'2015, ödeme sistemleri için oldukça hareketli bir yıl olacak' [Ödeme Sistemleri'14]

'2015, ödeme sistemleri için oldukça hareketli bir yıl olacak' [Ödeme Sistemleri'14]

Türkiye'de e-ticaret sektörü yavaşlayarak da olsa büyümesini sürdürüyor. Son birkaç yılda büyümeye odaklanarak yıllık yüzde 30-4o büyüme oranları yakalayan sektörün yeni önceliği ise bir süredir verimlilik. Webrazzi Ödeme Sistemleri 14'ün açılış gündemlerinden biri olan bu konuyu PayU Türkiye Ülke Müdürü Yunus Emre Güzer'in Arda Kutsal ile yaptıkları söyleşide ele alındı.

"E-ticarette Verimlilikte Ödeme Hizmetlerinin Rolü" başlıklı panelde, Türkiye'de e-ticaret ve ödeme sistemleri sektörlerinin genel bir değerlendirmesini yapan Yunus Emre Güzer, 2015 yılında ödeme sistemleri ve e-ticaret sektörleri için oldukça hareketli bir yıl olabileceği öngörüsünde bulundu. 2015 yılında Türkiye ödeme sistemleri sektörüne yeni oyuncuların girmesini beklediğini belirten Güzer, bugün iyi durumda olan ancak zaman içinde sermaye kıtlığı yüzünden pazardan çekilen oyuncuların da olabileceğini söyledi.

yunus emre güzer payuGüzer'in dikkat çektiği konuların başında ise Türkiye'de e-ticaret sektörünün daha fazla kullanıcıya ulaşmaktaki sorununun bir süredir sektördeki ana oyuncular arasındaki büyüme odaklı rekabeti gittikçe zorlaştırdığıydı. Fiyat rekabetinin sektörü gerilettiğini belirten Güzer, bunun yakında değişmesini beklediğini de söyledi. Zira, verimlilik odağıyla, teslimat sürelerinin kısalması gibi hizmet odaklı tekliflerle farklılaşan e-ticaret siteleriyle birlikte, sektörün büyümesi için ödeme sistemleri oyuncularına da büyük iş düşüyor. "İnsanları kredi kartı bağımlılığından kurtarmamız gerekiyor" diyen Güzer, alternatif ödeme yöntemlerinin pazarda önemli bir kırılım yaratabileceğini düşünüyor.

Bugüne kadar 15 milyonun üzerinden dolandırıcılık işlemini engelleyen PayU'nun Türkiye'deki üye işyeri sayısı 5 bini geçmiş. PayU Türkiye'ye göre, Türkiye'de e-ticaret pazarının büyüklüğünü 6-7 milyar TL arasında. 2014 yılında yüzde 20 oranında büyümesi beklenen pazar, 2015 ve 2016 yıllarını da bu seviyelerde geçirecek. Ancak Güzer'e göre, verimlilik odağı sektörü güçlendirecek ve belki bugün pek de göz önünde olmayan e-ticaret şirketleri bu süre sonunda Türkiye'nin en büyük e-ticaret şirketleri arasından yer alacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.