceğimi biri bana açıklayabilir mi? Denemek için girmek istedim, adresimi onaylamak için gönderecekleri e-posta 15 dakikadır gelmedi...

  1. Spam klasörüne düşmüş gönderdikleri onay e-postası...

  2. Lobaba Lobaba

   1e1 katılıyorum

 6. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Türkiye için bence güzel bir girişim. Yönetim uygulamalarının çoğunun yabancı dilde olması yerli olan bu uygulama için avantajlı olabilir. Fakat ücretsiz kullanıma açmadan iyi bir pazarlama yapabilirler mi onu bilemiyorum. Tamamen kendilerine bağlı kalacak bir durum. Başarılar.

 7. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  İlk başta Asana, Wunderlist, Basecamp ve Slack ile karşılaştırmak biraz acımasızca olur. Yazıda da belirtildiği gibi hedef kitle olarak yabancı dili günlük hayatında pek kullanmayan Kobiler hedeflenmiş. Global uygulamalar daha çok işin profesyonelleri tarafından kullanıldığı için çok fazla özellik barındırıyor. Fakat el yordamından net ortamına geçiş yapmak isteyen kobiler için az olsa da özellikler başlangıçta yeterli olabilir. Umarım ki ekip çok iyi fizibilite çalışmaları yaparak ihtiyaçları ve bunun üzerinden UX çalışmalarını yapmıştır. Zira kobilere yeni alışkanlık kazandırmak ve bunun üzerinden para kazanmak biraz emek istiyor. Nihayetinde sevindirici bir haber umarız 3-4 yıllık plan yaparak yola çıkmışlardır ve başarılı olurlar.

 8. Goktug Goktug

  JIRA