Reddit'ten ilham alan Paylas.io kaliteli Türkçe içerik paylaşımına odaklanıyor

Reddit'ten ilham alan Paylas.io kaliteli Türkçe içerik paylaşımına odaklanıyor

İnternette içerik üretimi günden güne bireyselleşen sosyal ağlara doğru kayıyor ve dağılıyor. Söz konusu Türkiye olunca bu sorun daha da belirginleşiyor. Neyse ki topluluk odaklı kaliteli içerik üretimine odaklanan yeni ve yerli girişim var; Paylas.io.

Reddit'in Türkiye uyarlaması

paylas.io icerik sitesi 3

Berna Agar ve Hakan Uysal tarafından geliştirilen Paylaş.io, yeni nesil bir topluluk sitesi. Forum-sözlük karışımı bir yapıda, güncel içeriklerin paylaşılıp kullanıcılar tarafından yorumlandığı ve oylandığı bir ortam. Reddit''ten ilham alan ama Türkiye için farklılaşmak isteyen bir girişim. 'Responsive' tasarımıyla şimdiden Reddit'in önüne geçmiş bile.

20 kategoride 600'den fazla içerik

20 farklı kategoride ağırlıklı olarak bağlantı (link) paylaşımı yapılan Paylaş.io'da 600'den fazla içerik ve 400 civarında yorum paylaşılmış. Kayıtlı kullanıcı sayısı şimdilik 100'ün altında ama oturum başına sayfa görüntüleme sayısı 10 ve ortalama oturum süresi 7.5 dakika.

Eylül ayında açılan girişim, paylaşılan içerikler kadar kullanıcı yorumlarını ve oylamalarını da önemsiyor. Yabancı kaynaklardan yapılan paylaşımların da Türkçe başlıkla kaydedilmesine dikkat ediliyor.

İçeriklerinin 5 çeşit filtreye göre sıralanabildiği sitede yorumlar ve oylama dışında kullanıcılar arası bir etkileşim olmadığını da söyleyelim. Sadece profil sayfalarında diğer kullanıcıların neler paylaştığını, yorumlarını ve oylamalarını toplu olarak görmek mümkün.

paylas.io icerik sitesi 2

Mevcut sitelerin eksikliğinden doğan bir girişim

Hakan Uysal'a göre varolan topluluk siteleri artık kullanıcıların bazı ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Bu yoruma katılmakla beraber, Paylaş.io'yu gündemi takip etmenin, yorumlara ve oylamalara katılmanın ötesinde kişisel paylaşımlarımı arşivlemek ve toplu halde tutmak için de kullanabileceğimi düşünüyorum. Profil adreslerinin paylas.io/firat veya firat.paylas.io şeklinde kısaltılması bu anlamda son derece iyi olur.

Sosyal ağ ve e-posta yönlendirmesiyle uzaktan içerik üretimi tetiklenebilir. Sayfayı 1 kez yüklemek için biraz beklettikten sonra yenileme yapmadan içerikleri güncelleyen Paylaş.io için siteye gelme zorunluluğunu kaldırmak da sanırım zor bir karar olmayacaktır. Kullanıcı sadakati için kişiye özel paylaşım özelliği, daha kolay takip için de kategoriye özel RSS beslemesi faydalı olabilir.

Sözün özü, Türkiye'deki internet kullanıcılarının anasayfası olmak isteyen Paylaş.io hedefine yaklaşabilir mi bilinmez ama eski tip sözlüklerden ve forumlardan daha iyi bir şeye ihtiyacımız olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.