Artırılmış gerçeklik deneyimi çocuk kitaplarını ele geçiriyor

Artırılmış gerçeklik deneyimi çocuk kitaplarını ele geçiriyor

Artırılmış gerçeklik (AR), birçok farklı kullanımıyla birlikte çocuk kitapları için devrim yaratacak bir teknoloji olarak anılıyor. Teknolojiyi tanıyanlar için bu, kulağa büyük bir söz gibi gelse de aslında çıkış noktası durumu çocukların gözünden görebilmekte. Bugüne kadar durağan resimler ve yazılarla takip ettikleri kitap sayfalarının bir anda canlanması ve kullanmaya gittikçe alıştıkları tabletlerine / akıllı cihazlarına gelmesi birçok çocuk için heyecan verici bir deneyim.

idinosaur

2013 yılında yayımlanan ve bu formatta en çok ilgi gören kitaplardan biri olan iDinosour'un ardından, artırılmış gerçeklik deneyiminin çocuk kitaplarına uyarlayan deneyimlerin 2014 yılında çoğaldığını söylemek mümkün. Jack Hunter serisinin ilk AR kitabı olarak çıkan French Connection, dünyanın ilk interaktif AR kitabı olma iddiasıyla bu yılın başında yayımlanmıştı. Birlikte gelen uygulamasıyla, oyun öğeleri barındıran kitap, okuyucuların hikaye içinde interaktif bir biçimde ilerlemesini sağlıyordu.

jack hunter

AR kitapların yalnızca niş yayıncıların radarında olmadığını gösteren gelişmelerden biri de köklü yayıncılık şirketlerinden Penguin'in bu alanda çalışmalara başlaması oldu. Büyük Umutlar ve Moby Dick klasiklerinin kapaklarına mobil uygulamasıyla görülen efektler ekleyen yayıncı, AR deneyimini kullanıcılarıyla buluşturmuştu.

Portekizli yeni bir girişim olan Augmented Reality Publisher (ARP) ise çocuk kitaplarını artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, akıllı telefon ve tabletlerde görüntülenen 3 boyutlu kitap üretimine odaklanıyor. Nisan 2014'te çalışmalarına başlayan ve ilk ürünü  Tavşan ve Kaplumbağa'yla meşhur Ezop masalının başarılı bir AR uyarlamasını yapan ekip, Web Summit 2014'ün girişim yarışması PITCH'e katılma şansı yakalamıştı.

Kurucusu Narciso Melo, İngilizce ve Portekizce dilinde ücretsiz olarak sunulan bu kitabın yanına yeni AR kitap deneyimleri ekleyeceklerini söylüyor. ARPublisher'in kütüphanesinde Ağustos Böceği ve Karınca başta olmak üzere ünlü masallar eklenmeye devam ediyor. Uluslararası anlaşmalarla daha fazla kitleye ulaşmayı planlayan ARP'nin Tavşan ve Kaplumbağa'sı, Apple, Android ve Samsung mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. ARPublisher'ın Ağustos Böceği ve Karınca'yı AR deneyimine nasıl dönüştürdüğünü görüntülediğimiz kısa videomuzu aşağıda görebilirsiniz:

AR deneyiminin gerek çocuk gerek yetişkinleri hedefleyen kitaplarla daha fazla buluşacağını ön görmek zor değil. Türkiye'de çok fazla örneği olmayan bu alanda önemli bir boşluk olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.