Anonim mesajlaşma uygulaması Geyik, üniversiteleri Yik Yak'tan önce ele geçirmek istiyor
Girişim

Anonim mesajlaşma uygulaması Geyik, üniversiteleri Yik Yak'tan önce ele geçirmek istiyor

Geyik, anonim bir mesajlaşma uygulaması, aynı zamanda konum bazlı, anonim bir sosyal ağ. Kulağa tanıdık geliyorsa, evet, Geyik, Yik Yak'ın Türkiye versiyonu. Yapımcılarının bununla bir sorunu yok zira, onlar Yik Yak'ın popülerliğini, Türkiye'de olmanın avantajıyla birleştiren Geyik uygulamasıyla başarılı olacaklarına inanıyorlar.

Yik Yak'ın sadeleştirilmiş ve biraz daha basit halini Türkiye için geliştiren Geyik'i kullanmak için yalnızca konumunuzu paylaşmanız yeterli. Etrafınızda konuşulanları zaman akışında gösteren uygulamada beğendiğiniz geyikleri oylayarak üst sıralara geçmesini ve daha görünür olmasını sağlıyorsunuz. Oylama yöntemi, tıpkı Yik Yak'ta olduğu gibi geyik muhabbetlerinin belirli bir seviyede devam etmesini sağlıyor.

geyik

Hal böyle olunca, halihazırda Türkiye'de de kullanılan Yik Yak varken, Geyik gibi bir uygulamaya neden ihtiyaç olduğu akla gelen ilk soru oluyor. Uygulamanın yapımcılarından Kazım Akgül buna şöyle cevap veriyor: "Yik Yak Türkiyede kullanılmasına rağmen komünite kurup aynı üniversite öğrencilerini bir çatı altında toplayamıyor. Algoritmasındaki lokasyon aralığı çok büyük bir alanı kapsıyor dolayısı ile kullanılıyor gözüküyor ama düşünüldüğünden çok daha dar bir kullanıcı kitlesi var... Çünkü bunun için Türkiye’deki üniversitelerde etkinlikler yapmak gerekiyor." Buradan hareketle Geyik, Yik Yak'tan önce üniversitelerde köşeleri tutmak çalışmalar yapıyor.

Bugüne kadar yaklaşık 32 üniversite temsilcisi ile anlaşan Geyik, beş üniversitede aktif olarak kullanılmaya başlanmış. 5 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan Geyik' ekibinin planı Aralık ayı sonuna kadar 15 üniversiteye ulaşmak. Geyik bunun için ünivesitelerde kampüs temsilcilerini belirleyip sosyal medya, kampüs içi broşür ve afişlerle tanıtım faliyetleri yapıyor. Tanıtımlarını kampüslerin yoğun olduğu zamanlarda yapmaya özen gösteren Geyik, bu nedenle bugüne kadar İstanbul'daki üniversitelerde çalışmalar yapmamış. Uygulamanın bu haftadan başlamak üzere yıl başına kadar İstanbul kampüslerinde tanıtım çalışmalarına ağırlık verilecek.

Geyik, bu hamlelerle henüz erken aşamadaki Yik Yak rekabetini lehine çevirebilir. Ancak, yakın zamanda aldığı 62 milyon dolarlık yatırımla küresel genişlemesine hız vermesi beklenen Yik Yak ile yarışması için, uygulamanın özgünleşmesi, Türkiye'deki kullanıcıyı esas alan iyileştirmeler yapılması gerekebilir.

İncelemek isterseniz Toork imzalı Geyik Android için burada, iOS için de burada.

Yorumlar (13)
 1. Yanlış anlaşılmak istemem ama bildiğim kadarıyla ne Apple ne de Google AppStrore ve Google Play logolarında değişiklik yapmana izin vermiyor. SIkıntı olabilir orjinal logosunu koyması daha iyi olur.

  1. Logolari degistirmedik aslinda, orjinal logolarin arkasina saklanan bi geyik var. Bizde simdi fark ettik :)

  2. haklısın,kendileri için sıkıntılı eninde sonunda önlerine gelir bu.

 2. Yik yak virali mi bu haber?

 3. bence kampüslerde reklam yayınlamaktan çok itu,uludağ sözlük, üniversitelerin aktif olan itiraf sitelerine,sayfalarına reklam vermeleri onların daha yararına olur çünkü direk etkli kitle olanlar

 4. android te yükleyecektim, vazgeçtim. cihaz kimliği ve çağrı bilgileri isteyen bir app'te nasıl anonim olunur? konumu da zorunlu tutuyor, onu hiç hesaba katmadım. :)

  1. Mehmet Akif Özkalay Mehmet Akif Özkalay

   Uygulama zaten konum tabanlı çalışıyor, kaldı ki facebook gibi programlar için zaten veriyorsunuz bu izinleri. Buna vermişsin bir şey olmaz.

 5. Bu uygulama bu şekilde fazla ilerleyemez. Fikrin geliştirilmesi lazım.

 6. Ülkemin, 6 ay sonra batan projelerinden biri olmaya aday birşey. Bizim insanımız gizliliğe çok önem veren bir yapıya sahip değil, aksine millet benim o an yapacağım geyiği görsün, ki popülerliğim artsın kafasında ilerleyen bir gençliğe sahibiz çoğunlukla. Birde Secret i çıkardılar, bilmem kaç milyon dolarlık yatırım almış bu proje, Türkiye'de tutunamadı. Ancak yine de başarılar, girişimcilik yap boz oyunu gibi, biryerlerden başlamalı.

 7. Videoda "Koruyarak" yerine "Koruyorak" yazıp, kontrol etmemeniz ilginç olmuş. Hiç merak edip izlemediniz sanırım

 8. tanitim filminde koruyorak yaziyor,kimse farketmiyor mu

 9. Muhalifgirişimci Muhalifgirişimci

  Yik Tak gelmeden hemen piyasaya çıkalım diye apar topar yapılmış herhalde bu app ? Silme butonu çalışmıyor, güvenlik politikaları ve şartlar aşağı kaymıyor, bu sayfalardaki menü iconuna tıklayınca menü açılmıyor. Kendi geyiğimizin üzerine basılı tuttuğumuzda silbutonu çıkması daha işlevsel olur. Bu söylediklerim iOS içindi (iPhone 6). Tamam daha emekleme aşamaları ama böyle bariz hatalar olmamalı. Ayrıca bunları neden kendi sitelerinde iletişim formuna değilde buraya yazıyorum diyecek olursanız, sitelerindeki iletişim formuda çalışmıyor.

  Benden size tavsiye, yaptığınız bir iş çok özellikli, harikalar yaratan birşey olmayabilir ama yaptığınız kadarının çok iyi çalışması gerek. Ben bu işte tam bir amatörlük ve rastgelelik görüyorum. Belki bu mesajımı appyi yapanlar onları yeriyormuşum gibi algılayabilir, evet yeriyorum. En basit silme butonu bile çalışmıyorsa, basit hatalar varsa, zaten kopya olan bir app için iyi ne söyleyebilirim ?