E-posta pazarlaması mı yoksa sosyal medya pazarlaması mı? [İnfografik]
Pazarlama

E-posta pazarlaması mı yoksa sosyal medya pazarlaması mı? [İnfografik]

Pazarlamacılar e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması arasındaki iyi ya da kötü yönlere ilişkin pek çok fikir üretiyor. Farklı dinamiklere sahip olmasına rağmen, çoğu e-posta pazarlama ve sosyal medya projesinin tek bir amacı var o da müşterilere, hedef kitleye daha çok gidebilmek, daha çok satabilmek.

E-posta pazarlaması da, sosyal medya da bir yerde "izinli" olarak kayıt olduğumuz alanlar. Bir e-posta listesine kayıt olurken ya da bir sosyal medya sayfasını beğenirken/takip ederken aynı hissiyatla hareket ediyoruz. Markaya, o müşteriyi takip etmek istediğimiz mesajını bir şekilde vermiş oluyoruz. Dolayısıyla o markanın bu mesajı alıp, buna uygun olarak bize bazı çıktılar, kampanyalar veya yararımıza olabilecek fırsatlar sunmasını bekliyoruz. Müşterinin beklentisi net, ancak sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlamasının farklı sonuçları var.

E-posta pazarlamasının en büyük avantajı, eğer müşterinin e-posta adresi ile birlikte elinizde daha çok verisi varsa, sizin belirleyeceğiniz bir segmentasyona gönderim yapılması mümkün. Sosyal medyada ise bu segmentasyon ve hedefleme için ilgili sosyal ağlara reklam için para ödemeniz gerekiyor. E-posta pazarlaması, yapılan araştırmalara göre çok daha uzun vadeli bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte çok sosyal değil ve çevreyle paylaşılması, sosyal medyaya nazaran biraz daha düşük etki gösteriyor.

E-posta pazarlaması, satışa dönme konusunda halen en iyi kanal olarak görülüyor. Bununla birlikte e-posta pazarlaması direkt bir kanal olarak gözüküyor. Sosyal medya ise biraz daha indirekt olmasına rağmen çıkan sonuç, e-posta pazarlaması ile sosyal medya pazarlamasını aynı anda, efektif şekilde kullanabilmekten geçiyor. Kısacası, e-posta pazarlama ile müşterileri sosyal medya kanallarına çekmek, sosyal medya reklamları aracılığıyla müşterileri e-posta listelerine kaydetmek oldukça mantıklı. Detaylı infografiği hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

eposta-pazarlamasi-sosyal-medya

Yorumlar (3)
  1. 1000 Twitter takipçin olacağına 1000 eposta abonen olsun demişler :)

  2. Aslanbash Aslanbash

    email pazarlama diye birşey kaldı mı? emailine gelen reklamları okuyan arkadaşları müzeye kaldırmak lazım direkt.

    ya abonelikten çıkma seçeneği ya da spam olarak işaretleme ile ben kurtuldum çok şükür.

    sorun şurada millet ne kadar ürünü varsa emaille tanıtıyor. ya kardeşim, benim senin bütün ürünlerinle ilgilenme ihtimalim var mı azıcık mantıklı olun ya. geçen gün bir gsm firmasının çağrı merkezinden aradılar. size sms göndermek istiyoruz izin verir misiniz falan. dedim ki kesinlikle izin vermiyorum. dedi ki arayan bayan ama efendim çok cazip kampanyalardan haberiniz olur vs. dedim ki "ya tamam haklısınız ama 1-2 tane önemli ilgilenebileceğim kampanyayı kaçırmayayım diye sene boyu 500 tane sms almaya değer mi siz söyleyin." siz bilirsiniz dedi kapattı. neyse

  3. Harika paylaşım olmuş çok teşekkürler.