Anonim mesajlaşma uygulaması Geyik, üniversiteleri Yik Yak'tan önce ele geçirmek istiyor

Anonim mesajlaşma uygulaması Geyik, üniversiteleri Yik Yak'tan önce ele geçirmek istiyor

Geyik, anonim bir mesajlaşma uygulaması, aynı zamanda konum bazlı, anonim bir sosyal ağ. Kulağa tanıdık geliyorsa, evet, Geyik, Yik Yak'ın Türkiye versiyonu. Yapımcılarının bununla bir sorunu yok zira, onlar Yik Yak'ın popülerliğini, Türkiye'de olmanın avantajıyla birleştiren Geyik uygulamasıyla başarılı olacaklarına inanıyorlar.

Yik Yak'ın sadeleştirilmiş ve biraz daha basit halini Türkiye için geliştiren Geyik'i kullanmak için yalnızca konumunuzu paylaşmanız yeterli. Etrafınızda konuşulanları zaman akışında gösteren uygulamada beğendiğiniz geyikleri oylayarak üst sıralara geçmesini ve daha görünür olmasını sağlıyorsunuz. Oylama yöntemi, tıpkı Yik Yak'ta olduğu gibi geyik muhabbetlerinin belirli bir seviyede devam etmesini sağlıyor.

geyik

Hal böyle olunca, halihazırda Türkiye'de de kullanılan Yik Yak varken, Geyik gibi bir uygulamaya neden ihtiyaç olduğu akla gelen ilk soru oluyor. Uygulamanın yapımcılarından Kazım Akgül buna şöyle cevap veriyor: "Yik Yak Türkiyede kullanılmasına rağmen komünite kurup aynı üniversite öğrencilerini bir çatı altında toplayamıyor. Algoritmasındaki lokasyon aralığı çok büyük bir alanı kapsıyor dolayısı ile kullanılıyor gözüküyor ama düşünüldüğünden çok daha dar bir kullanıcı kitlesi var... Çünkü bunun için Türkiye’deki üniversitelerde etkinlikler yapmak gerekiyor." Buradan hareketle Geyik, Yik Yak'tan önce üniversitelerde köşeleri tutmak çalışmalar yapıyor.

Bugüne kadar yaklaşık 32 üniversite temsilcisi ile anlaşan Geyik, beş üniversitede aktif olarak kullanılmaya başlanmış. 5 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan Geyik' ekibinin planı Aralık ayı sonuna kadar 15 üniversiteye ulaşmak. Geyik bunun için ünivesitelerde kampüs temsilcilerini belirleyip sosyal medya, kampüs içi broşür ve afişlerle tanıtım faliyetleri yapıyor. Tanıtımlarını kampüslerin yoğun olduğu zamanlarda yapmaya özen gösteren Geyik, bu nedenle bugüne kadar İstanbul'daki üniversitelerde çalışmalar yapmamış. Uygulamanın bu haftadan başlamak üzere yıl başına kadar İstanbul kampüslerinde tanıtım çalışmalarına ağırlık verilecek.

Geyik, bu hamlelerle henüz erken aşamadaki Yik Yak rekabetini lehine çevirebilir. Ancak, yakın zamanda aldığı 62 milyon dolarlık yatırımla küresel genişlemesine hız vermesi beklenen Yik Yak ile yarışması için, uygulamanın özgünleşmesi, Türkiye'deki kullanıcıyı esas alan iyileştirmeler yapılması gerekebilir.

İncelemek isterseniz Toork imzalı Geyik Android için burada, iOS için de burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.