x

Google artık şarkı sözlerini arama sonuçlarında ilk sırada gösterecek

google-musicGoogle, yaptığı son değişiklikle birlikte arama sonuçlarına ve kullanıcı deneyimine bir hayli etki eden, bundan kendinin de bir hayli kazançlı çıkacağı bir yeni özelliği devreye soktu.

Bundan böyle Google’da “şarkı adı/lyrics” araması yapıldığında çıkan ilk sonuç, o şarkının sözleri olacak. Şimdilik Türkçe hassasiyetli çalışmayan bu özellik sayesinde kullanıcılar şarkı sözlerini arama yapar yapmaz görebilecek. Daha net bir örnek vermemiz gerekirse “karma police lyrics” araması size ilk sırada arama sonuçları için pek de alışık olmadığımız geniş bir kutu içerisinde Radiohead’in eserinin şarkı sözlerini getirecek.

Google, şarkı sözü database’i bulunan bazı web siteleriyle bu alanda biraz çatışabilir. Çünkü şarkı sözü barındıran web siteleri en büyük trafiği SEO odaklı olarak yine arama motorlarından temin ediyor. Her ne kadar bu yeni özelliğin şarkı sözü yayınlayan web sitelerinin trafiğini etkilemeyecek olduğu söylense de bu şimdilik sadece bir tahmin. Google, bu alanda şarkı sözü veritabanını güçlendiriyor ve tabii kendi işine de yarayacak şekilde o şarkının Google Play bağlantısını da şarkı sözünde veriyor.

stairway-to-heaven

Google şimdilik sadece ilgili şarkıya giden Google Play bağlantısı eklemiş olsa da, ileride o şarkı sözünde geçen kelimelere göre reklam göstermeye de başlayabilir. Şu anda kısıtlı sayıda şarkıda açılan bu arama sonuçları sadece Amerika’da bulunan ve Google’ı İngilizce kullanan kişilere açıldı. Yakın gelecekte pek çok şarkının buraya ekleneceğini ve sevilen bir özellik olacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlar (3)

  1. Bu sadece benzersiz olan şarkı adları için geçerli bence. Tek kelime şarkı sözlerinde ne tür bir çözüm bulacak merak ediyorum..

    Cevapla
  2. Yandex’in izinden gidiyor

    Cevapla
  3. bir arama motorunun yapmaması gereken birşey.

    Cevapla

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *