Ankara'da geliştirilen ButterFly TV uygulamasıyla drone çekimlerinizi de canlı yayınlayabilirsiniz

Kullanıcıların zaman ve mekan sınırı olmadan, etrafında olup biteni canlı yayınlamasını bir hayli kolaylaştıran uygulama, eklenen AR drone entegrasyonuyla drone çekimlerini de canlı yayınlanmasına izin veriyor.
Ankara'da geliştirilen ButterFly TV uygulamasıyla drone çekimlerinizi de canlı yayınlayabilirsiniz

butterfly tv logoButterFly TV bir canlı video yayını uygulaması. Kullanıcıların zaman ve mekan sınırı olmadan, etrafında olup biteni canlı yayınlamasını bir hayli kolaylaştıran uygulama, eklenen AR drone entegrasyonuyla drone çekimlerini de canlı yayınlanmasına izin veriyor.

Drone tutkunu birçok kullanıcı kadar uygulamanın yaygın olarak kullanılması beklenen etkinlikleri de hedeflemesi açısından başarılı bir entegrasyon olduğu söylenebilir.

Öncelikle Android için yayınlanan ButterFly TV, şu anda birçok video uygulaması gibi kullanıcıların kendi çekimlerini paylaşıp yayınladığı bir tür sosyal ağ. Uygulamayı farklılaştıran özelliği ise, kullanıcının günlük hayatın akışından kopmadan canlı yayın yapmasına izin vermesi.

Örneğin, otobüstesiniz ve sağ camda yaklaşan bir hortumu gördünüz, ButterFly TV ile gelişmeyi anında kontaklarınıza canlı yayınlayabilir ve bu canlı yayını Twitter ve Facebook'ta paylaşabiliyorsunuz. ButterFly TV'de kullanıcılar canlı yayınlarını kiminle paylaşacağına kendisi karar veriyor ve yayınlar sonra izlenilecek şekilde kayıt edilip, yayınlanıyor.

butterfly tv

Bundan yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan ButterFly TV projesi, geliştiricisi olan üç mühendis Ahmet Oğuz Mermerkaya, Murat Aydın, Fahrettin Ateş ve bir tasarımcı Rıza Selçuk Saydam'ın Google Developer Group Ankara'da tanışmasıyla başlamış. "Kelebek Etkisi"nden ismini alan uygulama ile Türkiye'den küresel bir uygulama çıkacağını göstermek isteyen ekibin farklı teknoloji şirketlerinde çalışan üyeleri uygulamayı, arka planda açık kaynak kodlu medya server Red5 kullanarak geliştirmiş.

Screenshot_2014-12-02-13-16-53

Ekibin uygulamayla ilgili planı, ButterFly TV'nin çok daha sosyal, kullanıcı dostu ve eğlenceli bir hale gelmesi. Bunun için ilk adımı atarak AR drone entegrasyonunu yayınlayan ekip, henüz beta sürecinde olan geliştirmenin detaylarını da GitHub'daki proje sayfasında paylaşıyor. Buna ek olarak kullanıcıların videoları beğenme ve canlı yayın sırasında yayıncıya mesaj gönderebilmesini sağlama gibi özellikleri de yakın zamanda devreye alınması planlanıyor.

ButterFly TV ekibi, henüz iyileştirmeye devam eden projenin Komünite sayfasından geri dönüşler alıyor. ButterFly TV,  telif haklarının sorun olmadığı her yerden canlı yayın yapılmasını kolaylaştırarak vatandaş gazeteciliğinden etkinlik organizasyonlarına kadar geniş bir kitlenin ilgisini çekebilecek bir uygulama ve bu nedenle gelir yaratma potansiyeli de yüksek. Kullanımının yaygınlaşması için öncelikle belirli konseptler etrafında - kısa süre önce Amazon'un satın aldığı Twitch'ten esinlenerek-yayınların yapılması da bir diğer seçenek olarak düşünülebilir. Zira Türkiye'de video oyun komünitesini bu şekilde yakalayan bir uygulama henüz yok.

İncelemek isterseniz Android için geliştirilen ButterFly TV burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.